Anno: Vásárhely után Székesfehérváron is katalógusba kerültek a régi fotók

Elindult a Fehérváranno oldal, ahol a város életének több évtizedét idézik fel régi fényképeken. A nosztalgikus kalandozáson túl értékmentésről is beszélünk.
Az ötletgazda, Kunstár Csaba a megyei lapnak nyilatkozott.
Mindenki számára elérhető és böngészhető fotóadatbázis indult Székesfehérvár múltjáról és történetéről a Fehervaranno oldalon. Az egyelőre tesztüzemben futó oldalon jelenleg 2 600 fotó érhető el, a cél, hogy tavasz végére már 10 000 kép között kereshessünk – írja az FMC.hu
Egyelőre tesztüzemben, de elindult a Székesfehérvár múltját és történetét tematikus fotógyűjtemény formájában bemutató portál. A www.fehervaranno.hu célja, hogy összegyűjtse és közkincsé tegye a Székesfehérvár történetét, múltját, rendkívüli pillanatait és hétköznapi eseményeit bemutató archív fotókat, diákat.
A lokális fotóportál ötlete Kunstár Csaba fejéből pattant ki, aki néhány éve a Fejér Megyei Hírlap főszerkesztőjeként jutott arra gondolatra, hogy össze kellene állítani Alba fotóarchívumát.
– Néhány éve főszerkesztőként dolgoztam a Fejér megyei Hírlapnál és láttam, hogy van körülbelül százezer fotó az archívumban. Ekkor jött az ötlet, hogy ezt egy online archívumba össze lehetne gyűjteni, a papír alapú képeket digitalizálni, és egy gyűjteményben közkincsé tenni. Az életem aztán úgy alakult, hogy elkerültem Székesfehérvárról, és ezt az ötletemet végül Hódmezővásárhelyen tudtam megvalósítani Lázár János akkori miniszter úr támogatásával.
Az Emlékpont Múzeummal partneri viszonyban sikerült összehozni azt a projektet, a múzeum adta a történész gárdát, az infrastruktúrát, én pedig a fotók összegyűjtését végeztem. Néhány hónap alatt több mint 23 000 fotót sikerült begyűjteni Hódmezővásárhelyről. Nagyon örülök, hogy most az Echo Innovációs Műhely közreműködésével Székesfehérváron is megvalósulhat ez a nem mindennapi gyűjtemény, abban a városban, ahonnan ez az egész ötlet elindult.
Hazánkban a Fortepan számít a legnagyobb fotós archívumnak, a Fehérvár Anno azonban alapvetően más irányba indult el, itt a lokalitás, a lokálpatriotizmus a fő vezérfonal.
– A Fortepan valahol a nagy testvérünk, várhatóan lesz is együttműködés, már egyeztettünk ezügyben. Annyiban nyilván különbözik a két oldal, hogy a Fortepannak nagyobb merítési lehetősége van, mi pedig egyértelműen a lokalitásra megyünk rá, egy adott város, egy adott régió múltját, fénnyel írt történelmét szeretnénk felkutatni és közkincsé tenni.
forrás és teljes cikk: fmc.hu