quotescamera408D8217-1508-42F1-8C7C-9B81D4D48B57BF2C6754-57F9-416E-81DD-671EE8AD8D71DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D2DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D292333EC4-7DF2-4B9F-A7BF-114B75EE0347chevron_thin_rightchevron-downchevron-firstchevron-lastchevron-leftchevron-nextchevron-prevchevron-right582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FD582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FDchevron-upA659D4DE-32ED-45A3-A6C5-A48FFE2B488D75140C12-4E5F-4759-9FD3-4300BCD98B0CB69DB86E-0DDE-4383-BD92-653067C2563303A7445C-E555-4556-9278-5815BF71C9AF16DD793C-5D61-45BF-AFAF-6DE315DB19D01A6A983E-3DA3-4A07-ACA8-60B780BA8F5Bsearch-bigD9E58768-0281-47D1-8191-45C7CE673AF893DB4080-7C8D-467D-8E27-6ECB71C8D144C6DE3A5E-B153-4D9B-9D7B-F226C80BCB9A1D118CCB-65D4-4236-8317-A87D534DDCA8001646AA-7655-4585-ADCC-738ED6F09280
2025. 02. 25. kedd
  -  Géza
0-24

Az orosz-ukrán háború 140. napja – FRISSÜL

2022. július 13.

Immár száznegyvenedik napja tart az egyre súlyosabb fegyveres konfliktus Oroszország és Ukrajna között. A háború legfontosabb szerdai történései folyamatosan, lentről felfelé frissülő cikkünkben.

Az EU engedélyezi a szankcionált áruk nem katonai célú eljuttatását Kalinyingrádba

Az Európai Bizottság iránymutatást adott ki az uniós szankciók között szereplő áruk szállítására vonatkozóan, amely szerint Oroszország folytathatja a kalinyingrádi exklávéba tartó, szankcionált áruk vasúti tranzitját az Európai Unió területén keresztül mindaddig, amíg a szállított áruk nem katonai célt szolgálnak – közölte a brüsszeli testület szerdán.

Az iránymutatás megerősítette, hogy a szankcionált áruk orosz közúti tranzitja az uniós intézkedések értelmében nem megengedett, a vasúti közlekedésre vonatkozóan ugyanakkor nincs ilyen tilalom.
A tagállamoknak viszont ellenőrizniük kell, hogy a szállított áruk mennyisége az elmúlt 3 év átlagán belül marad-e azért, hogy megbizonyosodjanak, hogy a szállítás valóban az alapvető áruk iránti tényleges keresletet tükrözi a rendeltetési helyen, illetve azért, hogy az esetlegesen szokatlan szállítások nem a szankciók kijátszásra irányulnak-e. A szankcionált katonai, valamint a kettős felhasználású, azaz katonai és polgári célra is használható termékek és technológiák tranzitja minden esetben és teljes mértékben tilos, a szállítási módtól függetlenül – szögezték le.
Az iránymutatás arra emlékeztetett, hogy a tagállamok kötelesek megakadályozni az uniós büntetőintézkedések kijátszásának minden lehetséges formáját. Az Oroszország és a kalinyingrádi terület közötti kétirányú kereskedelmi forgalom nyomon követésének biztosítania kell, hogy a szankcionált áruk ne juthassanak be az uniós vámterületre – írták.
Az uniós bizottság közleményében emlékeztetett, a szankciók célja, hogy az EU növelje az Oroszországra nehezedő gazdasági nyomást, és megroppantsa Oroszország háborús képességét. Az EU szolidáris Ukrajnával, nemzetközi partnereivel együtt továbbra is támogatja a háború sújtotta országot és népét, a többi között folyamatos politikai, pénzügyi és humanitárius támogatás révén – tették hozzá.

Az orosz erők újra lőtték Mikolajiv megyét

Az orosz erők rakéta-sorozatvetőkkel lőtték a dél-ukrajnai Mikolajiv megyét, az előzetes adatok szerint öt helyi lakos vesztette életét – közölte szerdán Kirilo Timosenko, az ukrán elnöki iroda helyettes vezetője a Telegram üzenetküldő alkalmazáson.

