“Ahhoz, hogy fogyjunk, és meg is tartsuk az elért súlyt, enni kell!” – interjú Pásztor-Szántai Zsanett edzővel

Vásárhely24: Felszaladt ránk néhány plusz kiló. Mit tehetünk, hogy minél előbb megszabaduljunk tőle?
Pásztor-Szántai Zsanett, aerobic oktató, a Magyar Diáksport Szövetség Dél-Alföldi Régiójának munkatársa: A diéta, – de nevezzük inkább életmódváltásnak – sikerét elsősorban a táplálkozás jelenti. Akár néhány kilóról, akár jelentős súlytöbbletről van szó, nagyon fontos, hogy étkezési szokásainkat átalakítsuk. Sokan esnek abba a hibába, hogy koplalnak, nem esznek, pedig ezzel – bár lehet fogyni – lelassítják az anyagcseréjüket. A gyors anyagcsere a kulcsa a sikeres fogyókúrának. Egy lelassult anyagcsere mellett is lehet súlyt veszíteni, ám előbb-utóbb visszatérünk a normál adagokra és kalóriákra, és akkor vissza is jön a leadott kiló. Ahhoz, hogy fogyjunk és meg is tartsuk az elért súlyt, enni kell! Naponta többször (4-5-ször), kisebb adagokat, figyelve arra, hogy ne jóllakásig. Nem véletlenül hívtam életmódváltásnak. Ne abban gondolkodjunk, hogy valamit 3, 6 vagy 10 hónapig követünk. Alakítsunk ki olyan étrendet, amelyet hosszú távon is tartani tudunk.
V24: Mégis milyen étrendet kellene kialakítanunk, amit hosszú távon is követni tudunk?
Sz.Zs.: Nagyon fontosak a zöldségek és a fehérjék! A sok rost és a fehérje képezi az alapját a megfelelő táplákozásnak. A párolt zöldkörettel nem kell sokat bajlódni, egy salátát pedig pikk-pakk össze lehet dobni. A jégsaláta például igen ízletes lehet bármilyen húsféle mellé, de a paradicsom, az uborka is kitűnő választás. Köretként bátran fogyaszthatunk bulgurt vagy kuszkuszt, de rizst is, vagy édesburgonyát. A lényeg a mértékletesség. Reggel ehetünk gyümölcsöt, vagy zabpelyhet – utóbbit már előző este el lehet készíteni forró vízzel vagy tejjel, és ha másnap megmelegítjük, azt figyeltem meg, hogy jóval laktatóbb mintha hidegen fogyasztanánk. Reggelire fontos, hogy megfelelő mennyiségű rostot vegyünk magunkhoz, ez az imént említett zabpehelyben és gyümölcsökben benne van. Délelőtt aztán jöhetnek a turmixok, javaslom, hogy használjunk spenótot is hozzá. Furán hangzik, de higgyük el, ennek a zöldségnek nincs erőteljes íze, viszont vitamintartalmánál fogva nagyon hasznos! Délután fogyaszthatunk olajos magvakat, estére pedig a tányérra főleg fehérje kerüljön. (m.j. a szerk. fehérje az összes húsféle, a tojás, a túró, a sajt, a tofu).
V24: Az életmódváltás alatt nem szabad elcsábulnunk? Tilos a csokoládé például?
Sz.Zs.: Szó sincs róla! Ehetünk mindent, de mértékkel. Természetesen igyekezzünk lecsökkenteni az édességeket, fehér lisztből készült ételeket, de bátran megehetünk pár kocka tejcsokit is az ebédhez. És hogy miért az ebédhez? Mivel az ebédünk általában több szénhidrátot tartalmaz, mint a vacsoránk, a vércukrunk ígyis magasabbra szökken. Pár kocka csokoládé ilyenkor a legjavallottabb, sokkal kevésbé “kártékony”, mintha csak magában ennénk meg, mert akkor jobban “kiugrasztja” a vércukrunkat. Emellett egy neves vásárhelyi szakembertől hallottam – és én magam is javaslom – , hogy vezessünk be “bűnözős napot hetente”! Ilyenkor megehetünk akár egy tábla csokoládét is. Érdekes módon ugyanis másnapra az anyagcsere felgyorsul, még segíthetjük is ezzel a diétánkat.
