A lélekemelő iskoláról szól a kétnapos vásárhelyi konferencia

Az egyházi iskolák küldetéséről, a keresztény nevelésről és a lelki egészségről cserélnek eszmét és tapasztalatot Hódmezővásárhelyen.
Pedagógia és kereszténység, avagy keresztyén pedagógia – a mentálhigiéné szempontjai címmel a református Ótemplomban kezdődött meg pénteken a Magyar Mentálhigiénés Szövetség tavaszi konferenciája. A kétnapos eseménynek ezúttal Hódmezővásárhely ad otthont annak tiszteletére is, hogy alapításának háromszázadik évfordulóját ünnepli a Bethlen Gábor Református Gimnázium.
Mint korábban megírtuk, az esemény kapcsán korábban Grezsa Ferenc, a szövetség tiszteletbeli elnöke, címzetes egyetemi tanár a Rádió 7-nek elmondta: a tanácskozáson szó esik az önazonosság és az identitás körül napjainkban kialakult feszültségekről, valamint arról is, hogy az egyházi iskolák hogyan tölthetik be szerepüket a 21. században. Az előadásokra diákokat, szülőket és pedagógusokat is vártak, várnak.

Pócs Margit, a Magyar Mentálhigiénés Szövetség alapító tagja, elnökségi tagja, a Szekszárdi Mentálhigiénés Műhely elnöke a megnyitón elmondta, a szervezet az évi konferenciájából legalább egyet mindig vidéken tart. A céljuk, hogy ezzel is újabb muníciót adjanak a helyi közösségeknek, szakembereknek a további szolgálathoz, s olyan újabb kapcsolatokat alakítsanak ki, melyek szeretet- és tudásenergiákkal gazdagítják az érintetteket.
Ami a keresztyénség és a pedagógia 21. századi kapcsolatát illeti, Pócs Margit szerint az örömteli módon erősödik. Mint mondta, felemelő érzés, hogy a nevelés mindennapi menetében egyre inkább jelen van a keresztyén pedagógia és gyakorlat. Kiemelte, a keresztény pedagógiai szemléletet és megközelítést hosszú évtizedeken keresztül háttérbe szorították, ezért nagyon fontosnak tartja, hogy ez az érték most végre kellő hangsúlyt kap. Ugyanakkor azt is hozzátette, nemcsak a keresztény pedagógiában részt vevőknek jár a tisztelet, ugyanígy meg kell becsülni a nem egyházi intézményekben nevelkedő gyermekeket és az ott dolgozó pedagógusok munkáját is.
A pénteki napon jeles szakemberek tartanak előadásokat a konferencián, szombaton pedig workshopot rendeznek. Pócs Margit kifejtette, a legnagyobb jelentősége annak van, kiben mi fogalmazódik majd meg az itt hallottakkal kapcsolatban, hogyan szökkennek szárba az előadásokon és a beszélgetések során elhangzottak. A szervezők célja, hogy az építő kritika és a segítő hangsúly kerüljön a középpontba – húzta alá. „Biztos vagyok abban, hogy ennek a hódmezővásárhelyi két napnak minőségi utóélete lesz mindenkiben, s az itt elhintett magokat mindenki továbbviszi, életre kelti majd odahaza. Bízom benne, hogy a lélekemelő iskoláról tudunk majd beszélni, s ebből tudunk majd építkezni a továbbiakban” – hangsúlyozta.