A tisztségviselő szavai szerint a reggeli órákban 28 csapást mértek az orosz erők a régió több településére. A támadásokban károk keletkeztek egy kórházi épületben és lakóházakban.
A Zaporizzsja megyei kormányzói hivatal a Telegramon közölte, hogy déltájban az orosz erők rakétatámadást hajtottak végre az azonos nevű megyeszékhely ellen, és találat érte a város egyik vállalatának épületét. További részleteket későbbre ígértek.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál megyei kormányzói hivatalok reggeli jelentéseiből készített összefoglalójában arról számolt be, hogy az orosz erők változatlanul heves támadásokat indítanak az ország déli és keleti részében, Harkiv és Donyeck térségében sok a sebesült és a halott. A keleti országrészben lévő Harkiv megyében az elmúlt nap alatt lakóházak és melléképületek dőltek romba az ágyúzások következtében, valamint tüzek ütöttek ki nyílt területeken. A régióban öten szenvedtek sérüléseket. Donyeck megyében több település, köztük Avgyijivka, Toreck és Bahmut lakóövezeteit ágyúzták az orosz erők, a Kramatorszk melletti Kosztyantinyivka ellen pedig légitámadást hajtottak végre. Az elmúlt 24 órában négyen haltak meg és nyolcan sérültek meg a régióban. A javarészt orosz megszállás alatti, déli Herszon megyében pedig egyre több bejelentés érkezik az ukrán hatóságokhoz arról, hogy az oroszok helyi lakosokat raboltak el.
Az ukrán vezérkar reggeli harctéri helyzetjelentéséből a hírportál azt emelte ki, hogy az ukrán katonák sikeresen visszaverték az orosz erők rohamműveleteit a stratégiai jelentőségű Donyeck megyei Szlovjanszk irányában, Dovhenyke és Dolina településeknél.
Az Ukrajinszka Pravda idézett a washingtoni Hadtudományi Intézet (ISW) legfrissebb elemzéséből, amelyben az amerikai szakértők sikertelennek nevezték az orosz erők előrenyomulását Szlovjanszktól északra, Sziverszktől keletre és Harkivtól északra. Az elemzők szerint most az orosz csapatok műveleti szünetet tartanak Ukrajnában, elsősorban átcsoportosításokat végeznek és állasaikat erősítik a legtöbb helyen, közben viszont továbbra is bombázzák a kulcsfontosságú területeket, hogy megalapozzák jövőbeli nagyobb szárazföldi támadóműveleteiket. Hozzátették, hogy korlátozott mértékben támadásokat is végrehajtanak.
Denisz Pusilin, az önkényesen kikiáltott szakadár Donyecki Népköztársaság vezetője közölte, hogy a két brit és egy marokkói állampolgárságú foglyukat, akiket azért ítéltek halálra, mert az ukrán oldalon részt vettek a háborúban, golyó által fogják kivégezni – számolt be az Ukrajinszka Pravda a RIA Novosztyi orosz hírportálra hivatkozva. Azt azonban nem árulta el, hogy a halálbüntetést mikor hajtják végre. Annyit mondott, hogy mindhárom fogoly fellebbezett, és abban az esetben végzik ki őket, ha jogerőssé válik az ítélet. Pusilin nehezményezte, hogy az Egyesült Államok nem lépett kapcsolatba a külföldi foglyok ügyében a donyecki szakadár hatóságokkal, arra azonban nem tért ki, miért kellene Washingtonnak brit, illetve marokkói állampolgárok ügyében eljárnia.
Közben Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter az El País spanyol lapnak nyilatkozva azt mondta, hogy az ukrán gabonaexport orosz blokádjának feloldásáról folyó tárgyalások már „végső fázisban” vannak. „A végső fázisban vagyunk, és most minden Oroszországon múlik. Ha nagyon akarják, hamarosan megindul a gabonaexport. Ha ezt használják arra, hogy továbbra is játsszák az éhezők viadalát, továbbra is ragaszkodni fognak a tárgyalás fontosságához” – fogalmazott a tárcavezető. Hozzátette, hogy egyetlen lehetséges okot lát arra, amiért Oroszország megváltoztathatná álláspontját. „Be akarják bizonyítani Afrika és Ázsia országainak, hogy meg akarják menteni őket az élelemhiánytól. De az igazság az, hogy Oroszországnak nem érdeke, hogy Ukrajna exportáljon, mert tudják, hogy ha exportálunk, akkor nemzetközi bevételhez jutunk, és ez erősebbé tesz minket” – jelentette ki.

