Ha jól simogatják, megszólal – Galéria!

Szombaton sem volt csönd a makói Bartók iskolában, a Szegedi utcai intézményből most is vidám zeneszó szűrődött ki. Ennek oka, hogy a hagyományokhoz híven most is megszervezték azt a napot, mely során a leendő első osztályosoknak és szüleik bemutatták, mi mindennel is foglalkoznak itt. Már maga a program neve is igen érdekes: Hangszersimogató. Ez annyit tesz, hogy a kicsik közelről is megnézhetik, sőt, kézbe is vehetik ezeket a számukra még furcsának ható tárgyakat.
Borkáné Dudás Mónika intézményvezető
– Számos tanszakunk van, így a fa- és rézfúvós, de van ütős és pengetős is – nyilatkozta Borkáné Dudás Mónika. Az intézményvezető kiemelte: az a céluk, hogy jövő szeptembertől minél többen náluk tanuljanak, miután elballagtak az óvodából. Szombaton a kicsik legnagyobb örömére a Mikulás is eljött az iskolába. A hófehér szakállú még abban is segédkezett, hogy a gyerekek megtudják, milyen hangszereket is látnak. A zene mellett a képzőművészet is szerepet kapott, hiszen a Bartókban ezzel is foglalkoznak. A Manó Műhelyben többek között karácsonyi díszeket készíthettek az érdeklődők.
Pál Izabella
Pál Izabella még ovisként kezdett el hegedülni, így természetes volt, hogy a Bartókba jelentkezik. Ez nyolc éve történt, ugyanis a most 14 éves diáklány az iskola végzőse. – Sajnos azóta abbahagytam a hangszeres zenét, s a képzőművészet kezdett el érdekelni – folytatta Izabella, aki szombaton a Manó Műhelyben segédkezett. A rajzolást azonban felváltotta nála a sport, pontosabban a kézilabda. Jelenleg a Makó KC utánpótlás csapatának az egyik kapusa. Visszatérve a hegedűre, az iskola két pedagógusa, Bíró Anita és Setényiné Rácz Gabriella gondolt a kicsikre is, mert az ő méretküknek megfelelő hangszert is hozott. – Velük játékos formában indul a tanítás, s ahogy fejlődnek, hogy jönnek a már komolyabb darabok – tudtuk meg Setényiné Rácz Gabriellától.
Kis és nagy hegedűk, valamint a két pedagógus, Bíró Anita és Setényiné Rácz Gabriella
Az ütős hangszerek sem maradhattak ki a repertoárból. Mészáros Barnabás először a tévében látott-hallott dobokat, s elmondása szerint nagyon megtetszett a hangjuk. – Előbb dobolni kezdtem, aztán itt a Bartókban megismerkedtem egy másik ütős hangszerrel, a marimbával – árulta el a Kálvin téri Református Általános Iskola hetedikese. A marimba az ismertebb xilofon rokona, csak ez az afrikai eredetű hangszer keretre erősített keményfából készül, hangolt lapokból áll és gumifejű, pálca alakú verőkkel szólaltatják meg.
Mészáros Barnabás marimbán játszik
Munkatársunktól. K.