Milliárdok a makói térségnek

Korom András – Makó járás
Egyetlen makói vagy a makói járásban élő sem gondolhatta komolyan, hogy az uniós és állami forrásokban a térségnek ebben az uniós ciklusban ígért 20 milliárd forint úgy juthat el a városba, hogy majd valaki kiáll az utcára, s elosztogatja azt az arra járók között. A támogatásokat pedig nagyon várják az emberek, igaz azt az értelmesebb többség felfogta, hogy azt nem segélyként kapja majd meg.
Hogy nem kis pénz érkezett máris, azt a kevésbé tájékozottak is tudhatják. A Makó és Szikáncs közötti út felújítására – valamivel több mint egymilliárdból – jelenleg is zajlik. Szintén valamivel több mint egymilliárdot fordítottak a befejezés előtt álló Makó-Csanádpalota közötti útszakasz felújítására.
Egymilliárdot kapott fejlesztésre a Contitech makói gyáregysége, mely nem csak az üzem bővítését, de 200 új munkahely teremtését is jelenti. Ez a fejlesztés nem csak azoknak jelent jót, akiket majd felvesznek, hanem közvetve minden makóinak, ugyanis a nagyobb cég több helyi adót fizet majd a közös városi kasszába.
Valamivel több mint 200 millióból építették újjá a Makó-Kiszombor közötti kerékpárutat – zömében kormányzati támogatásból. Kiszomboron egyébként a művelődési házat, a könyvtárat, a házasságkötő termet, a községházát és az idősek otthonát is uniós és kormányzati támogatásból tudták felújítani.
Szintén ilyen pénzből épül majd a közel 500 millióba kerülő apátfalvi sportcsarnok, ebből újítják fel a magyarcsanádi közösségi házat, 60 millióból épül a csanádpalotai sportcsarnok, a földeáki iskolát is ilyen pénzből varázsolták újjá. Maroslelén 85 millióból – két üzemben – az iskolai konyhát.
A város fejlesztésére 3,3 milliárdos keret áll Makó rendelkezésére, ebből a Honvédra is bőven jut. Az önkormányzat 300 millió kap, hogy megterveztethesse, s engedélyeztesse a Makovecz-fürdő bővítését, a tervező eredeti szándékának megfelelően.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, a térség országgyűlési képviselője a napokban Farkas Éva polgármesterrel való tárgyalásakor közölte, hogy a fürdőfejlesztésre 2 milliárd 1 milliót, a könyvtár újjáépítésére (a piac környékének rendezésével együtt) 2-2,5 milliárd forint támogatást nyújtanak.
Azt is bejelentette, hogy a Návay-szobor újraöntésének és felállításának teljes 100 millió forintos költségét állami forrásokból biztosítják: felét a kormány, felét az országgyűlés állja.
Csöppet sem mellesleg több iskola kapott jelentős, de a fenti összegekhez képest aprópénznek számító milliós támogatásokat különböző pályázatoknak köszönhetően.
A térséghez tartozó Csanádpalotát pedig szintén állami pénzből stafírozták ki, ennek köszönhetően az ott élőknek végül lenullázódott a csatornázás önereje.