Egy komplett iskola érdekei kontra a polgármester által féltett pár szervezet

A teljes képviselőtestület megkapta a Hódmezővásárhelyi Református Ótemplomi Egyházközség levelét, melyben azt kérték, adják át használatba a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskolának a Petőfi utca 6 alatti egykori iskolaépületet, mely korábban agrárcentrumként működött, de jelenleg nagyrészt kihasználatlan. Az ügyben és egy másik, a VTV-t üzemeltető nonprofit kft, vezetői álláshelyének pályázata ügyében a Fidesz frakció kezdeményezte a polgármesternél rendkívüli közgyűlés összehívását hétfőre.
Az iskola megnövekedett tanulói létszáma, majd mint a bővebb, tanári, fenntartói magyarázatból kiderült, az oktatás minőségének javítása, a Deák Ferenc utcán található anyaépület kicsiny terei, termei miatt kérte az önkormányzattól az épületet, melyet egyébként korábban a járásnak adtak használatba.
A javaslat, mely ellen Márki-Zay Péter tiltakozott, egy másik, által megfogalmazott javaslat is született. A polgármester az épületbe egy sor civilszervezet beengedését tervezi, tervezte, melyek közül pár már be is költözött. Jelenleg két civil szervezet működik az épületben. Elmondása szerint, itt kaphatna helyet a Belvárosi Olvasókör, egy vadászai kiállítás, egy modellvasút szakkör, egy Csodák Palotája, fedett játszótérrel, valamint a lövészklub is. Ugyanakkor szerinte az iskola tanulói létszámának emelkedése hosszú távon nem biztosított, így legfeljebb egy új osztállyal lehet számolni, melyet más épületben is el lehetne helyezni, de ha mégis itt kapnának helyet, akkor sem adnának át minden helyet. Márki-Zay Péter még azt is kijelentette, nem támogatja az egyháznak való átadást, mivel akkor a város ezen civil szervezetei lehetetlenülnének el.
A testületi ülés azzal ért véget – nemtelen vita után – hogy név szerinti szavazáson a Fidesz frakció tagjai, valamint Szabó Pál képviselő a református egyház kérése mellett szavazott, Márki-Zay Péter, Kis Andrea, Nagy Ernő és Molnár Lászlóné nemmel voksolt. Ezek után a polgármester a közösségi oldalon többek között azt posztolta:
A teljes Petőfi utcai volt iskolaépületet az egyetlen osztályterem szűkében lévő református általános iskolának átadva a Fidesz frakció az alábbi civil kezdeményezéseket lehetetleníti el városunkban:
– Mezőgazdasági Egyesület
– Belvárosi Olvasókör
– Lövészklub (lőtér)
– Pingpongozási lehetőség
– Ifjúsági Közösségi tér
– Torna és táncklubok
– Vasútmodellező Klub
– Retro játékkiállítás
– Vadászati kiállítás
– Játszóház / Csodák Palotája
….
A hétfői közgyűlésen megígértem, hogy a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskolának a valóban szükséges osztálytermeket biztosítjuk – sajnos a Fidesz frakciónak nem ez volt a célja, hanem minden más civil kezdeményezés ellehetetlenítése. Az ostoba önkény elleni küzdelmünket nem adhatjuk fel…
A történtekre Bán Csaba, az Ótemplomi Református Egyházközség vezetője és Grezsa Ferenc az egyházközség iskolaügyi gondnoka, egyetemi tanszékvezető, egykori országgyűlési képviselő reagált, tisztázva a történteket, az elején leszögezve sokan politikai kérdést kreáltak a történtekről, pedig semmi másról nincs szó, mint egy iskola jobb működtetéséről.
A tanévet az eddigieknél jóval több, 44 ötödikessel kezdi meg a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola. Ez amint kiderült, a presbitérium és az iskola vezetősége azonnal intézkedésbe kezdett, kezdeményezték a Petőfi utcai épület megszerzését.
Az ügyben egy időben kértek időpontot a polgármesternél, a frakcióvezetőnél és térség országgyűlési képviselőjénél is. Utóbbiakkal találkoztak is, Márki-Zay Pétertől azonban már csak akkor kaptak időpontot, amikor a Fidesz frakció benyújtotta kérelmét a témában rendkívüli közgyűlés összehívására.
A polgármester a megbeszélésen egyébként azt az álláspontot képviselte, melyet a közgyűlésben is. Az azonban nem igaz, hogy egy tanteremről lett volna szó – mondta Bán Csaba. Az épületet teljes egészében – legalább 7 tanteremmel – határozatlan időre kérték.
Ennek az az oka, hogy az iskola fejlődni, bővülni szeretne, meg szeretne felelni a gyermekek és szülők részéről fellépett igénynek, mely kényelmesebb, jobb, előremutató oktatást, biztonságot kíván. A terv az, hogy az eddigi alsó tagozatos, felezett osztályok után, idén már a felső tagozat ötödik osztálya, majd jövőre a hatodik és így tovább sem legyen kénytelen 40-44 fős osztályokba járni. A Szőnyinek tornaterme sincs, csupán egy tornaszobája, és ezzel egyedülálló a városban. A Petőfi utcai épületben azonban ez is rendelkezésre áll, ott sokkal nagyobb térben tudnának tornázni a gyerekek. Ez a csarnok most egyébként lőtérnek van berendezve a városi lövészklub számára. További indok az iskola mellett, hogy egy tömbben van az egyház többi épületével és intézményével. A Deák utcai épület pár méterre van, mindössze egy zebrán kell átkelniük addig, de könnyen megközelíthető az Ótemplom és a Bethlen is.
A Szőnyi fejlődése töretlen, 2005-ben még csak 150 idén már 300 gyermek tanul az iskolában, és ezzel együtt a református egyház a vásárhelyi oktatás egyik legjelentősebb és legnagyobb hagyományokkal rendelkező szeletét képviseli.
Grezsa Ferenc arról beszélt, most majd kiderül, vajon mennyire stratégia kérdés is az oktatás, a gyermekek jövőjébe, boldogulásába vetett hit. Az egyház és az iskola szándékai világosak. Minél jobb, minél szélesebb körű, komfortos, előremutató oktatást kínálni az ide járó, ide jelentkező gyermekeknek. Mindez nem zárja ki azt sem, hogy ők maguk alakítanának ki kapcsolatot, szerződést az épületbe bekéredzkedő civil szervezetekkel. Ez akár az oktatásba, az azon túli időbe is beépíthető lehetőségeket nyújtana.
Elhangzott még az is, miért gondolja bárki is azt, egy egyházközség – ami tulajdonképpen maga is egy civil szervezet – ne, vagy nehezebben tudna megállapodni a Petőfi utca 6 szám alá vágyó civil szervezetekkel. Sőt, még talán jobban is, lévén politikától talán függetlenebb, mint a politikai alapon megválasztott városvezetés. A tervük is ez, együtt kívánnak működni mindenkivel, teret, helyet adni mindenkinek, aki csak szeretne a Petőfi utcai épületben tevékenykedni.
Zárszóként Grezsa Ferenc kijelentette,
csak egy Vásárhely van – nem pedig több, politikai oldaltól függően – és ez az iskola ezt a Vásárhelyet, ezt a közösséget fogja szolgálni, csakúgy mint eddig.