Többen is megsebesültek a harkivi régióban

Legalább öt ember megsérült, egy pedig meghalt az orosz erők által elkövetett lövöldözésekben a Harkiv régióban – állítja jelentésében Oleh Szinyehubov regionális kormányzó.

A Guardian azt írja, hogy az öt sérült kórházban van, állapotuk stabil és egyikük sincs életveszélyben.

A brit hírszerzés szerint az oroszok hamarosan több donbaszi kisvárost is elfoglalhatnak

Az orosz erők a következő héten valószínűleg több donbaszi kisváros, többek között Sziverszk és Mirna Dolina elfoglalására összpontosítanak – áll a brit védelmi minisztérium szerdán közzétett jelentésében. A brit hírszerzés szerint az oroszok következő fő célja két nagyobb város, a Donyeck megyei Szlovjanszk és Kramatorszk elfoglalása.

„Oroszország továbbra is arra törekszik, hogy aláássa az ukrán állam legitimitását, és megszilárdítsa saját kormányzását és adminisztratív ellenőrzését Ukrajna megszállt részei felett” – áll a jelentésben. Ennek érdekében a közelmúltban kezdeményezték orosz és ukrán régiók összekapcsolását, valamint egy rendeletet is kiadtak, amely megkönnyíti az ukránok számára az orosz állampolgárság megszerzését.

Ugyanakkor a megszállt területeken orosz és oroszbarát tisztviselők kerültek célkeresztbe. A Harkiv megyei Velykyi Burluk település orosz adminisztrációja elismerte, hogy 2022. július 11-én egy autóba rejtett bomba megölte a kinevezett polgármestert.

Négyoldalú találkozót tartanak szerdán Isztambulban, cél a fekete-tengeri blokád részleges feloldása

Oroszország, Ukrajna és Törökország katonai küldöttségei szerdán Isztambulban találkoznak az ENSZ tisztviselőivel, hogy megvitassák az ukrán gabonaexport újraindításának lehetőségét, és megoldást találjanak a hónapok óta tartó patthelyzetre, amit az ukrán kikötők orosz blokád alá vonása okozott. A kialakult helyzetről itt írtunk bővebben.

A négyoldalú tárgyalást nehezíti az az egyre erősödő gyanú, hogy Oroszország olyan gabonát próbál meg exportálni, amelyet az ellenőrzése alatt álló régiókban élő ukrán gazdáktól lopott el.

Hulusi Akar török védelmi miniszter azt mondta, a tárgyaláson „az ukrán kikötőkben várakozó gabona biztonságos, nemzetközi piacokra való elszállítására” fognak összpontosítani. A NATO-tag Törökország mind a Kremllel, mind az ukrán vezetőkkel fenntartott jó kapcsolatait felhasználva próbál megállapodást elérni a gabona biztonságos szállításáról.

Ukrajna becslései szerint jelenleg 25 millió tonna gabona áll a kikötőikben. Törökország állítása szerint húsz kereskedelmi hajó várakozik a térségben, amelyeket gyorsan fel lehetne rakodni és a világpiacokra tudnák szállítani az ukrán terményeket. Az ENSZ terve szerint biztonságos folyosókat jelölnének ki a Fekete-tengeren a hajók számára.

Diplomaták szerint a megvitatott terv elemei között szerepel, hogy az elaknásított kikötői vizeken ukrán hajók irányítanák a szállítóhajókat, Oroszország és Ukrajna tűzszünetet kötne a szállítmányok mozgásának idejére, a hajókat pedig Törökország ellenőrizné az ENSZ támogatásával, hogy így oszlassák el a fegyvercsempészettel kapcsolatos orosz félelmeket – összegez a Telex.

