Közadakozásból állítottak Petőfi szobrot Pitvaroson

A helybéliek a szobor árát dobták össze, az önkormányzat a posztamenst állította fel. A forradalmár költő mellszobrát (a képen még Radó Tibor kezében) ma délután 2-kor avatják el a Petőfi iskola előtt, a Petőfi parkban.
A szoborállítást Tóth Szegedi Rita iskolaigazgató még tavaly szeptemberben kezdeményezte, a gyűjtést pedig Kasuba Róbert plébános kezdte meg, hogy Pitvaroson végre szobrot kapjon Petőfi Sándor, mégpedig a róla elnevezett – s tavaly ősszel megújult épületben működő – iskola épülete előtt. A forradalmár költő emlékét eddig is őrizte egy az iskola falán elhelyezett emléktábla, melynél március 15-e alkalmából az idén is koszorúztak.
Jövőre azonban már a szobornál is lehet.
A szobor költségét, azaz a pár százezer forintot, viszonylag gyorsan összeadták. A költségekhez hozzájárult a plébánia, hozzájárultak a község díszpolgárai, a Rákóczi Szövetség és a pitvarosi szlovák nemzetiségi önkormányzat. A szoborállítás másik nagyon fontos részét, a posztamenst, azaz a talapzatát, a Radó Tibor polgármester vezette pitvarosi önkormányzat állta, mely a szobor leendő környezetét is rendezte.
– Szeptemberben született meg a szoborállítás ötlete, novemberben kezdtem meg a gyűjtést, s a szükséges összeg januárban már meg is volt, azaz gyorsan, két-három hónap alatt összejött – árulta el kérdésünkre Kasuba Róbert plébános.
Az alkotót, azaz Túri Török Tibor muzeológus szobrászt, akinek alkotásai országszerte láthatók a közterületeken (Csongrád-Csanádban Szentesen, Csanyteleken) is Kosuba Róbert plébános kérte fel, lévén, hogy a Pitvarosi templomkertben, illetve a művelődési ház előtt 2020. augusztus 8-án avatott II. János Pál és Rákóczi szobrokat is ő készítette.

Túri Török Tibornak egyébként nem ez az első, a költőt ábrázoló alkotása, hiszen Petőfi szobrai állnak Alsónemesapátiban, Badacsonyban, Kardoson, Veszprémben, Zalaszántón és Zalaszentgyörgyön. De volt az alkotója Puskás Ferenc budapesti és gyenesdiási, illetve Horthy Miklós felesége Edelsheim Gyulai Ilona, a kenderesi Horthy múzeumban látható mellszobrának is.
A ma délutáni avatón egyébként a szobor történetét Kasuba Róbert plébános ismerteti a szoboravató résztvevőivel, s mond áldást, avatóbeszédet mond Miklós Anikó, a Hódmezővásárhelyi Tankerület Igazgatója.