A Társaság a Szabadságjogokért is elítéli Márki-Zay jogsértő szájkosárrendeletét

A liberális jogvédő szervezet szerint a Márki-Zay által előterjesztett és elfogadtatott jogszabály durván ellehetetleníti a képviselői szólás szabadságát, és sérti a véleménynyilvánítás szabadságát is.
Már megint országos botránnyá nőtte ki magát a vásárhelyi polgármester jogi csűrése-csavarása: az ismert helyi ellenzéki politikus, Havránek Ferenc után a liberális jogvédő szervezet, a Társaság a Szabadságjogokért is súlyos kritikát fogalmazott meg Márki-Zay Péter szájkosárrendeletéről. A TASZ friss elemzése szerint is jogsértő a városvezető által beterjesztett, az MMM – Tiszta Vásárhelyért többsége által elfogadott jogszabály.
Mint ismeretes, Márki-Zay előterjesztésére szeptember 21-én új SZMSZ-t fogadott el a vásárhelyi közgyűlés balliberális többsége. Ennek keretében bevezették a széksértés intézményét: a közgyűlési többség mostantól kezdve vita nélkül 10-50 ezer forintos rendbírsággal sújthatja azt a képviselőt, aki sértő kifejezést mond valakire, ugyanakkor nem definiálták, mi számít sértésnek. A Fidesz-KDNP „szájkosárrendeletnek” címkézte, szégyenletesnek és antidemokratikusnak minősítette a passzust, és el is utasította az előterjesztést.
A TASZ a most megjelent állásfoglalásában leszögezi: nem a képviselők elhallgattatásától lesz kulturált a politikai vita. Havránekhez hasonlóan a liberális jogvédő szervezet is leszögezi: Márki-Zay és többsége számára az sem lehet hivatkozási alap a jogsértésre, hogy Kövér László házelnök a Parlamentben büntetéseket osztogat.
„A képviselők büntetéssel fenyegetése annak áll útjába, hogy a közügyeket szabadon vitathassák meg a választókat képviselő politikusok”
– fogalmaz a TASZ Márki-Zay szájkosárrendelete kapcsán. A liberális jogvédő szervezet hangsúlyozza: a rendelkezés ellehetetleníti a képviselői szólás szabadságát, és sérti a véleménynyilvánítás szabadságát. Mint hozzáteszik, a sértő kifejezések használata önmagában nem szankcionálható, mert ez nem fér bele a véleménynyilvánítás szabadságának szükséges és arányos mértékű korlátozásába. A vásárhelyi szájkosárrendelet által ráadásul nemcsak a képviselők szólásszabadsághoz való joga sérül, „hanem a választópolgárok képviselethez való joga is: az önkormányzati képviselő is a választópolgárt képviseli a közgyűlésben, így közvetve a választópolgárok joga, és az önkormányzáshoz való kollektív jog sérül.”
„A konstruktív és demokratikus vitának természetesen vannak feltételei, de az a szabad vita végét jelenti, ha valakit a stílusa miatt elhallgattatnak. A közös ügyeinkről folytatott szópárbajok célja, hogy a lehető legtöbb véleményt figyelembe vevő döntés szülessen. Így a vitát nem a véleménynyilvánítást korlátozó jogi szabályokkal kell kordában tartani, hanem azzal, hogy megteremtjük annak kultúráját”
– üzenik Márki-Zay Péternek.
Kimutatta a foga fehérjét?
P24-kommentár: rendkívül pikáns, hogy miközben az MMM elnöke az országos politikába törtetve a demokrácia, a jogállamiság, a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságának apostolaként adja elő magát, városában olyan jogellenes rendelkezést ver át a közgyűlésen, mely még a liberális jogvédők szerint is súlyosan sérti az olyan alkotmányos alapjogokat és alapértékeket, mint a képviselői szólás, illetve a véleménynyilvánítás szabadsága.
Előzmények:

Balról támadják Márki-Zay „szájkosárrendeletét”
Az ismert vásárhelyi baloldali politikus, Havránek Ferenc szerint a vásárhelyi polgármester jogsértő rendeletet fogadtatott el közgyűlési többségével.

Fidesz-KDNP: szájkosárrendelettel akarja elhallgattatni az ellenzékét Márki-Zay Péter Hódmezővásárhelyen
Az ellen tiltakoznak, hogy Márki-Zay Péter és többsége bevezette az önkényesnek tűnő széksértés intézményét a képviselők megrendszabályozására.

Márki-Zay megcsúfolja a demokráciát – szájkosárrendeletet fogadott el a vásárhelyi közgyűlés
A közgyűlési többség mostantól kezdve vita nélkül 10-50 ezer forintos rendbírsággal sújthatja azt a képviselőt, aki sértő kifejezést mond valakire. Az új SZMSZ ugyanakkor nem definiálja, mi számít sértésnek.