Lázár: a szegedi egyetem markánsan és aktívan kormányellenes politikát képvisel

Nehéz józan ésszel belátni, hogy a szegedi egyetem életét hogyan befolyásolja a külföldi egyetemek egységes szabályozása, vagy a vásárhelyi mezőgazdasági karon tanuló diákok helyzetét miként javítja, ha Soros György egyeteme átláthatatlanul és kiváltságokkal működhet Budapesten – nyilatkozta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a Vásárhelyi Televíziónak annak kapcsán, hogy az Tisza-parti városi felsőoktatási intézménye is kiállt a CEU mellett.
Szavai szerint az SZTE fellépés pusztán egy dolgot jelent: „megmutatja, hogy a Szegedi Tudományegyetemnek komoly politikai elkötelezettsége van, markánsan és aktívan kormányellenes politikát képvisel”.
Ha a véleményemre kíváncsi, azt gondolom, kár az egyetemet politikai vitákba és politikai akciókba vinni, nem azt várják az intézménytől az ott tanuló diákok vagy a szüleik – tette hozzá a város országgyűlési képviselője.
A CEU-alapító amerikai milliárdos kapcsán ugyanakkor leszögezte, a magyar kabinetnek nem az egyetem, hanem a bevándorlás miatt van nézeteltérése vele. A fő probléma az, hogy míg a kormány igyekszik megállítani a migrációt, addig „Soros György és barátai, illetve a hozzájuk csatlakozó, többnyire baloldali politikai erők” meg akarják szervezni azt.
A magyar határvédelem miatt kialakult egy konfliktus: míg mi mindent megteszünk, hogy megvédjük a határainkat, és megakadályozzuk, hogy migránsok árasszák el hazánkat és Európát, különböző országok és Brüsszel nyomást gyakorol ránk, hogy engedjük át a migránsokat, akiket majd – valamilyen kvóta vagy válogatás alapján – szétosztanak Európában. Soros György pedig civil szervezeteket küld, hogy a bevándorlókkal kooperálva megpróbálják a magyar törvényeket kijátszani és elérni, hogy az uniós fórumokon a magyar jogi határzárat megbuktassák. Talán nem túlzok, ha azt mondom, Európa történelme itt zajlik a magyar határon, így érthető, hogy az egymással szemben álló erők nálunk csapnak össze a legerősebben – mondta a politikus.
Forrás: Vásárhelyi Televízió
Az interjún az országos kérdéseken túl néhány kifejezetten hódmezővásárhelyi témáról, így a tram-train beruházásról is szó esett. Mint mondta, bár „mindig akadnak olyanok, akik az újdonságot, a változást, a fejlődést nehezen, rosszallóan, vagy kételkedve fogadják, és inkább mindent hagynának úgy, ahogy volt”, a várost ennek ellenére folyamatosan modernizálni, fejleszteni kell; „ebben rejlik a jövő”.
A tram-train egy életminőséget befolyásoló beruházás, új lehetőségeket teremt nekünk és a gyermekeinknek. Az, hogy az elkerülő utaknak köszönhetően kevesebb autó halad át a városon, és villamossal környezetkímélő módon, egyszerűen és gyorsan lehet a szomszédos megyeszékhelyre utazni, élhetőbbé és versenyképesebbé teszi Vásárhelyt a jövőben. Szeged-Algyő-Hódmezővásárhely egy erős, 2-300 ezres agglomerációt alkothat, amely nem kevesebb, hanem több lehetőséget teremt mindannyiunknak. Nem vagyok híve a bezárkózásnak, nem szabad presztízskérdést csinálni abból, hogy Szegeddel akarunk kooperálni, sőt az együttműködésbe Makót is be kell kapcsolni a következő húsz esztendőben – jelentette ki a miniszter.
A közlekedés-infrastruktúra fejlesztő projekthez kapcsolódó helyi beruházásokról szólva elmondta, mindenképp rendbe kell tenni az Andrássy út első szakaszát (a felújított Rapcsák András utca „jó példa lehet”), ugyanakkor a belvárosi parkolóhelyzetet is minél előbb rendezni kell.
A felmérések alapján sokan a Zrínyi utcai megüresedett telken egy parkolóház, mélygarázs létesítését szorgalmazzák, ami ki tudja szolgálni a kórházat, valamint a belvárosi intézményeket. Fel kell mérni azt is, mire volna szükség a parkolók mellett, hiszen a mélygarázs fölött irodákat, üzleteket, pénzügyi vagy egyéb szolgáltatások kirendeltségeit is ki lehet építeni. Egy biztos, a ronda ház helyett egy szép házat kell oda építeni – mondta Lázár János.
A beszélgetés során Orbán Viktor tervezett vásárhelyi látogatásáról és a Modern Városok Programról is kérdezték. Elhangzott, a kormányfői országjárás utolsó állomása lesz Hódmezővásárhely. Szerinte most az a legfontosabb feladat, hogy a városvezetés meghatározza azokat a stratégiai kitörési pontokat, melyek fejlesztésével érdemben erősödhet a város és a térség.
Én elsősorban iparágak fejlesztésén gondolkodnék, arról győzném meg a meglévő ipari szereplőket, hogy újabb gyárakat telepítsenek ide, vagy azt kérném a kormánytól, hogy az élelmiszeripari beruházások egy részét Hódmezővásárhelyre irányítsa és fejlessze a vásárhelyi főiskolát. Május közepén érkezik a miniszterelnök, addig a város vezetésének olyan stratégiát kell kialakítania, amely hosszú távú fejlődést garantál Hódmezővásárhelynek. A Modern Városok Program hatalmas lehetőség, jól kell élnünk vele – zárta gondolatait a miniszter.