Rakétatámadásra ébredt Kramatorszk

Erőteljes robbanások hangjai hallatszottak szerda reggel a Donyecki régióban lévő Kramatorszkban, melyről több helyi Telegram-csatorna is hírt adott.

Az Unian ukrán hírportál beszámolója szerint az érkező rakétákat több térfigyelő kamera is rögzítette. A felvételen jól láthatóak a robbanások, melyek után több helyen tűz keletkezett, és rövid időn belül füst borította be a környéket.

A szemtanúk négy robbanásról számoltak be, azt viszont egyelőre nem tudni, hogy az orosz erőknek pontosan mi lehetett a célpontja.

Zelenszkij: Oroszországnak nincs bátorsága beismerni, hogy vesztett

Már nincs stratégiai erejük, karakterük, és nem értik, hogy mit csinálnak itt, a mi földünkön. Nincs egy jottányi bátorságuk sem ahhoz, hogy elismerjék a vereséget és kivonják csapataikat az ukrán területről – mondta friss üzenetében Zelenszkij ukrán elnök.

45-re nőtt a Csasziv Jar-i halálos áldozatok száma

Szombaton rakétatámadás ért egy ötemeletes lakóházat Csasziv Jar településen, azóta folyamatosan keresik a túlélőket a romok között. Kedd estére kilenc embert sikerült kimenteni, a halálos áldozatok száma viszont elérte a 45 főt.

ORFK: 11 202-en érkeztek Ukrajnából kedden

Az ukrán-magyar határszakaszon 6356 ember lépett be kedden Magyarországra, a román-magyar határszakaszon belépők közül pedig 4846-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szerdán az MTI-vel.

A beléptetettek közül a rendőrség 249 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Nekik fel kell keresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzéséért – írták.
Vonattal 327 ember – köztük 101 gyerek – érkezett szombaton az ukrajnai háború elől menekülve Budapestre – tudatta az ORFK.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság azt közölte a police.hu-n, hogy a Készenléti Rendőrséggel segíti az Ukrajnából vonattal érkező menekülteket. A feladatokban támogatást nyújt a Budapesti Polgárőr Szövetség is.
Folyamatosan tartják a kapcsolatot a rendőrök az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, a Magyar Államvasutak Zrt., a Budapesti Közlekedési Központ, a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság, Budapest Főváros Kormányhivatala, valamint a segélyszervezetek munkatársaival – olvasható a közleményben.

Újabb holttesteket emeltek ki a romok alól Csasziv Jar településen

Az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat Donyeck megyei részlege kedden közölte, hogy már 43 holttestet emeltek ki Csasziv Jar településen annak az ötszintes lakóháznak a romjai alól, amelyet vasárnap ért orosz rakétatalálat.

Az elhunytak között van egy kilenc év körüli kisfiú. Kilenc sérültet mentettek ki élve a romok alól.

Eddig több mint 420 tonna megsemmisült házelemet takarítottak el, illetve szedtek szét, de a munkálatok még tartanak.

Ismét lőtték Harkivot az oroszok

Az orosz erők kedden ismét támadták Ukrajna második legnépesebb városát, a keleti országrészben lévő Harkivot, délen pedig Mikolajivot, ahol civilek is áldozatul estek – közölték az érintett megyék kormányzói.

Vitalij Kim, Mikolajiv megye kormányzója közölte, hogy a régió központját ért orosz támadás következtében legalább tizenketten sérültek meg. Szavai szerint a lövedékek két egészégügyi intézményt és több lakóházat találtak el a városban.

Oleh Szinyehubov, Harkiv megye kormányzója a Telegram üzenetküldő alkalmazáson arról tájékoztatott, hogy a megyeszékhely ipari övezetét érték találatok. Helyi források a Telegram-csatornán legalább 15 becsapódásról számoltak be, az egyik után komoly tűz keletkezett.

