Kerékpárral az aradi vesztőhelyhez
Az 1848-49-es szabadságharc vértanúira emlékeztek hétfő délelőtt Aradon, a kivégzett tizenhárom honvédtiszt emlékére felállított Szabadság-emlékműnél.
A megemlékezésen a magyar kormány nevében Pótápi András János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szólalt fel. Beszédében felidézte a 165 évvel ezelőtt történteket: szólt a ,,magyar Golgotán” kivégzett mártírokról és az emigrációba kényszerült ezrekről, azokról az eszmékéről, amelyekért sokan az életüket áldozták, és melyeknek itt Erdélyben ma is sajátos aktualitásaik vannak. Mint mondta, a tábornokok olyan egyetemes szabadságjogokért harcoltak, melyek sok tekintetben, most másfél évszázaddal később sem érvényesülnek.
Fotó: Vásárhely24/Bornemissza Péter
A szabadság sok mindent jelent. Jelenti azt, hogy a törvény előtt egyenlők vagyunk, jogaink és kötelezettségeink azonosak, hogy közösen viseljük a terheket, hogy szabad a sajtó és azt, hogy szabadon választjuk az elöljáróinkat. A szabadság azonban több ezeknél. Azt is jelenti, hogy korlátok nélkül használhatjuk anyanyelvünket, hogy leírhatjuk vele köztereink és településeink nevét, hogy restrikciók, prefektusi idézések, hatósági zaklatások nélkül használhatjuk nemzeti jelképeinket, a magyar vagy a székely zászlót – mondta el az államtitkár, hozzátéve, a szabadságnak nincs nemzetisége, így azt nemzetiségi alapon korlátozni nem lehet.
Az erdélyi magyaroknak ma, az aradi vértanukhoz hasonlóan kell cselekedniük. Szabadságuk kiteljesedéséért áldozatot kell vállalniuk – zárta gondolatait.
Fotó: Vásárhely24/Bornemissza Péter
Az aradi megemlékezésen 13 hódmezővásárhelyi, bethlenes diák is részt vett. A gimnázium 2000 óta rendszeresen kerékpáros túrát szervez a tanulóinak az év ezen napján a Szabadság-szoborhoz és a vesztőhelyhez.