Horgász-világbajnokságot rendeznek Szegeden

Június 11-12-én a sporthorgászok kapják a főszerepet a szegedi Maty-éren, több kategóriában is világbajnokságot rendeznek a víztározó versenypályáján.
Június 11-12. között rendezik meg a XIV. Veterán, IV. Masters és XXIII. Mozgáskorlátozott horgász-világbajnokságot. A viadal lebonyolítására a Magyar Országos Horgász Szövetségtől (MOHOSZ) a Horgász Egyesület Csongrád Megyei Szövetsége (HECSMSZ) kapott megbízást.
„Ez egy finomszerelékes horgász világbajnokság. Maga a finomszerelék azt jelenti, hogy apró horoggal, kis felhajtóerővel rendelkező, vékony úszóval, vékony zsinórral és nagyon érzékeny ólmozással igyekeznek a horgászok a fenéken lakó és víz közt táplálkozó halakat megfogni. A Maty-érből kiindulva valószínűsítem, hogy elsősorban a ponty lesz a célhal. A tavaszi versenyek alatt azért a pontyok már szépen jelentkeztek. Igaz a kora tavaszi versenyeknél inkább a kárászok voltak a jellemzőbbek, főként a tenyeres méret, ami azért igazi versenyhangulatot generált, hiszen akár 10 gramm is dönthetett a helyezések sorsáról” – fogalmazott Oláh Szabolcs, a szövetség elnöke.
Érdemes szót ejteni a pontozásról. A versenyen a kifogott halak súlya számít, azonban a különböző halfajták nem rendelkeznek eltérő pontértékkel. A világbajnokságnak azonban az mindenképpen egyedisége lesz, hogy a MOHOSZ Versenybizottságának kérésére a busa nem fog beleszámítani a fogásokba, így ezt a halfajtát vissza kell engedniük a versenyzőknek.
A megmérettetésre elsősorban európai országokból várhatóak versenyzők. Az édesvízi horgászat inkább a kontinens országaiban számít népszerűnek, elsősorban Anglia, Hollandia és Belgium, ahol nagy tradíciója van ezeknek a finomszerelékes horgászversenyeknek. Igaz elképzelhető, hogy dél-amerikai vendégei is lesznek a világversenynek.
Felmerülhet a kérdés, hogy a hazai pályának egy horgászversenyen van-e előnye? A magyar versenyzők esetleg a jól ismert vízen fórba kerülhetnek-e? Május 20-22-én ugyanis több kategóriában, a Maty-ér adott otthont a Magyar Országos Bajnokság 1-2-3. fordulójának. Így a válogatott tagjai akár friss élményekkel is bírhatnak, ellenben a külföldi sporthorgászok számára akár ismeretlen is lehet a Maty-éri víztározó.
„Mindez nem feltétlen jelent előnyt. 2018-ban rendeztünk utoljára világbajnokságot. Akkor a magyar csapat nagyon jól indult az edzés napokon, viszont utána mégis a francia csapat nyert. Ők akkor egy olyan technikát alkalmaztak, ami arról szólt, hogy az egész héten etetett pontyokat további étvágyra buzdították, például emelgették a csalit. Így a pályaismeret ilyen szempontból nem feltétlen jelent előnyt. Ám a hazai pályán, a hazai szurkoló tábor azért mindig húzóerőként hat, mindenféle versenysportban. Ennek ellenére bármilyen eredmény születhet. Én nagyon bízom benne, hogy a magyar csapat az előző évekhez hasonlóan ott lesz majd az élvonalban és akár meg is nyeri a világbajnokságot. Viszont valóban bármi megtörténhet. Akár az időjárás is alakulhat úgy, hogy a kárászozásra kell áttérni, mert a pontyok nem úgy fognak táplálkozni. Ha viszont jó idő lesz, akkor a pontyok táplálkozása garantált, így ebben az esetben olyan készséget kell összeállítani, ami a 2-3 kilogrammos halak kifogását is könnyedén lehetővé teszi. Szóval ennek meglehetősen sok tényezője van” – mondta el Oláh Szabolcs.
A nyári időszak egyébként tartogat még izgalmasnak ígérkező horgászversenyt a Maty-éren. Július 9-10 között a Tagszövetségi Csapat Országos Bajnokságot bonyolítják le a vízen.