Orbán Viktor: A rendkívüli helyzetek rendkívüli intézkedéseket kívánnak

A Magyar Gazdasági és Iparkamara gazdasági évnyitó rendezvényén felszólalt Orbán Viktor miniszterelnök is, és hangsúlyozta, hogy az elmúlt években minden támogatás munkaalapú volt. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a magántulajdon kultúrát is teremt, így támogatják a magántulajdonra épülő gazdaságot, és azt, hogy a polgárok rendelkezzenek saját lakással, adott esetben földdel, kerttel.
A másik három visegrádi országban a magántulajdon tőkefelhalmozási képessége magasabb, így a tőkeellátottsági helyzet is jobb, és ehhez fel kellene zárkóznunk. Ehhez olyan partner kell, aki együttműködik és társadalmi hátországa van, és ennek a Magyar Gazdasági és Iparkamara teljesen megfelel, ezért az együttműködés továbbra is szoros lesz.
A magyar gazdasággal kapcsolatban Orbán Viktor elmondta, hogy a járvány és az általa okozott válság egyfajta stresszteszt volt, amin a magyar gazdaság jó eredménnyel szerepelt: a visszaesést gyors felpattanás követte, ahogy a jegybankelnök kifejezésével élve sikerült kanyarban előzni, a válságkezelés sikeres volt.
A magyar gazdaság nyitott és komplex: az export a GDP 85 százalékát teszi ki, ami világszinten a legmagasabb értékek között van. Ezért az exportorientáció a fejlődés, a jólét záloga, ha csak befelé termelnénk, az ország sokkal szegényebb lenne. A komplexitás azt jelzi, hogy a gazdaság sokrétű, nem egy vagy két szektortól függ, így sokkal ütésállóbb is volt a válságban. Új ágazatként jelenik meg a hadiipar, sőt, a katonai repülőgép gyártás, illetve alkatrészgyártás, ezzel még inkább diverzifikálódik a gazdaság.
Figyelembe kell venni földrajzi helyzetünk: tranzitország vagyunk, ezért a gyorsforgalmi úthálózat kiépítése mellett a vasútfejlesztés is döntő, hisz nagyobb mértékben tudunk részt venni a nemzetközi áruszállításban, és ez közvetlen bevételeket jelent az országnak.

Az egyik legkomolyabb eredmény, amit a gazdaságban sikerült elérni, az a foglalkoztatottság legmagasabb szintre történő emelkedése 1990 óta. Az infláció ugyanakkor most egy komoly probléma, de hozzá kell tenni, hogy körülöttünk is magas az infláció, vagyis a környezet nehezíti a csökkentést. A miniszterelnök rendkívül fontosnak tartja, hogy a GDP arányos államadósság semmiképpen ne emelkedjen 80 százalék fölé.
Orbán Viktor elmondta, hogy az árstop nem esik jól neki, hisz tudja, hogy a központi árszabályozás sosem működik, ezért ellenzik az árhivatal-szerű megoldásokat. Rendkívüli helyzetben merül fel és szigorúan átmenetileg az ilyen intézkedés, és remélhetőleg ezeket hamar meg is lehet szüntetni. A gazdaság előtt a következő évtizedben álló kihívások között a miniszterelnök 5 csapdahelyzetet lát, amit el kell majd maradni. Az első a túl magas külföldi tulajdon aránya, a második, hogy ha nincs elég hazai kis-, és középvállalkozás az exportálók között, illetve nem elég nagy a súlyuk az exporton belül. A harmadik lehetséges csapdahelyzet a negatív profitegyenleg, vagyis a külföldiek által termelt profit nagy arányának kivitele. Ezt kompenzálhatná a kifektetés, vagyis a hazai cégek külföldi terjeszkedése, és az onnan érkező profit. A negyedik a dualitás csapdája: termelékenyebbek a külföldi cégek, mint a magyarok. Az irány jó, mert fokozatosan csökken a különbség, de még mindig csak fele a hazai cégek termelékenysége a külföldiekének.
Az ötödik a vidék lemaradásának csapdája. Budapest az EU fejlettségének 151 százalékán áll, míg egyes vidéki régiók 40-50 százalékon. Egy erős, a világot lenyűgöző fővárosra szükség van, ezért a fejlesztésik is itt összpontosultak, azonban a terv a továbbiakban a vidékfejlesztés. Ezen belül a vidéki városok szerepe is fontos, emellett örökös kérdés, hogy a falunak van-e jövője, létjogosultsága, vagy az urbanizációé a jövő. A kormányban sokan támogatják a falvak fennmaradását, fenntartását, mégpedig olyan formában, hogy a falu ugyanolyan színvonalú életet nyújthasson, mint a város. Ezt szolgálja a faluprogram.
A gazdasági csapdahelyzetek elkerüléséhez pénzre van szükség, ezért a kormánynak támogatást kell nyújtania hitelek, garanciák, tőkeprogramok és adócsökkentés formájában.