A kiszenekar nagy sikerei

Oláh Nóra – Makó/Nagybecskerek
Az elmúlt hét végén a makói Magán Zeneiskola utánpótlás gyermek- és ifjúsági fúvószenekara a Koronában lépett fel; igényes produkciójukat hatalmas lelkesedéssel fogadta a közönség, amely egy részének már csak állóhely jutott a zsúfolásig megtelt díszteremben. A 60 diákból álló együttes legifjabb tagjai még csak 9-10 évesek, de hangszerjátékukban már olyan szintre jutottak, hogy zenekarban muzsikálhatnak.
Utánpótlásra egyébként nemcsak a zenélés, hanem a karmesteri pálca értő forgatása terén is szükség van egy zenekarban. Csikota József karnagy-igazgató munkáját – a műsor színesítése képpen – két ifjú „trónkövető”, Csikota Levente és Csikota Péter is segítették vezénylésükkel.
A sikeres makói fellépés egy következő színrelépés főpróbája is volt. A zenekar ugyanis megtisztelő szereplési lehetőséget kapott a szerbiai Zrenjanin (Nagybecskerek) városában, ahol közös koncertet adtak a helyi együttessel. A csapat életében nagy állomásnak minősült ez, hiszen első alkalommal tett eleget külföldi meghívásnak. Zrenjanin nagy múltú fúvószenei hagyományokkal rendelkezik, rendszeresen szervez nemzetközi fúvóshangversenyeket, kongresszusokat, így a makói utánpótlás zenekar meghívása szakmai szempontból is jelzésértékű.
Délután városnézés, a városháza megtekintése és múzeumlátogatás volt a makóiak programja; az esti koncertre a frissen felújított, szép művelődési központban került sor. Az együttes repertoárja népszerű dallamokból, indulókból, keringőkből és könnyűzenei darabokból állt. A gyerekek az alkalomhoz illő lelkesedéssel játszottak, és nagyon örültek a 600 fős közönség elragadtatott tapsának. A szerbiai szakemberek is elismeréssel adóztak a produkciónak; véleményük szerint ritkaság, hogy egy mindössze 9-16 évesekből álló zenekar összjátéka, együtthangzása, intonációja ilyen kiváló legyen.
A koncertet követő fogadáson a vendéglátó város vezetői, a nemzetközi fúvószenei versenyek igazgatója és a helyi karmester külön gratulált a makói Magán Zeneiskola utánpótlás gyermek- és ifjúsági fúvószenekara tagjainak és vezetőjének, Csikota Józsefnek. A karnagy-igazgató elmondta, hogy ez a nemzetközi siker – és alapvetően a jövő nemzedék értékesebbé nevelése – az iskolában jól működő „hármas egységnek” köszönhető: a gyerekek szorgalmas munkájának, a pedagógus kollégák elkötelezettségének és a lelkes, segítő szülői háttérnek.