Elemző: a tüntetésekre is csuroghatott Márki-Zayék amerikai pénzéből, ami komoly szuverenitási aggályokat vet fel

A katatüntetésekre és a pedagógusokat támogató diákok által szervezett megmozdulásokra is juthatott a baloldalhoz érkezett külföldi támogatásból, ami a nemzetbiztonsági kérdéseken túl komoly szuverenitási aggályokat vet fel – vázolja Nagy Ervin politikai elemző. Állítja: a hazai baloldal amerikai érdekeket szolgál ki, amiért busásan megfizetik, ez pedig egy ismert történelmi kontextusba illeszkedik.
Egyre több részlet derül ki az egykori szivárványkoalícióhoz köthető, a rendszerváltoztatás óta példátlan pártfinanszírozási vircsaftról – jelentette ki a Magyar Hírlapnak nyilatkozva Nagy Ervin, a XXI. Század Intézet vezető elemzője. Hozzátette: Márki-Zay Péter egy interjúban elárulta, hogy az egykori szövetségesei is tudtak a közel kétmilliárd forintnyi tengerentúli támogatásról, így a súlyos beavatkozási kísérlet a teljes baloldal botrányává szélesedett.
Kiderült az is – folytatta a politológus –, hogy az Action for Democracy, ami egy karnyújtásnyira van csupán a CIA-től és a Morgan Stanley-től, a nyár folyamán is segítette a hazai baloldalt. A politológus úgy fogalmazott, a katatüntetésekre és a pedagógusokat támogató diákok által szervezett megmozdulásokra is juthatott a külföldi támogatásból, ami a nemzetbiztonsági kérdéseken túl komoly szuverenitási aggályokat vet fel. Nagy Ervin úgy véli, a történések egyre világosabb képet rajzolnak az ellenzék elmúlt évekbeli működéséről. A politikai elemző leszögezte, a hazai baloldal amerikai érdekeket szolgál ki, amiért busásan megfizetik, ez pedig egy ismert történelmi kontextusba illeszkedik. A hazai progresszív, balliberális politikai elit – Békés Márton szavaival élve – „kívülről irányított”, ami egy évszázados minta, a különbség csupán annyi, hogy korszakról korszakra másfelé fordítják tekintetüket, így más-más birodalom érdekeit szolgálják ki.
Az elemző kitért arra, a kormánynak politikai kihívást jelentenek a nemzetközi beavatkozási kísérletek, amelyekkel fel kell venni a küzdelmet. Rövidebb távon azonban a legnagyobb próbatétel a háború okozta globális gazdasági válság hatásainak a kivédése. Nagy Ervin hozzáfűzte, ma már jól látszik, hogy számos területen Magyarország tehetetlen, így az infláció és az energiaválság is csak szűk korlátok között kezelhető. Egyre világosabban látszik az is, hogy az Egyesült Államok szándéka és akarata nélkül nem lesz béke, az Európai Unió pedig el fogja veszíteni a szankciókkal vívott gazdasági háborút – vélekedett a politológus.
A Magyar Hírlap felvetésére, hogy a kormány és az ellenzék együtt tud-e működni a válság ideje alatt, egyelőre – a koronavírus-járvány kezeléséhez hasonlóan – nemleges a válasz – vélekedett az elemző. Ameddig a baloldal külföldi üzleti és politikai csoportok érdekeit szolgálja ki, addig nehezen képzelhető el valamiféle együttgondolkodás vagy közös erőfeszítés – jegyezte meg.
A Promenad24 folyamatosan beszámol róla, hetek óta dagad a vásárhelyi polgármester kampányfinanszírozási botránya. Megírtuk, mára egyértelmű: az USA-ból Márki-Zay Péterékhez összesen több mint 1,8 milliárd forintnyi adomány érkezett a kampány során. Sajtóhírek, illetve elemzések szerint az ellenzék volt miniszterelnök-jelöltjének kampányát amerikai, a titkosszolgálatokhoz, illetve az ország és a régió ellen nyílt befolyásolási kísérleteket folytató Soros-szervezetekhez kötődő támogatók finanszírozták, ami politikai, jogi, de akár nemzetbiztonsági kérdéseket is felvet, hiszen a jelek szerint bizonyos globalista körök akartak beavatkozni a magyar választásba. Az ügyben sikkasztás és pénzmosás gyanújával kezdett nyomozásba a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda ismeretlen tettes ellen, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága pedig titkosszolgálati vizsgálatot rendelt el. Bohár Dániel döbbenetes tényfeltáró videóban követte végig az amerikai dollármilliók útját Soros Györgytől kezdve Korányi Dávidon át Márki-Zay Péterig és az ellenzéki pártokig, s mutatta be a rendszerváltás óta eltelt időszak legdurvább politikai botrányát, legsúlyosabb külföldi beavatkozási kísérletét.
Illusztráció: MTI/Koszticsák Szilárd