Súlyos sérüléseket okozó növény kopogtat a szomszédban!

Pár éve már hazánkban is megjelent az invazív és intenzíven terjedő kaukázusi medvetalp nevű növény, de térségünkben még eddig nem hallottunk konkrét felbukkanásáról. Az Agroforum szerint eddig a Felső-Tisza árterében, illetve pár hegyvidéki megyében, Veszprémben, Vasban, Borsodban, Hevesben és Pest megyében találkoztak vele egy 2019-es elemzés szerint.
Most egy horgász csoportba töltöttek képeket arról, egy a Tisza szerb oldalán, Röszkétől nem messze pecázó horgász kezén valamiféle növény “ejtett” égésszerű sebeket. Hamar megfejtették, kaukázusi medvetalp okozta, ezért azonnali orvosi beavatkozást javasoltak.
A kaukázusi medvetalp hatalmas termetéről, élénkzöld színéről és nedvdús száráról ismerhető fel. Legjellemzőbb ismertetőjegyei a száron lévő rozsdavörös foltok. Összetett levelei a méteres, virágzata a 80 centiméteres nagyságrendet is megközelítik. Hasonlít más fajokra, többek között az orvosi angyalgyökérre és a közönséges medvetalpra is (ez szintén tartalmazza a méreganyagot).
A medvetalp nedve ún. furocumarint tartalmaz, mely emberek és állatok esetében is súlyos bőrreakciókat okoz. A furocumarin egy fototoxikus anyag, amely az UV-sugarak elnyeléséből kinyert energia, tehát fotonok segítségével kémiai reakciókat vált ki. A nedv hatására a napfénynek kitett bőrfelület kipirosodik, feldagad, vagy felhólyagosodik, égésszerű tüneteket produkál. Állatoknál különösen a fej, a talpak, a has és az orr vannak kitéve a veszélynek, ugyanis ezeket kevesebb szőr borítja, és gyakran alacsonyan pigmentáltak. Súlyosabb esetben, vagy allergiás reakció hatására a hólyagok helyén sebhelyek maradnak, és a szőr eltűnik.
A tünetek nem azonnal jelentkeznek, akár 48-72 óra is eltelhet az immunreakciók előtt. Kezelésére a leégett bőrfelületre alkalmazott eljárások megfelelőek. A foltok gyógyulási ideje hosszú, gyakran maradnak apró hegek, vagy pigmentelváltozások az érintett területen. – írja a kutyabarathelyek.hu, ám a horgászok a csoportban hozzáteszik, sokkal súlyosabb következményekkel is járhat a növénnyel való érintkezés. Van aki már találkozott vele és a nyomát még mindig viseli, van akinek csontig lemarta a lábáról a bőrt a “növény”.
fotók: zirc.blog.hu, turistamagazin.hu