V24: Gyakran halljuk, hogy a folyadékfogyasztás mennyire fontos. A súlyleadásban is van szerepe?
Igen! Amellett, hogy hidratál, gyorsítja az anyagcserét is. Egyénenként eltérő, hogy mekkora mennyiség szükséges, függ attól, milyen munkát végzünk – fizikai vagy ülő – mennyit sportolunk, hány kilók vagyunk. De az átlag bevitel 2-2,5 liter kell hogy legyen, elsősorban vízből. Ízesíthetjük is, akár gyömbérrel, citrommal, vagy uborkával. Ma már remek kis applikációk érhetőek el, amelyek segítségével könnyedén ellenőrizhetjük, bevittük e a megfelelő folyadékmennyiséget, ezek figyelmeztetnek is, hogy itt az idő az ivásra. De a legegyszerűbb talán az, ha egy üveg vizet teszünk magunk mellé, így látjuk folyamatosan, hol tartunk.
V24: A táplálkozás megreformálása mellett elengedhetetlen a mozgás, a sportolás. Mit javasolsz annak, aki eddig – vagy már régóta – nem sportolt?
Sz.Zs.: A fokozatosságra és a rendszerességre hívnám fel a figyelmet. Lehet kezdeni sétával, biciklizéssel. Válasszuk ezeket az autó helyett, mert már a gyaloglás és a kerékpározás is eredményeket hoz, és nagyobb súllyal is lehet végezni. Észre fogjuk venni hamar a jótékony hatásait. Utána érdemes minél több sportot kipróbálni, hogy megtaláljuk azt, amit igazán szeretünk. A próbálgatásra kiváló lehetőséget nyújt az EVP mozgáskártyája, amely egy 10 alkalmas “bérlet”, egy állapotfelmérést követően kaphatjuk meg, és általa többféle sportot is kipróbálhatunk az úszástól kezdve a fallabdán át egészen az aerobicig. Hetente 3-szor egy óra sport lenne a hatékony és az ideális. Ha nagyobb súlytöbbletünk van, az úszás nagyon jó választás lehet a már említettek mellett, az ízületeket megterhelő sportokat kerüljük, ne fussunk például kezdetben. Edzés előtt vegyünk magunkhoz valamilyen táplálékot, én például banánt szoktam fogyasztani.

Fotó forrása: Szántai Zsanett
V24: Az általad említett EVP kártyával a te aerobic edzéseid is látogathatóak – a Kriko Gym-ben step és alakformáló órákat tartasz. Mióta tartasz tornát Hódmezővásárhelyen, és hogyan építed fel ezeket?
Sz.Zs.: 4 éve tartok edzéseket. Azt szokták mondani, nincs két egyforma órám (nevet). És valóban, igyekszem mindig a változatosságra törekedni, figyelembe venni a csoport igényeit, több eszközt használni. Sok videót nézek, amelyek inspirálnak. A bemelegítés és a nyújtás a fix pont az óráimon.
V24: Gyakran hallani, hogy nincs helyi zsírégetés a torna hatására. Például a hasizom gyakorlatok nem fogyasztják a hasat. Ez igaz?
Sz.Zs.: Minden mozgás megdolgoztat izomcsoportokat. Az ott lévő zsír helyére izom épül.
V24: Az izom köztudottan nehezebb, mint a zsír… Ezek szerint nem érdemes mérleggel ellenőrizni az eredményt?
Sz.Zs.: Valóban, az izom nagyobb tömeggel bír. Éppen ezért én a centizést javaslom. Különösen kezdetben. Havonta egyszer elegendő. Ha mégis a mérleget használjuk, igyekezzünk mindig ugyanabban a napszakban megmérni magunkat, nőknél pedig a menstruáció előtt nem érdemes, mert vizet raktároz el ilyenkor a szervezet.
Az interjút követően természetesen meglátogattuk Szántai Zsanett aerobicóráját is. Vidám hangulatú óra volt, változatos, de rendesen megizzasztó mozgásformákkal.