Helsinki Bizottság: elég volt a rögtönzésből, a kormány forduljon Európához

A Magyar Helsinki Bizottság szerint a kormánynak segítséget kellene kérnie az Európai Uniótól a menekültválság kezeléséhez, a civil szervezet szerint az utóbbi napok „rögtönzései”, „kapkodó, mindent tervszerűséget nélkülöző” intézkedései ugyanis világossá tették, hogy egy ekkora méret és horderejű ügyben nincs értelme a „nemzeti megoldásoknak”.
A civil szervezet csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, az elmúlt hónapok történései egyértelműen bizonyították, Magyarország egyedül képtelen kezelni tömeges migráció szülte nehéz helyzetet.
Káosz a Keletiben. Illusztráció. (Forrás: MTI/Balogh Zoltán)
A bizottság szerint eljött az ideje, hogy a kabinet változtasson eddigi hozzáállásán, és fogadja el az Európai Unió nyújtotta segítséget, annál is inkább, mivel az uniós megoldás elutasítása csak azoknak az embercsempész-hálózatoknak kedvez, amelyek ellen elvben a magyar kormány is harcol.
Véleményük szerint a felajánlott segítség elutasítása egyértelmű beismerése annak, hogy a magyar kormány „valójában nem érdekelt a helyzet megnyugtató rendezésében, és éppenséggel maga a krízis fokozódásának egyik okozója”.
Mindezeken felül felszólítják a kormányt, hogy álljon el azoktól a törvényi változtatásoktól, amelyek „az alkotmányossági követelményeket felrúgva” vezetnek be széles körben jogkorlátozást, egyúttal „tranzitzóna„” címén „börtöntáborrá” változtatják a déli határszakaszt.
Szerintük enélkül a magyar menekültügyi rendszer „a teljes összeomlást kockáztatja”, ami nem szolgálja sem a menekülők, sem a magyar polgárok érdekeit.