Grezsa Ferenc: Megismerhetjük embertársaink valódi személyiségét?

Grezsa Ferenc pszichiáter ezúttal is nagy érdeklődés mellett tartotta meg előadását, amelynek középpontjában az emberek valódi tulajdonságai, és személyiségjegyei álltak.
Hogyan észleljük a másikat? Mi alapján döntjük el, ki, milyen ember, milyen tulajdonságokkal rendelkezik? El tudjuk dönteni, ki milyen ember?
Az első, amit tapasztalunk egy embertársunkról, a fizikai észlelés, megjelenés. Egyszóval, ami látható. A második, amely közvetlenül nem érzékelhető, az a szociális észlelés. Ki a becsületes például? Aki udvarias az intelligens is? Aki kedves az humoros is? De el tudjuk valóban dönteni egy-egy emberről, milyen is valójában?
Grezsa Ferenc pszichiáter a közönséget bevonva mutatott rá arra, hogy embertársaink megismerése/észlelése sok mindentől függ. Ha valakivel nem vagyunk szorosabb kapcsolatban, arról nehéz reális képet kialakítanunk. Attól tehát, hogy látunk egy idegent a boltban, ahogyan előreengedi udvariasan az idős nénit a pénztárnál, nem biztos, hogy az az illető intelligens is. De az agyunk azonnal egyéb tulajdonságokkal is felruházza őt.
Minél közelebbi kapcsolatban vagyunk valakivel, annál pontosabban fel tudjuk tárni rejtett tulajdonságait. De befolyásol a „hatékony megfejtésben” az empátia képessége is. Ilyenkor bele tudjuk érezni magunkat a másik világába, jobban megismerve őt magát.
Ugyanakkor a pszichológiai képzettség nagyban torzíthatja az észlelésünket, mert ekkor hajlamosabbak vagyunk beskatulyázni az illetőt.
A pszichiáter rávilágított arra is, hogy mindannyiunk elméjében burkolt személyiségelméletek vannak: melyik tulajdonságok mely más tulajdonságokkal párosulnak. Emellett ha túl sok rosszat feltételezünk valakiről, az rólunk árul el tulajdonságokat…
Aki esetleg lemaradt volna a tegnapi alkalomról, az augusztus 21-én, 18 órakor a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban meghallgathatja a következő témakört.
Kapcsolódó cikkünk: