Megjelentek a Széchényi-kártya-program új hitelkonstrukciói

Megjelentek a Széchényi Kártya Program keretében kifejezetten a koronavírus-járvány nehézségei miatt bevezetett új hitelkonstrukciók.
Krisán László, a Kavosz Zrt. vezérigazgatója a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta, hogy ezek a hitelkonstrukciók elsőrosban a mikro-, kis- és középvállalkozások hitelterméke.
Abban a pillanatban, mikor látható volt, hogy egy járványügyi helyzetből a gazdasági válság hatásai indulnak el, egyértelmű volt, hogy a korábbi Széchényi-kártya-program elemeit érdemes áttekinteni, és amennyiben megoldható és a gazdasági kormányzat is támogatja, akkor érdemes lenne olyan járványra és válsághatásokra kifejtett termékeket létrehozni, amelyek segítik a vállalkozásokat
– hangsúlyozta Krisán László.
Mintegy két héttel ezelőtt bocsátotta ki az Agrárminisztérium számára az agrár Széchényi-kártya pluszt, amelynek lényege, hogy költségmentes: nincsenek rajta sem kamatok, sem díjak, sem költségek. A korábbi 100 milliós költséghatárt 200 millióra emelték.
Az erdő-, vad- és halgazdálkodástól a növénytermesztésig és állattenyésztésig gyakorlatilag mindenki hozzájuthat ehhez a termékhez
– emelte ki a szakértő.
Az Agrárminisztérium vállalta, hogy minden olyan költséget, ami bármilyen módon a hitellel kapcsolatos, magára vállalja. A hitel a felvétele után, a hároméves futamidő végéig nem kerül semmibe a vállalkozásnak. A három év lejárta után kell a hitelt visszafizetni.
Négy olyan terméket vezettek be, amelyek különböző problémákra adnak választ, például a munkahely megtartása és a munkabérrel kapcsolatos költségek vállalása. Ez a második olyan elem, ami talán a legfontosabb.
A munkahelymegtartó hitel futamideje két év, az igényelhető hitelösszeg maximuma pedig 750 millió forint. Munkabér-megelőlegezésre, személyi jellegű ráfordításokra, bármely egyéb személyi jellegű kifizetésre, juttatásra használható, legfeljebb a vállalkozás kilenchavi bérköltségét fedezheti, a kiemelt ágazatokban, ilyen például az idegenforgalmi, a kulturális, a kiskereskedelmi, a közlekedési és az egészségügyi – pedig legfeljebb 18 havi bérköltségét fedezheti – fejtette ki.
A hitel nettó kamata 0,1 százalék, azonban idén a kamatfizetésre az év végéig türelmi idő áll rendelkezésre,
a tőketörlesztés türelmi ideje pedig kilenc hónap. A termék önállóan vagy a Széchenyi-kártya folyószámlahitel plusszal együtt igényelhető.
forrás: hirado.hu, borítókép illusztráció