Megállapodott Oroszország és az EU

Az Európai Unió és Oroszország megállapodott Kalinyingrad kérdésében, így az oroszok szabadon szállíthatnak majd árúkat a térségbe. Az Izvesztijának nyilatkozó magasrangú orosz tisztségviselő szerint Brüsszel olyan javaslatot tett, amely teljes mértékben megfelel Moszkvának. A dokumentum szerint minden Kalinyingradba szállított árú kivételt fog képezni a szankciók alól. A lap viszont kiemeli, hogy most Litvániának is el kell fogadnia az unió javaslatát.

Az oroszok azt állítják, hogy bekerítették Sziverszk városát

Bár a luhanszk megyei Liszicsanszk bevétele után Putyin arról beszélt, hogy az orosz csapatoknak pihenésre van szüksége, a katonák folytatták az előrenyomulást, és sikerült bekeríteniük a Donyeck területén fekvő Sziverszk városát – legalábbis ezt jelentette az orosz TASZSZ hírügynökség Rodion Mirosznyikra, a luhanszki terület orosz nagykövetére hivatkozva.

A várost a napokban orosz rakétacsapások érték, amiben két civil vesztette életét és legalább ketten megsebesültek.

Legalább tizenketten meghaltak a mikolajivi támadásban

Legalább 12 ember megsebesült az ukrajnai Mikolajiv déli városának éjszakai ágyúzásában – közölte kedden a regionális kormányzó.

A több rakétavetőből kilőtt rakéták két egészségügyi intézményre és lakóépületekre csapódtak be – közölte Vitalij Kim.

Kedd dél körül a vezető újabb közelgő csapástól tartott, amikor bejelentette, hogy Mikolajiv felett beindult a légvédelmi sziréna – írja az Independent.

Törökország, Oroszország és Ukrajna katonai küldöttségei a gabonaexportról tárgyalnak az ENSZ-szel

Törökország, Oroszország és Ukrajna katonai küldöttségei és egy ENSZ-delegáció szerdán Isztambulban tárgyalni fognak az ukrán kikötőkben várakozó gabona tengeri úton történő biztonságos elszállításáról a nemzetközi piacokra – írja a Guardian Hulusi Akar török védelmi miniszterre hivatkozva.

Elkezdődött az ukrán gabona exportja

Megérkeztek az első hajók a dunai kikötőkbe, hogy megkezdjék az ukrán gabona külföldre szállítását. Az ukrán haditengerészet csatlakozott a mezőgazdasági termékek exportjának lebonyolításához a Duna–Fekete-tenger csatornán. A haditengerészet hajóit ukrán rakományért érkező külföldi hajók kísérik – számolt be a Kárpáti Igaz Szó a korrespondent.net alapján.

A Duna menti ukrán kikötőket a háború előtt ritkán használták. Mivel az oroszok ellenőrzésük alá vonták a Fekete-tengerre vezető kijáratokat, Kijev újjáélesztette régi folyami kikötőit, hogy elkerülje a tengeri blokádot, és felgyorsítsa az ország búzakivitelét.

Ukrán parancsnokság: újabb orosz lőszerraktárra mértek csapást az ukrán erők Herszon megyében

Az ukrán erők újabb orosz lőszerraktárra mértek csapást kedden a java részben orosz megszállás alatt lévő dél-ukrajnai Herszon megyében – közölte kedden az ukrán fegyveres erők déli parancsnoksága a Facebookon.

