Tények és tévhitek az ivartalanításról – Dr. Horváth Zoltán adott tanácsokat

Dr. Horváth Zoltán állatorvos úgy látja, hogy az ivartalanítással kapcsolatban még mindig vannak tévhitek: az egyik ilyen, hogy a nőstény ivarú állatoknak legalább egyszer szülniük kell, és utána érdemes őket ivartalanítani. „Ez a tézis már nagyon régen megdőlt” – hangsúlyozta a szakember, aki hozzátette, Amerikában már akár három hónapos korban végeznek ivartalanítást.
Mint megtudtuk, minél fiatalabb az állat, annál könnyebben átvészeli a műtétet, fél éves kor körül már lehet őket vinni. Dr. Horváth Zoltán macskáknál 6-7 hónapot szokott javasolni. Ha tehát egy állattól (mindegy, hogy hím vagy nőstény) nem akarunk utódot, mindenképp érdemes elvégezni az ivartalanítást.
Egy ilyen műtétnek több előnye is van: nőivarú egyedeknél csökken a méh- és emlődaganat esélye, a hímeknél pedig ezáltal nagyobb valószínűséggel megelőzhető lesz a prosztatadaganat. Arról nem is beszélve, hogy kevesebb utcára kicsapott kóborállat lesz.
A macskák már a szoptatás alatt képesek újra vemhesülni, ezért érdemes az utódok születése után 5-6 héttel bejelenteni az állatorvoshoz, és kérni az ivartalanítást.
Kutyák esetében másra is figyelni kell: amikor tüzelnek, a megszokottól nagyobb veszélye van a műtétnek, így ajánlott tüzelés után két hónappal ivartalanítani őket. Macskáknál ez különösebb gondot nem okoz.
Az éghajlati változások miatt a tavaszi-őszi tömegesebb tüzelések egyre inkább elcsúsznak. „Ugyanúgy találkozunk májusban tüzelő szukával, mint februárban, vagy akár októberben, decemberben” – árulta el Dr. Horváth Zoltán. Ez annyi könnyebbséget ad, hogy jobban be lehet ütemezni az ivartalanítást. Korábban csak télen vagy nyáron lehetett ezt elvégezni, amit már nem kell megvárni.
Általában minden városban vannak ivartalanítási akciók, ezekről érdemes tájékozódni.
Kérdésekkel bátran forduljanak állatorvoshoz!
Ivartalanítási „kisokos”:
- Az ivartalanítás előtt min. 8-10 órás éhgyomor szükségeltetik.
- Az állatot a műtét előtt hetekkel/napokkal nem feltétlenül szükséges bevinni vizsgálatra, mivel az ivartalanítás előtt elvégzik a szükséges vizsgálatokat. Ezekből kiderül, hogy altatható, műthető állapotban van-e kedvencünk.
- A műtétre telefonos egyeztetés, bejelentkezés ajánlott, szükséges.
- A műtét utáni első napon javasolt személyesen felügyelni az állatot, minimum óránként ránézni, hogy rendben zajlik-e az ébredés, nem piszkálja-e esetleg a műtéti sebet, stb.
- Az első pár napban kedvencünknek valószínűleg nem lesz olyan étvágya, mint a műtét előtt, de ez normalizálódni fog.
- A műtét után az állatorvosok részletes útmutatást adnak, de nyugodtan feltehetjük kérdéseinket!