A vásárhelyi állatorvos válaszol – állatkozmetika, vigyem, vagy ne vigyem?

Háziállataink számára éppolyan fontos a rendszeres higiénia és ápoltság megléte, mint nekünk, embereknek. Ennek ellenére azonban hosszas és fárasztó eljárás lehet az otthoni fürdetés és karomvágás, kedvenceink ugyanis előszeretettel rohangálnak fel-alá a kertben vagy a lakásban, hogy megakadályozzák, és mentsék a bőrüket a kényelmetlen procedúrától.
Az eredmény általában egy lefáradt kutya-gazda páros és egy félig samponos hátsó fertály. Ám egy jó kutyakozmetikussal nem csupán a fürdetés és karomvágás nehézségeit kerülhetjük el, de időt és energiát is spórolhatunk. A Vásárhelyi állatorvos válaszol című rovatunk következő részében a kutyakozmetikába járás hasznosságairól beszélgetünk Dr. Horváth Zoltánnal, a Kék Kereszt Állatorvosi Rendelő állatorvosával.
Milyen háziállatokat érdemes kozmetikushoz vinni?
Leginkább a kutyákat és a cicákat szokták, ám időnként a nyulakat és tengerimalacokat is ajánlott a biztonságos karomápolás végett.
Miért érdemes állatkozmetikába járni?
Egy állatkozmetikus szakszerű ellátást és ápolt megjelenést nyújt kedvenceinknek. Legyen szó karomvágásról vagy az adott kutyafajtának és szőrtípusnak megfelelő fazonigazításról, garantáltan jó kezekbe adjuk háziállatainkat. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy a kutyakozmetikus mellett otthon a gazdinak is közre kell működni a szőrápolásban, és a csomósodás elkerülése érdekében rendszeresen kifésülni az állat bundáját.
Emellett mivel a kozmetikusok adott esetben több órát is eltöltenek a kutyával, hamarabb észrevehetik az esetleges bőrbetegségeket, gyulladásokat, a daganatokat és a kullancscsípést is.
Mi a helyzet az otthoni ápolással?
Ugyan ma már nagyon sok hasznos eszközt, kutyanyíró ollót és karomvágót lehet kapni az otthoni ápoláshoz, mi mégis azt szoktuk javasolni, hogy az első kozmetika mindenképpen szakszerű segítséggel, kozmetikus közreműködésével történjen, ugyanis ha a gazdi nem elég jártas a dologban, és véletlenül megcsípi, vagy belevág a bőrbe, onnantól kezdve már sokkal nehezebben fog boldogulni e tekintetben kedvencével.
Mennyi idős kortól ajánlott az állatkozmetikába vinni kedvenceinket?
Nagyon fontos a beszoktatás, ezért én azt szoktam javasolni, hogy kölyökkorban, amikor már megvannak a kutya kötelező védőoltásai, vigyük el őket, hogy megszokják a fürdetést, vízcsobogást, a hajszárító hangját és a nyírógép rezgését. Egy szakember onnantól kezdve tud könnyebben boldogulni az állattal, ha a kutyában már nem okoz félelmet az adott környezet.
Milyen gyakran ajánlott a kutyakozmetikus felkeresése?
Ez a fajtától, szőrtípustól és kinti-benti tartástól egyaránt függ. Ha benti kutyáról van szó, azt szoktuk javasolni, hogy havonta egy fürdetés és fazonra nyírás nem árthat. Nyilván ez attól is függ, hogy milyen intenzitással nő az adott kutya szőre.
Egy uszkárnál például, mivel nem vedlik le a szőrüket, 4-5 hetente ajánlott a nyírás, de így van ez a bichonféléknél is. A fürdetést egyébként nem javasoljuk túl gyakran, mivel a kutyán is van egy bőrt védelmező réteg, és akár milyen jó minőségű sampont használunk is, lemossuk vele ezt a réteget, aminek 72 óra kell, hogy újraépüljön. Ha túl gyakran, két-háromnaponta fürdetjük kedvenceinket, újra és újra lemossuk a védőréteget, ami bőrgyulladásokhoz vezethet.
Kinti kutyáknál nem is nagyon szoktuk javasolni a fürdetést, csak akkor, ha nagyon erőteljesen szennyeződtek, esetleg olajosak, festékesek lettek, olyankor viszont érdemes minél hamarabb kozmetikushoz fordulni.
Fontos, hogy a gazdi is jelen legyen a kozmetikázás során?
Nem ajánlott, hogy a gazdi is jelen legyen, hiszen olyankor egészen máshogy viselkedik a kutya, mint amikor nincs ott. Több emberre figyel, ráadásul, ha a gazdi nem tud határozott módon, kellő hozzáértéssel fellépni, akkor az állat is sokkal kevésbé együttműködő, ezáltal több időbe fog telni a kezelés, ami senkinek sem jó. Egy jó kozmetikus, aki ért az állatok nyelvén, simán elboldogul a gazdi nélkül, felteszi őket az asztalra, és az van, amit ő mond. Mindenkinek egyszerűbb megoldás lehet.