A közlemény szerint a Nova Kahovka településen lévő orosz bázis elleni támadás után nem sokkal a Csarivne településen lévő orosz lőszerraktár ellen hajtott végre az ukrán hadsereg célzott támadást. A déli parancsnokság közölte, hogy a Fekete-tengeren az orosz erők hajócsoportját öt rakétahajóra növelték, és egy tengeralattjáróval is bővült. Így összesen 44 darab Kalibr típusú rakétarendszer van készenlétben. Nagy partra szállító hajóból három tartózkodik a térségben. Az ukrán déli parancsnokság megállapította, hogy továbbra is nagy a tenger felől indított rakétacsapások és a stratégiai repülőgépek támadásainak veszélye.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) sajtóközleményében arról számolt be, hogy egy lehallgatott telefonbeszélgetés arról tanúskodik, hogy az ukrán tüzérség az oroszok szerint igen pontosan talál célba. Az SZBU állítása szerint a hangfelvételen egy orosz felderítő század parancsnoka panaszkodik egy barátjának, hogy alig bírják tartani pozíciójukat a harkivi régióban lévő Dovhenyke faluban. Szavai szerint ugyanis az ukránok hatékonyan használnak drónokat légi felderítésre, majd pontos célzással lövik ki az orosz haditechnikai eszközöket.
Az ukrán vezérkar kedd esti harctéri helyzetjelentéséből az Ukrajinszka Pravda hírportál azt emelte, ki, hogy az ukrán katonák sikeresen visszaverték az orosz hadsereg több támadását a Harkiv megyei Dementyijivka közelében, és megállították az ellenséges erők előrenyomulását Donyeck megyében, Bahmut irányába.
A kijevi vezérkar a Facebookon az UNIAN ukrán hírügynökség szerint arról adott hírt, hogy újabb magas rangú orosz katonatisztek estek el Ukrajnában: három ezredesi rangú katona, egy gépesített lövészalakulat parancsnoka és két helyettese.
Közben az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat Donyeck megyei részlege közölte, hogy már 43 holttestet emeltek ki Csasziv Jar településen annak az ötszintes lakóháznak a romjai alól, amelyet vasárnap ért orosz rakétatalálat. Az elhunytak között van egy kilenc év körüli kisfiú. Kilenc sérültet mentettek ki élve a romok alól. Eddig több mint 420 tonna megsemmisült házelemet takarítottak el, illetve szedtek szét, de a munkálatok még tartanak.

Az EU nem állítana fel különbíróságot az Ukrajnában elkövetett háborús bűnök kivizsgálására

Az Ukrajnában elkövetett háborús bűnök kivizsgálására az Európai Unió a már működő bíróságokat kívánja igénybe venni, Oroszország Ukrajna elleni inváziójával foglalkozó különbíróság felállítása a többi nagyhatalom belegyezése nélkül nem valósítható meg – jelentette ki Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa kedden Prágában az EU-tagországok igazságügyi miniszterei informális találkozóját követő sajtótájékoztatón.

A speciális bírósági testület felállítását Denisz Maljuszka ukrán igazságügyi miniszter vetette fel, aki személyesen is részt vett a prágai tanácskozáson.
Didier Reynders azonban a tárgyalások után leszögezte: az EU azzal számol, hogy a háborús bűncselekményeket a már létező bíróságok fogják vizsgálni.
A biztos felszólította az EU tagállamait, hogy a bíróságaikat nyissák meg az Eurojust előtt és használják ki mindazokat a bizonyítékokat, amelyek ez Eurojust halmoz fel a közös adatbázisban. „Ezek a bizonyítékok az összes bírósági testület rendelkezésére fognak állni” – hangsúlyozta Reynders. Az Eurojust az Európai Unió tagállamai közötti igazságügyi együttműködésért felelős fórum.
Pavel Blazek cseh igazságügyi miniszter a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy Csehország nagyon nehéz időszakban vette át Franciaországtól az uniós elnökséget.
„Európában geopolitikai változások zajlanak. A korábbi időkben ismeretlen, súlyos negatív megnyilvánulásoknak vagyunk tanúi egy időben úgy a biztonság, mint a prosperitás terén is” – mutatott rá a cseh miniszter. Prága azért adott otthont az EU-tagállamok bel- és igazságügyi miniszterei kétnapos informális találkozójának, mert július elsejétől fél évig Csehország tölti be az Európai Tanács soros elnöki tisztségét.
A prágai tanácskozáson az EU-tagállamok mellett Ukrajna, Moldova és Georgia is képviseltette magát.

Jó reggelt kívánunk!

Jó reggelt kívánunk a szerdán is korán kelőknek, így 6 óra tájban megkezdjük mai háborús közvetítésünket! 

Borítókép: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine