Ismét sikeresen pályázott a makói múzeum a Nemzeti Kulturális Alaphoz

A József Attila Városi Könyvtár és Múzeum 2021 őszén több pályázatot nyújtott be a Nemzeti Kulturális Alap kollégiumaihoz. A beadott pályázatokból hármat már el is bíráltak és támogatott a kuratórium. Így 21 millió forinttal járult hozzá az Nak a makói muzeális intézmény szakmai munkájához – tájékoztatta portálunkat Szikszai Zsuzsanna igazgató.
Az alábbi pályázatok részesültek támogatásban:
1. Állományvédelmi anyagok beszerzésére a makói József Attila Múzeum részére 500 ezer
2. Dr. Péter László irodalomtörténész, egykori makói múzeumigazgató jegyzeteinek, fotóanyagának megvásárlására 500 ezer
Dr. Péter László (1926-2019)
2019, nyarán 93 éves korában elhunyt Péter László irodalomtörténész, egyetemi tanár, nyelvész és néprajztudós, a Tiszatáj folyóirat alapító-névadó szerkesztője, akit pályája végén Szeged város a díszpolgárává avatott. Több évtizeden keresztül voltak meghatározó szereplői a makói köz-, és kulturális életnek. Több makói helytörténeti, irodalomtörténeti kötete társszerzője, József Attila, Juhász Gyula makói éveinek kutatója, földolgozója.
Péter Lászlótól tanultuk meg a leírt szavak tiszteletét, az ő példamutatása nyomán láttuk meg az irodalom esztétikai lényege mellett annak történelmi, morális, közösség- és nemzetépítő szerepét és értékét is. Ő volt számunkra a Tanár, aki példájával is tanított.
A pályázat segítségével szeretnénk a egykori igazgatónk szellemi örökségét megmenteni. Ezen pótolhatatlan kulturális és polgári értékeket szeretnénk megmenteni a köz, és a tudományos kutatók számára.
3. Emberek, magyarok íme a költő! József Attila makói évei című kiállítás megrendezésére, 20 milliót nyert az intézmény.
A Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz Program Ideiglenes Kollégium pályázati felhívására készült. Időszaki kiállítás létrehozása (múzeumpedagógiai, tartalomközvetítő és egyéb kommunikációs eszközök alkalmazásával) Magyar Géniuszként a városunkhoz kötődő hírességek közül József Attila, költő személyét választottuk. Az európai hírűvé vált költő nem vált volna oly gyors ütemben a líra fejedelmévé, ha nincsenek az akkor élt makai értelmiség tagjai, s közülük is kimagaslik Espersit János, ügyvéd, újságíró, a művészetek mecénása.
A Juhász Gyula írt elősző soraiból idéztük a kiállításunk címét, melyet az 1922 decemberében, megjelenő Szépség koldusa verses kötetben olvashatunk. E sorokkal ajánlotta Juhász Gyula a 17 éves költő első kötetét / Szépség koldusa / az olvasóknak, mely 1922-ben jelent meg. A Szegeden élő Juhász Gyula ismerte fel József Attila költői tehetségét és mellé állt. Kiállításunk létrejöttét két jubileum, a költő halálnak 85. és az első verseskötetének megjelenésének 100. évfordulója teszi még aktuálisabbá.
Nem titkolt szándékunk, hogy József Attila életének közel három meghatározó évének történéseit bemutassuk, megújult formában, a 21. századi ember elvárásainak megfelelő installációkkal, tartalmakkal, eszközökkel – olvasható a portálunkhoz eljuttatott közleményben.
Borítókép: archív fotó