Az év végére eltűnhet a kínálatból a hazai burgonya, hagyma és gyökérzöldség

Nagy a baj a zöldségpiacon, szabadulnának az árutól a termelők. A háború és az elhibázott szankciók miatt elszabadult energiaárak brutálisan sújtják a szektort.
A magas energiaárak miatt minél előbb piacra vinnék portékájukat a hazai zöldségtermesztők, sokan attól félnek ugyanis, hogy a megnövekedett tárolási költségeket nem tudják majd érvényesíteni az árakban – írta a Világgazdaság szaklap. A Vg.hu szerint az év végére eltűnhetnek a kínálatból a hazai gyökérzöldségek, a hagyma és a burgonya is.
Ledó Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara zöldségtermesztési alosztályának vezetője a lapnak elmondta: kritikus időszak előtt állnak a hazai kertészetek. Az energiaárak drasztikus emelkedése ugyanis nagyon megnöveli a tárolási költségeket. Ezért a termelők többsége most azon gondolkodik, hogy megéri-e egyáltalán betárolni a zöldséget, vagy akkor járnak jobban, ha a betakarítást követően, a földek mellől adják el a terményt.
Ledó Ferenc szerint a vásárlók vékonyodó pénztárcája alapvetően visszafogja a keresletet az élelmiszerpiacon, s míg a nyáron a megnövekedett termelési költségeket még el tudta fogadni a magyar vásárlóközönség, mára a legtöbb háztartás igyekszik visszafogni a kiadásait. A termelők tehát joggal tartanak attól, hogy a megnövekedett tárolási költségeket jövőre már nem tudják beépíteni az árakba. Elsősorban a különböző gyökérzöldségekről, a hagymáról és a burgonyáról van szó, amelyekből egyébként sem volt túl jó termés az idén.
„Most mindenki szabadulna az árutól, az egyszerű tárolókban karácsonyig lehet minőségveszteség nélkül eltartani a zöldségeket. Ezt követően azonban már speciális hűtőtárolóra van szükség ahhoz, hogy a termék megőrizze a minőségét” – hívta fel a figyelmet a szakember. Hozzátette: egyelőre kevés a korszerű tároló itthon, azonban azok a termelők is meggondolják, hogy használják-e, akiknek van ilyen kapacitásuk. Megjegyezte, ha a kertészetek még az idén piacra viszik az összes hazai zöldséget, akkor komoly probléma alakulhat ki, mert a hozamok külföldön is alacsonyak voltak…
Illusztráció: MTI/Földi Imre