quotescamera408D8217-1508-42F1-8C7C-9B81D4D48B57BF2C6754-57F9-416E-81DD-671EE8AD8D71DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D2DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D292333EC4-7DF2-4B9F-A7BF-114B75EE0347chevron_thin_rightchevron-downchevron-firstchevron-lastchevron-leftchevron-nextchevron-prevchevron-right582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FD582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FDchevron-upA659D4DE-32ED-45A3-A6C5-A48FFE2B488D75140C12-4E5F-4759-9FD3-4300BCD98B0CB69DB86E-0DDE-4383-BD92-653067C2563303A7445C-E555-4556-9278-5815BF71C9AF16DD793C-5D61-45BF-AFAF-6DE315DB19D01A6A983E-3DA3-4A07-ACA8-60B780BA8F5Bsearch-bigD9E58768-0281-47D1-8191-45C7CE673AF893DB4080-7C8D-467D-8E27-6ECB71C8D144C6DE3A5E-B153-4D9B-9D7B-F226C80BCB9A1D118CCB-65D4-4236-8317-A87D534DDCA8001646AA-7655-4585-ADCC-738ED6F09280
2025. 02. 23. vasárnap
  -  Alfréd
Promenad.hu archívum

Koronavírus: utazgathatnak-e a vásárhelyi vendégmunkások, és szűrik-e őket?

2020. március 12.

A kormány által szerdán kihirdetett rendkívüli jogrend, veszélyhelyzet szigorú intézkedéseinek tükrében arról kérdeztük a külföldi dolgozókat foglalkoztató vásárhelyi vállalkozásokat, a Hód-Mezőgazdát és a Villeroyt, milyen óvintézkedéseket léptettek vagy léptetnek életbe a vendégmunkásokkal kapcsolatosan. Többek között arra voltunk kíváncsiak, szabályozzák, korlátozzák-e a hazautazásukat, illetve alávetik-e őket speciális egészségügyi szűréseknek.

Rendkívüli jogrendet, veszélyhelyzetet hirdetett a kormány az ország teljes területére a koronavírus-járvány miatt – jelentette be szerdán Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. A WHO időközben világjárvánnyá, pandémiává nyilvánította a COVID-19 vírusfertőzést.

A magyar kormány a belügyminiszter és az operatív törzs javaslatára többek között arról döntött, hogy beutazási tilalmat rendel el az Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkezők számára. Magyarország területére nem léphet be ugyanezen országok területéről nemzetközi személyszállítást végző vasúti jármű, autóbusz, valamint – a leszállás nélküli áthaladás esetét kivéve – polgári légijármű. A beutazási tilalom alól kivételt az ezen országokból érkező magyar állampolgárok jelentenek, esetükben azonnali hatósági karantént rendelnek el. A szlovén, valamint az osztrák schengeni határon visszaállítják a határellenőrzést, de a horvát határszakaszon is ez várható.

Európa- és világszerte egyre több ország vezet be egészségvédelmi szempontok alapján efféle intézkedéseket, állítja vissza a határellenőrzéseket vagy egész egyszerűen tiltja meg bizonyos országokból a beutazást (az Egyesült Államok például gyakorlatilag az EU összes országából utazni szándékozókra kiterjesztette a tilalmat). Ami hazánkat illeti, azt is fontos megjegyezni, hogy az eddig ismert koronavírusos megbetegedések többsége egyelőre vagy külföldi állampolgárokhoz kötődik, illetve minden valószínűség szerint külföldről hurcolta be a vírust a páciensek zöme.

Mindezek tükrében joggal merülhet fel a kérdés, milyen óvintézkedésekkel készülnek a világjárványra azok a vásárhelyi vállalkozások, melyek számos külföldi vendégmunkást alkalmaznak, foglalkoztatnak. Korábban megírtuk, a Hód-Mezőgazda Zrt.-nél több indiai férfi dolgozik az állatok mellett, míg a Villeroy Zrt. porcelángyárába Szerbia magyarlakta részéből és Ukrajnából érkeznek munkavállalók.

