Biztató eredmények a hazai gázkitermelésben, a MOL új kútjai több mint húszezer háztartás igényeit fedezhetik

Sikeresen zajlik a Mol legújabb hazai gázkitermelési programja, melynek egyik helyszínén, a hajdú-bihari Monostorpályiban a sajtónak is bemutatták a fúrótoronynál folyó munkálatokat. Az új kutakkal több mint húszezer átlagos családi ház gázigényét lehet majd évekre kiváltani.
A Mol által közreadott képen navigációs műszer a Dány koncessziós területhez tartozó Üllő térségében, a 3D szeizmikus mérés bemutatásán 2023. március 6-án. Az olajtársaság Üllő határában mintegy 30 négyzetkilométeren szénhidrogént keres, a február végén kezdődött, és a vége felé járó méréseket az Acoustic Geofizikai Kft. végzi. A területen nagy valószínűséggel nem földgáz, hanem kőolaj lesz. MTI/Mol
A Mol legújabb fúrótornya Monostorpályiban egy azok közül, amiket a keleti országrészben állított fel a közelmúltban az olajtársaság. Máris folyamatosan dolgoznak az új lelőhelyen. Az új technológiával a földfelszínhez közelebb eső, kisméretű mezőket célozzák meg.
„A sekélygázfúrások azok körülbelül 1500–2000 méteres mélységre mélyülnek. Míg egyébként a szénhidrogén kutatófúrások azért általában ennél mélyebbek 2500, akár 3000 méternél mélyebbek is lehetnek” – mondta Lux Marcell, a Mol Magyarország kutatásvezetője.
„Ez földgázkutatás és -termelés szempontjából egy perspektivikus terület” – foglalta össze a Mol kutatás-termelési igazgatója azt, amit az új Debrecen-közeli gázmezőröl mindenképpen tudni kell. A tavaly év végén indult új fúrások közül ez a negyedik, ahol gázra bukkantak, azt pedig már tudni lehet, hogy a három másik kelet-magyarországi új kút nagyon sok család energiaellátását tudja fedezni.
Szeizmikus jelgerjesztő munkagép a Dány koncessziós területhez tartozó Üllő térségében, a 3D szeizmikus mérés bemutatásán. MTI/Mol
„A három kút számításaink szerint húszezer háztartás éves gázellátását tudja biztosítani termelés közben, természetesen több éven keresztül. Tehát az azt jelenti, hogy egy kút átlagosan hat–hétezer háztartás ellátására alkalmas.
Nagyon jól kiépített Magyarországon a gázinfrastruktúra, és ennek köszönhetően ezeket a kutakat gyorsan termelésbe is tudjuk állítani. A három már lefúrt kútból egy már termelésben is van, és ennél a kútnál is arra számítunk, hogy még az idei évben termelésbe tudjuk állítani” – mondta Homonnay Ádám, a Mol Magyarország kutatás-termelési igazgatója.
A magyarországi gázvezeték-infrastruktúra lehetővé teszi, hogy a megtalált telepeket nagyon rövid idő, átlagosan 5-6 hónap alatt termelésbe állítsák.
A Mol a legnagyobb földgázkitermelő Magyarországon, tavaly 1,4 milliárd köbméterrel a hazai termelés 90 százalékát adta. A vállalat a tervek szerint a következő öt évben mintegy 200 milliárd forintot fektet be Magyarországon a kőolaj- és földgázbányászatba.
A Mol által közreadott képen geofon, vagy szeizmikus érzékelő (b) és jelrögzítő műszer (j) a Dány koncessziós területhez tartozó Üllő térségében. MTI/Mol