Vásárhelyi Vállalkozói fórum: Vásárhelyen polgárháborús helyzet van, ami a fejlődés útjában áll

Vállalkozói fórumot tartott péntek este Hódmezővásárhelyen Lázár János, országgyűlési képviselő és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. A háború hatásai, az ország gazdasági helyzete, a vállalkozók előtt álló fejlesztési és még kiaknázatlan piaci lehetőségek mellett Vásárhely fejlődéséről is szó esett.
Magyarországon és szerte a világon szinte mindenki arra keresi a választ, hogy az orosz – ukrán háborúnak milyen gazdasági hatásai lesznek. Az Európai Unió számos szankciót vezetett be Oroszországgal szemben, azonban Európa érdeke is, hogy az energiahordozók tekintetében ne legyenek szankciók – hangzott el a Lázár János és Palkovics László közös vállalkozói fórumán. Az innovációs és technológiai miniszter kifejtette, amíg a háború tart, lehetnek olyan ágazatok, ahol megakadhat a munka, hiszen nem érkezik alapanyag Ukrajnából Magyarországra. Ilyen például az autógyártás, ahol az Ukrajnában gyártott kábelkorbácsok utánpótlásának elakadása gondot fog okozni. A miniszter hozzátette, a katonai konfliktus után a gazdaság előbb-utóbb vissza fog térni a megszokott rendbe.
A magasabb hozzáadott érték és a high-tech irányába kell elmozdulni
A magyar gazdaság az elmúlt években jelentős részben a high-tech termékek előállítása felé mozdult, ami más országokkal összehasonlítva is komoly eredmény. A fejlődés és az innováció azonban a kis és középvállalkozások számára sem kerülhető el. A miniszter kifejtette, újabb és újabb technológiákat kell kidolgozni, növelni kell a termelésben a hozzáadott értéket, fejleszteni kell és gazdaságosabbá tenni a vállalat működését. Ha a hozzáadott értékre, a saját szellemi innovációra nem figyel egy vállalkozás, akkor előbb-utóbb meghaladják a konkurensei. A költségeket a digitalizáció és a robotika segítségével lehet csökkenteni, de egy idő után elengedhetetlen lesz a hozzáadott érték növelése.

Szeged környékén és a Dél-Alföldben óriási potenciál rejtőzik
Szegeden kiváló egyetem működik, ahol rengeteg jó szakembert képeznek. Ennek köszönhetően a gyógyszeriparnak óriási tartalékokat rejteget a térség. Hasonlóan húzó ágazat lehet a számítástechnika, hiszen a Szegedi Tudományegyetemen országosan is kiemelkedő színvonalú informatikai képzés folyik. Az agrárium és azon belül az élelmiszeripar fejlesztése pedig az elkövetkező években hatalmas lehetőséget jelent a térségnek.
Vásárhelyen polgárháborús helyzet van, ami a fejlődés útjában áll
Az elmúlt 4 évben a megyei jogú városok között nagyon sokat csúszott vissza Vásárhely. Olyan városok előzték meg, mint például Kaposvár, Zalaegerszeg és Békéscsaba. „Ennek a városnak komoly segítségre lenne szüksége, jelentős fejlesztési potenciál van benne, de ennek a feltételei nem adottak. Évek óta polgárháború zajlik, a városvezetés erejét és idejét a politikai leszámolás, a vita és a harc veszi el, érdemi munka évek óta nem történik. Szétszakadt a város, a vállalkozóknak egy polgárháborús helyzetben kell dolgozniuk” – fogalmazott Lázár János, aki azt kérte az Információs és Technológiai minisztertől, hogy ha rendeződnek a viszonyok, segítse a város fejlődését.
Palkovics László válaszában kifejtette, hogy a kormány nem tesz különbséget ellenzéki és kormánypárti városok között. Erre példa pékdául Miskolc, Salgótarján vagy éppen Érd, ahol nem látta kárát a fejlődés annak, hogy ellenzéki a polgármester. „Ha van fejlődési szándék, és a polgármester nem politikai síkra tereli a fejlődést, hanem a város érdekeit nézve racionális, szakmai megközelítést alkalmaz, akkor a település előre fog menni. Ehhez azonban a dolgozni kell, hiszen a polgármester munkáját nem tudja elvégezni a kormány” – mondta el Palkovics.
Fotók: Gémes Sándor