A két céget a veszélyhelyzet kihirdetését követően, szerdán kerestük meg levélben. Arról érdeklődtünk, pontosan mely külföldi országokból hány vendégmunkásuk van. Megkérdeztük, milyen rendszerességgel utaznak haza a vendégmunkások, és terveznek-e e tekintetben bármiféle korlátozást: akár a hazautazás tilalmát, akár annak megtiltását, hogy a külföldi munkavállaló visszatérjen Magyarországra, ha éppen odahaza tartózkodik. Érdeklődtünk arról is, ha nem terveznek ilyen korlátozást, vár-e valamiféle speciális orvosi vizsgálat, netán karantén azokra a vendégmunkásokra, akik a napokban tértek vagy térnek vissza külföldről Vásárhelyre. Kíváncsiak voltunk és vagyunk rá, vezettek-e be a vendégmunkások kapcsán, illetve általánosságban is óvintézkedéseket a két cégnél. Végezetül feltettük a kérdést, merült-e már fel esetleg megbetegedés gyanúja valamelyik vendégmunkás esetében.

Mint kiderült: Villeroy a kihirdetett veszélyhelyzetre tekintettel felfüggesztette az ukrajnai munkavállalói hazautazását – erről tájékoztatott a cég. Ha a tervezett nyári leállás előtt mégis bármelyik ukrán állampolgárságú munkavállalójuk hazautazik, akkor a magyarországi vészhelyzet fennállásáig nem térhet vissza a munkahelyére.

Villeroy: ha az ukrán munkavállalók hazautaznak, nem térhetnek vissza

Fehér Erzsébet kommunikációs és marketingvezető portálunkat arról tájékoztatta: az elmúlt időszakban a gyártókapacitás stabilizálása érdekében Szerbia magyar lakta részéből és Ukrajnából érkeztek munkavállalók a gyárba, akik valamennyien a szaniter termelésben dolgoznak. Számuk nem éri el a vállalat teljes foglalkoztatotti létszámának 1,5%-át. (A cég több mint 800 dolgozót foglalkoztat, így, bár nem konkretizálták, kb. egy tucat vagy nem egészen egy tucat vendégmunkásról van szó – a szerk.)

A Villeroy közleménye szerint a Szerbiából érkező munkavállalóik a munkarendjük alapján utazhatnak haza, ugyanúgy, mint valamennyi olyan magyar állampolgárságú munkavállalójuk, akik 100 kilométernél távolabbi állandó lakóhellyel rendelkeznek. „A határ közelsége miatt az ő esetükben igazodunk a két ország rendelkezéseihez, amely igaz mind az országból való kilépésre, mind a beutazásra is” – fogalmaztak

Az Ukrajnából érkezők a nyári és téli leállásokon túl meghatározott rendben utazhatnak haza a családjaikhoz – tudtuk meg. „A legközelebbi tervezett hazautazásuk áprilisban lenne esedékes, de ezt a vállalat vezetése a hazai vészhelyzetre való hivatkozással felfüggesztette. Ha a nyári leállás előtt bármelyik ukrán állampolgárságú munkavállalónk hazautazik, akkor a magyarországi vészhelyzet fennállásáig nem térhet vissza a munkahelyére”– írták.

A vállalatuknál, összhangban a Villeroy & Boch konszern valamennyi egységével, már az elmúlt időszakban is számos intézkedés történt a koronavírus megjelenése kapcsán a munkavállalók és üzleti partnerek védelme érdekében – fejtette ki Fehér Erzsébet, aki válaszát úgy zárta: „A jelenlegi helyzetben a cégünk központja és helyi vezetése folyamatosan figyeli és elemzi a napról napra változó helyzetet, és ha szükséges, további szabályok kerülnek bevezetésre.”

A Hód-Mezőgazda vezérigazgatója, Antal Gábor hosszú levélben felelt kérdéseinkre, levelét alább olvashatják. A lényege: öt indiai munkásuk januárban és februárban érkezett, azóta nem voltak betegek, illetve nem is utaztak külföldre. A WHO által világjárványnak nyilvánított helyzetre tekintettel a közeljövőben nem tervezik új indiai kollégák fogadását. A cég azonban pandémiás tervet alakított ki, és a jelenleg külföldön tartózkodó, illetve külföldről hazatérő kollégáinkat 14 napos önkéntes karanténba helyezi.

