Az allergia okai és kezelési lehetőségei

A WHO szerint 2020-2025-re Föld lakosságának közel fele allergiás lesz. Hazánkban a lakosság egyharmada allergiás, évente 200-250.000 embert diagnosztizálnak ilyen típusú megbetegedéssel. Kiemelten fontos tehát, hogy oda figyeljünk, és kezeljük problémánkat!
Több tényező okozza a radikálisan szaporodó allergiások számát. Dr. Kőhegyi Ferenc szakgyógyszerész elmondta, az elmúlt 15-20 évben rengeteg olyan anyaggal találkoztunk, amivel előtte nem. Ilyenek például az építőiparban használt anyagok, vagy az egyre fokozódó ipari légszennyezettség. A környezeti tényezők mellett allergiára való hajlamot idéz elő a dohányzás, az adalékanyagokkal készült ételek, illetve a méhen belüli fejlődés is hatással van az egyén ebbéli érzékenységére.
Az allergia kialakulásához egy idegen anyagnak kell bekerülnie a szervezetbe, ez allergén a test számára, amelyre az, válaszul antitestet termel. Amikor legközelebb a szervezet ismét találkozik ezzel az idegen anyaggal, hisztamin felszabadulás jön létre, amely már tüneteket is okoz, és ha hajlamunk van rá, az immunrendszerünk sokkal felfokozottabb állapotban reagál az allergén anyagra, tulajdonképpen túlpörög, amely gyulladásos folyamatot indít el a testben. Allergiát okozhat bármilyen pollen, poratka, étel és rovarcsípés is. A pollenek közül a parlagfű az egyik legveszélyesebb, aki egyszer érzékeny lesz rá, évről-évre erősödő tünetekkel kell, hogy szembesüljön. Az allergiát könnyű megkülönböztetni a megfázástól. Előbbi szezonálisan jelentkezik, jellegzetes tünetei a garatviszketés, a folyamatos tüsszögés, szemviszketés és az orrból távozó vízszerű váladék. Míg egy bakteriális vagy vírusos eredetű megfázásnál az orrváladék színes, és gyakran kíséri az orrmelléküregek és a garat fájdalma, továbbá láz is. Amennyiben nem kezeljük allergiánkat, súlyosbodhat, és akár asztma is kialakulhat! – hívta fel a figyelmet a szakember. Asztma esetén már fulladásos tünetek jelentkeznek.
Fontos megjegyezni, hogy a pollenek elleni védekezést – különösen ha még nem vizsgáltattuk ki, pontosan mire is vagyunk allergiásak – a szezon kezdetén el kell kezdeni. A pollenek már januárban – februárban megtalálhatóak a környezetünkben. Dr Kőhegyi Ferenc a vény nélkül kapható szerek közül a Prevalin orrsprayt ajánlotta allergiás tüneteink enyhítésére, ez egy kocsonyás állapotú szer, amelyet fel kell rázni és az orrba fújni naponta 2X-3X. Ez az orrban ismét kocsonyás állagot vesz fel, enyhítésére tengervizes orrpspray jelenthet megoldást, szintén napi 2-3 alkalommal, illetve a Sinurinse orrcsepp hatékonyan csökkenti a gyulladást is. A fentebb említett felszabaduló hisztamin hatásának kivédésére (amely magukért a tünetekért felelős) dr. Kőhegyi Ferenc szakgyógyszerész a Taleum szem-és orrcseppet ajánlotta, amelyet várandósok is használhatnak, s amelyet legalább 4-5 héten keresztül kell alkalmazni.
A megelőzés fontosságával kapcsolatban a szakember elmondta, ruhánkat mindig mossuk ki, amikor hazaérünk, és lehetőség szerint azonnal cseréljük át öltözékünket. A kimosott ruhákat ne teregessük ki a szabadlevegőre, mert rátapadnak a pollenek. Hajnalban szellőztessünk, amikor még alacsony a pollen koncentrátum a levegőben, és szerezzünk be pollenszűrőt otthonunkba!
Ételallergiák esetében igen gyakran keresztallergiával kell számolni, aki például allergiás a parlagfűre, könnyen az lehet például a gesztenyére, a fahéjra, vagy a dinnyére is. Fontos, hogy figyeljük magunkat, mely ételek okoznak problémát, a meglévő pollen allergia tünetei mellett kiütések formájában is jelentkezhet egy-egy gyümölcsre vagy zöldségre valamilyen kellemetlen reakció. Természetesen azokat az ételeket, amelyekre allergiásak vagyunk, ki kell zárnunk az étrendünkből.
Mind az étel, mind a pollen allergia esetében lényeges, hogy kivizsgáltassuk, mire vagyunk pontosan érzékenyek. Ne vegyük fél vállról a tüneteket, hiszen ha elhanyagoljuk azokat, akár súlyosabb formában köszönhetnek vissza!
A hétfői Napraforgó Magazinban szó esett a november elsejétől bevezetésre kerülő E-receptekről is, amellyek kapcsolatban Dr. Kőhegyi Ferenc elmondta, azontúl, hogy a sok papírt megspórolhatjuk általa, könnyebbé és hatékonyabbá válhat a rendszer, a patikusoknak több idejük lehet a betegekkel foglalkozni, tanácsot adni nekik. Az E-recept lényege, hogy az orvosnál kapunk egy felírási bizonylatot, ezzel megyünk el a patikába, hogy átvehessük a felírt terméket. A rendszerben egy évre visszamenőleg fogja látni a gyógyszerész, milyen kezelésekben részesültünk. Ha a bizonylatot otthon felejtettük, TAJ kártyánkkal, és személyi igazolványunkkal lesz lehetőségünk felvenni a felírt készítményt. Amennyiben már E- személyi igazolvánnyal rendlkezünk, TAJ kártyánk nem lesz szükséges a gyógyszer kiváltáshoz.
Noha november elsejétől kötelezően csatlakozniuk kell a patikáknak, gyógyszertáraknak a rendszerhez, a papír alapú vények még mintegy 1,5-2 éven keresztül igénybe vehetőek lesznek.
Az E-receptekkel kapcsolatban bővebb információt itt olvashatnak.
Ács Helga