Betyáros kaland Makón

Az ünnepi könyvhét kapcsán mutatták be szerdán a makói József Attila Könyvtárban Rozsnyai János legújabb kötetét, a Betyárkalandot. Az íróval Gilicze János nyugalmazott főlevéltáros beszélgetett, aki maga is kivette a részét a kutatómunkából. A rendezvény elején Nagy Gábor, a múzeum néprajzkutatója dudán játszott. Erről a régi hangszerről beszélt a megszólaltatója, melyet itt hallhat:
##audio:2932##
– Ez a könyv elsősorban helyi gyűjtésekre épül, de ennek ellenére szinte az egész ország betyárvilágát feldolgoztam benne – nyilatkozta Rozsnyai János. Ennek a zárt közösségnek a bemutatása nem nagyon ismert a történetírásban. – A móriczi írásokban elsősorban a betyárság romantikus oldalával találkozhattak az olvasók, én egy kicsit a keményebb arcukat tártam az érdeklődők elé – folytatta a makói író.
– Gilicze János barátommal majd tizennégy esztendőn keresztül kutakodtunk, mire összeállt ez a kötetnyi adat – emelte ki Rozsnyai János. A gyűjtés nem csupán erre az egy könyvre irányult, hanem Makó történetét feldolgozó írások során bukkantak rá a betyárságra. Ezen ismeretek vezették arra a szerzőt, hogy érdemes ezt külön az olvasók elé tárni.
A Betyárkaland makói bemutatóját szegedi és budapesti követi. Rozsnyai János azonban nem áll a sorban az ötödik könyve után, hanem továbbiak megírásán fáradozik. Hogy pontosan, mik is a tervei, illetve min dolgozik mostanság, valamint hogyan dolgozott össze Gilicze Jánossal, azt itt elmondja:
##audio:2931##
Munkatársunktól. K.