Müller Cecília: Három magyar betegnél azonosították az angol vírustörzset

Az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatója György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkárának beszámolójával kezdődött.
Az oltási tervek megfelelően még zajlik az egészségügyi dolgozók oltástát, de már elkezdték az idősotthonokban is a beoltást. a cél az, hogy minden, az országba érkezett vakcinát eloltsanak – mondta György István.
A múlt héten négy nagy idősotthonban végeztek vakcinációt, majd a hétvégén a 150 főnél nagyobb idősotthonokban oltottak. Ezen a héten az országba érkezett első Moderna vakcinával folytatják az idősotthonokban az oltást.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy miután a vakcina egyelőre csak korlátozott számban van jelen, fontos a fertőzésveszély megelőzése. Ennek érdekében folytatják a tömeges tesztelést – tette hozzá. Eddig több mint félmillió tesztelést végeztek el országszerte. A hétvégi ingyenes tesztelésre a gyerekvédelemben dolgozók jelentkezhetnek, közel 47 ezer területi dolgozó számára biztosítják a Covid-tesztelést.
A következő tömeges tesztelésre február 13-ig lehet időpontot foglalni a vakcinainfo.gov.hu weboldalon, mondta György István.
„Meg kell tanulnunk nemet mondani az interneten árult, hamis vakcinákra”
A gyógyultak száma is folyamatosan nő, jelenleg 215 453 fő,
Müller Cecília elmondta:
kedden három beteg Covid-mintájában azonosították az NNK Nemzeti Vírusreferencia Laboratórium, a Pécsi Tudományegyetem, valamint az Állatorvostudományi Egyetem Bioinformatikai Központjának munkatársai az „angliai vírusként” ismert vírustörzset,
amely december végén bukkant fel Dél-Angliában.
Elmondása szerint
január 18-án elkezdődik az az időszak, amikor az első hullámban beoltottak megkapják a második adag vakcinájukat is.
Csütörtöktől kezdik oltani a nemrég hazánkba érkezett Moderna gyártmányú vakcinákat. A kedden Magyarországra érkezett vakcinák további 51 ezer bemer beoltását teszik lehetővé.
Müller Cecília hangsúlyozta: a vakcinagyártók többsége állítja, hogy a forgalomban lévő vakcinák hatékonyak az új, mutáns vírusvariánssal szemben is.
Újságírói kérdésre válaszolva kiemelte:
a magyar kormány minden olyan vakcinagyártóval tárgyal – a nyugati gyártókkal éppen úgy, mint a keletiekkel –, amelyek hatékony és biztonságos vakcinát állít elő.
Erre azért van szükség mivel, egyelőre az uniós kvóta okán kevés vakcina jut minden uniós országnak, így Magyarországnak is.