Megemelik a feszültséget, félnek az alatta lakók

Pár hete két tucat szegedi család kereste meg Szabó Bálintot, a Likvid Kontrol kft ügyvezetőjét, hogy mint oly sok más ügyben, az övékben is segítsen eljárni.
Elmondták, úgy tudják, az ingatlanjaik fölött húzódó magasfeszültségű kábelekben feszültséget kíván emelni az EDF-Démász, így nagyjából az eddigi hatszorosa, mintegy 120 kilovolt száguldana a vezetékekben. Azt szeretnék elérni, hogy minimum földkábelen, mélyen a talajban kisebb sugárzást okozva, vagy végső soron a lakott területeken kívül vezetnék el a vezetékeket – mondta megkeresésünkre Szabó Bálint.
Ez két, jelenleg is napirenden lévő tervhez is kapcsolódik. Majdnem száz százalékosan biztos az, hogy a magyar államhoz, mégpedig a Miniszterelnökséghez kerül március közepével az EDF-Démász tulajdonjoga – ez esetben a lakók a még konstruktívabb együttműködésben bíznak. A másik lehetőség a tervezett új Tisza híd, mellyel egy időben szeretnék ha magasfeszültség is abban, alatta, vagy mellette lenne elvezetve Új-Szegedre, elkerülve a Kertvárost.
A mostani kezdeményezés 200-250 családot érint csak Új-Szegeden, de teljes magasfeszültségű hálózat már akár több ezer család életét is befolyásolhatja, mondta Szabó Bálint. A dolog pikantériája, hogy Szegeden a lakott területek fölött átvezető kábelek nemcsak lakótelepeket, városrészeket, de egy iskolát és óvodát is érintenek. Az Uniónak van ezzel kapcsolatos irányelve még 2006-ból, hogy lehetőség szerint a meglévő kábeleket elvezessék a lakott területek fölül, az újakat pedig már ne is oda építsék. Pontos egészségügyi ismereteink nincsenek a nagyfeszültség sugárázásának élettani hatásairól, de a világhálón rengeteg írást lehet találni ezzel kapcsolatban pro és kontra egyaránt. Kimondottan jótékonynak talán kevesen gondolják.
Szabó Bálint még elmondta, a Démásszal már felvették a kapcsolatot, nem zárkóztak el, még a héten leülnek tárgyalni. Elsődleges véleményük az, fejlesztéssel lehetne megoldani a felmerült problémát, ehhez önkormányzati és adott esetben némi lakossági hozzájárulást is várnának. Az egyeztetés során hamarosan a városrész képviselőit és az önkormányzatot is felkeresik – tette hozzá Szabó Bálint.
Úgy tudjuk , az EDF-Démász állami tulajdonba kerülését ratifikáló adás-vétel már előkészítésre került, március 18-án alá is írhatják. A szolgáltató jelenlegi tulajdonosa a mostani lakossági megkereséssel pedig szerette volna megvárni a cég eladását.
fotó:illusztráció : energiaoldal.hu