Megszavazták a civiltörvényt
Megszavazta a kormánypárti többség az elmúlt hetekben, hónapokban nagy vihart kavart civiltörvényt. A Kósa Lajos, Gulyás Gergely, Németh Szilárd és Vitányi István által jegyzett új jogszabály 130 igen szavazattal ment át a Házon. (A Jobbik képviselői tartózkodtak, a többi ellenzéki párt tagjai nemmel voksoltak.)
A törvény értelmében azon Magyarországon működő civil szervezeteknek, melyek összességében több mint 7,2 millió forintot kapnak külföldi támogatóktól a jövőben külföldről támogatott szervezetként kell definiálniuk magukat. Ezt a jelzőt honlapjukon, valamint kiadványaikon is fel kell tüntetniük.
A törvény szövege szerint az éritetteknek a bíróságon is be kell jelenteniük új státuszukat, minek nyomán egy lista készül róluk egy, direkt erre a célra kialakított portálon.
A jogszabály a nem civil szervezetnek minősülő egyesületekre és alapítványokra, a sportklubokra, illetve a vallási és nemzetiségi szervezetekre nem vonatkozik, miként a költségvetési szerven át érkező EU-s támogatásokra sem.
Az MTI parlamenti tudósítása szerint az előterjesztők azzal indokolták a törvény létjogosultságát, miszerint ,,a civil szervezetek és alapítványok az általuk ellátott tevékenységek, illetve az alapítóik által kitűzött célok megvalósításán keresztül a demokratikus ellenőrzésben és a közvélemény-formálásban fontos szerephez jutnak”, így ,,alapvető közérdek fűződik ahhoz, hogy a társadalom egészének egyértelmű legyen, e szervezetek milyen érdekeket képviselnek”.
Szavaik szerint mindemellett ,,figyelemmel kell lenni azokra a kihívásokra, melyeket a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásával összefüggésben az átláthatatlan eredetű pénzmozgások jelentenek”.
Az Indexnek nyilatkozó civilek ezzel szemben úgy vélik, a törvény stigmatizál, pusztán csak ,,el akarja fojtani a demokratikus hangokat” Magyarországon, ,,éppen akkor, amikor azokra a legnagyobb szükség lenne”. Mint nyilatkozták, a jogszabály ,,azokat a magyar állampolgárokat támadja, akik a korrupció és az önkény ellen küzdenek, és kiállnak a szabad és független média, a nyilvános vitakultúra mellett”.
A portál szerint a mai parlamenti döntés miatt a Társaság a Szabadságjogokért polgári engedetlenségbe kezd: bár a pénzügyi adataikat – ahogy eddig is – nyilvánosságra hozzák, a külföldről támogatott szervezet jelzőt nem hajlandók felvenni.