Hód-Mezőgazda: indiai kollégáink nem betegek, és nem utaznak el

„Magyarországon évek óta tartó fizikai munkaerőhiány van. Erre jó példa, hogy évek óta minden héten megtalálhatóak a helyi újságokban az álláshirdetéseink. Sajnos tudomásul kellett vennünk, hogy a mai munkaerő környezetben tevékenységeink bizonyos területein nem tudjuk helyi munkavállalókkal megoldani a – város egyik legnagyobb munkaadójaként – a biztonságos működésünkhöz szükséges munkaerőigényt.

Hazánkban minden jelentős munkaerőt igénylő feladatot ellátó cég egyre több külföldi munkavállalót alkalmaz a kialakult probléma megoldására. Ma Magyarországon a tehenészetek jelentős része – csakúgy, mint az Európai Unió szinte összes tagállama –indiai vendégmunkásokkal igyekszik orvosolni ezt a problémát. Az indiai kultúra és a hindu vallás szereti és óvja a szarvasmarhákat, ezért kiválóan alkalmasak ezen munkakörök ellátására.

Indiai munkavállalóink a Magyar Kormány Indiai Nagykövetségén kérvényezték a munkavállalási engedélyüket és a beutazáshoz szükséges vízumot. Utazásukat önerőből oldották meg. Érkezésüket követően Szegeden a Bevándorlási Hivatal kiállította számukra a tartózkodási engedélyt. Ezt követően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adószámmal, majd a Csongrád Megyei Kormányhivatal Szegedi Járási Hivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály TAJ-számmal látta el őket. Ezek után egy tüzetes orvosi alkalmassági vizsgálaton estek át, amelynek része a tüdőszűrés is. Négyen január 16-án, egy fő pedig február 10-én érkezett, sem akkor, sem azóta nem voltak betegek, a jelenleg alkalmazott nemzetközi karantén határidőt is jelentősen meghaladta már a tünetmentes időszak. Természetesen ők is csak a kötelező balesetvédelmi és munkavédelmi oktatások után kezdhették meg a munkát a Hód-Mezőgazda Zrt. Vajháti Tehenészetében. A hatályban lévő magyar jogszabályoknak megfelelőn mind az öt indiai kollégánk kétéves munkavállalási engedéllyel rendelkezik, és ehhez igazodó munkaszerződéssel. Az Európában kialakult egészségügyi vészhelyzet és a WHO által világjárványnak nyilvánított helyzetre tekintettel a közeljövőben nem tervezzük új indiai kollégák fogadását.

Mi a Hód-Mezőgazda Zrt.-nél mindig jogkövető és mintát mutató munkát igyekszünk végezni. Ezzel a felfogásunkkal teljesen megegyezik, hogy a COVID-19 vírus európai terjedésével összhangban igyekszünk óvni kollégáink – és jelen esetben a hozzátartozóik – egészségét. Az országunkban az elsők között kialakítottunk egy társaságunkon belüli válságstábot, megalkottuk a ‘Hód-Mezőgazda Zrt. koronavírussal kapcsolatos, 26 pontból álló pandémiás tervét’, amelyet március 6-ával életbe léptettünk. Ebben részletezzük a szükséges óvintézkedéseket és a feladatokat.

Beszereztük a szükséges eszközöket és anyagokat, kollégáinkat tájékoztattuk a kialakult helyzetről, begyűjtöttük a szükséges információkat a veszélyforrásokról, és mindent megteszünk, hogy megóvjuk munkatársainkat egy esetleges vírusfertőzéstől. A 26 pontból álló pandémiás tervünk részletesen rendelkezik a külföldi utak és a személyes megbeszélések korlátozásáról, illetve annak a lehetséges következményeiről. A jelenleg külföldön tartózkodó, illetve külföldről hazatért kollégáinkat 14 napos önkéntes karanténba rendeltük és rendeljük, s azon kolléga is otthon tartózkodik, akinek családtagja érkezett haza március 6. előtt. Azok részére, akiknél ez megoldható, kialakítottuk a home office rendszert. Akiknél a home office rendszer kialakítása nem lehetséges, mert munkakörük ezt nem teszi lehetővé, s így munkavégzés nem lehetséges, azoknak is fizeti a cégünk a munkabért az otthon tartózkodás idejére.

Jelen pillanatban kijelenthető, hogy nincs ismert fertőzött kollégánk.

Az indiai dolgozóink január-februári érkezésük óta nem voltak Indiában és más országban sem, és nem is tervezik egyelőre” – tájékoztatott Antal Gábor vezérigazgató.