Sétával is színesítik az otthonlakók életét

Korom András – Makó
A makói intézménybe való soron kívüli bejutásra számosan várakoznak és további normál kérelmeket is nyilvántartanak.
– Az intézménybe előgondozást követően lehet bekerülni. Az előgondozás célja az elhelyezést igénybe vevő helyzetének megismerése és annak megállapítása, hogy állapotának és szükségleteinek megfelel-e az intézmény szolgáltatása. Az érintetteket jogszabályban rögzített pontrendszer alapján mérik fel a kollégáink, és akinek a felmérés alapján kapott pontszáma 41 feletti, annak már napi 4 órás gondozásra van szüksége. Tavaly ősz óta nőtt az ilyen kérelmezők száma, ezért a korábbinál valamivel hosszabb időt kell várnia annak, aki szeretne otthonlakó lenni – tette hozzá.
A Marosmenti Szociális Intézménybe havonta átlagosan 1-2 új kérelmezőt tudnak felvenni, ami évente 12-20 személyt jelent.
A makói otthonban élők átlagéletkora több mint 80 esztendő. Az itt élőknek számos rendezvényt szerveznek: épp a napokban ünnepelték az Idősek Napját, de minden évben megünneplik a farsangot, a húsvétot, a karácsonyt és az újévet is.
– Minden hónapban próbálunk valamilyen kisebb-nagyobb programot szervezni számukra. Nyáron szinte minden héten városi séta színesíti életüket. Naponta szervezünk nekik legalább két foglalkozást, délelőtt és délután is, ami lehet az újság vagy könyv felolvasásától, a beszélgetésen és a filmnézésen át a kézműves foglalkozásokig mindenféle. Az otthonlakók hímeznek és gyöngyöt fűznek. De egyénileg is foglalkoznak azokkal, akik nem tudnak részt venni a csoportos foglalkozásokon. A gyógytornász is megmozgatja az itt élőket – sorolta Gönczy Gábor.
Az intézményvezető szerint a foglalkozások egyik fő célja, hogy megőrizzék az idősek önállóságát, kapcsolatban legyenek, beszélgessenek egymással. Hangsúlyozta, mindenképpen fontosnak tartják a közösségi együttlét körülményeinek megteremtését.