Vigyázzunk az utakon: megkezdődött a rókák násza

Bár januárban már kicsivel hosszabbak a nappalok, azért még korán sötétedik, így ha valaki kirándul, az erdőből kifelé ballagva gyakran kint érheti a szürkület. Ilyenkor a túrázó meglepő hangokra lehet figyelmes, ugyanis megkezdődött a koslatás, a rókák nászának ideje, írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A ravaszdik ilyenkor az utak mentén is bátran sétálnak, és egy pillanat alatt a közlekedő autók előtt teremnek, gyakran válva baleset áldozatává.
A vörös róka hazánk gyakori, közepes testméretű ragadozója. A kutyafélék közé tartozik, tőlük külsőleg a napfényben tojásdad alakú pupillája, lapos szembolti íve és aránylag kicsi felső tépőfogai különböztetik meg. Életmódja többnyire magányos, míg a kutyáké inkább csapatos.
Táplálékának zömét kisebb rágcsálók, pockok, nyulak alkotják, alkalmanként nagyobb prédát, akár őzgidát is zsákmányolhat, de megeszi a háztartási hulladékot sőt a gyümölcsöket is. Vadászik a bogarakra, de szívesen fogyaszt dögöt is. Megeszi a földön fészkelő madarak tojásait és fiókáit, de a repülni tudó madarakat is képes becserkészni. Táplálkozási szempontból tehát a mindenevőkhöz sorolható.
Ebben az időszakban, általában január-februárban, a róka a saját területét elhagyva nagy távolságokat jár be, hogy párt találjon magának. A rókák hangok és szagok segítségével találnak egymásra. Ezért hallani ilyenkor az erdőn járva meglepő hangokat, s érezhető egy jellegzetes szag is, amit a rókák farka alatt található „ibolyának” nevezett mirigy bocsájt ki. Ez a mirigy ebben az időszakban fontos kommunikációs eszköz a párt kereső állatok számára – írja a sokszínűvidék.
Fotó: Unsplash[/caption]