Eredményes és élménydús év van a Makói Forgatós Táncegyüttes háta mögött

Idén ünnepelték megalakulásuk 15. évfordulóját. A születésnapi évad keretében számos országos megmérettetésen vettek részt.
Mint Doktor László, a Makói Forgatós Táncegyüttes művészeti vezetője lapunknak részletezte, ezeken a magyar néptáncmozgalom rangos versenyein történő sikeres szereplés érdekében már januártól elkezdődött egy tudatos felkészülés, melynek keretében a szakma kiválóságaitól tanulhattak a táncosaik.
– A különböző felkészítő oktatások keretében Békéscsabán, Budapesten, Székesfehérváron, Eleken tanulhattak egy-egy tájegység tánc anyagából. A versenyeredmények pedig magukért beszélnek – emelte ki a művészeti vezető.

Mint ismertette, ’24 február elejétől egészen április végéig zajlottak a Gyermek Néptáncosok XVI. Országos Szólótánc Fesztiváljának regionális válogatói. A hét régióban több, mint 700 gyermek mérettette meg a tudását. A Dél-Alföldi Régiós selejtezőn gyermek táncosaink 3 korcsoportban összesen 5 párossal és egy szólistával indult, akik közül 2 páros képviselte a júniusi, szarvasi döntőben a Forgatóst.
Májusban Deszken, a IV. alkalommal megrendezett „Rözögtessükmög” dél-alföldi szóló versenyen indult 7 párosuk, akik közül két kiemelt minősítés és egy külön díj született az ezüst minősítések mellett.
Egy párosuk, szintén az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület keretében, a Dél-alföldi régió legjobb gyermek táncosaiból álló Darudübögők csapatával több országos szakmai rendezvényen képviselhette az országos mozgalmat.
Jó kapcsolatot ápolnak a makói általános-, és középiskolákkal, civil szervezetekkel
– Együttesünk jó kapcsolatot ápol a makói általános-, és középiskolákkal, civil szervezetekkel, melyek egy-egy rendezvényén adtunk műsort, így például a Juhász Gyula Református Gimnázium és Szakközépiskola, a Návay iskola szalagavatója, vagy nyári gyermek táborok keretében szabadidős program keretében táncház, népi játékok segítségével mozgattuk meg a gyerekeket – részletezte Doktor László.
Külföldi utazások
Az együttes két csoportja is elutazhatott külföldre: a gyermek, Aprólábak csoport júliusban, Erdélyben vett részt egy 5 napos szakmai úton, melynek keretében Kalotaszeg hagyományai, népi kincsei mellett a magyar történelem egy kisebb szeletével ismerkedhettek meg. Szólistáik az eredményes munkájukért a szakmától nyári táborozási lehetőséget is kapott, így Baján és Orosházán is 1-1 párosunk egy hetes tábor keretében csiszolta szakmai tudását.

CIOFF Fesztivál a felnőtteknek
A felnőtt együttes júliusban Szerbiában, Nis-ben, vett részt egy CIOFF Fesztiválon, ahol lengyel, japán, brazil, szlovák, szerb és bolgár együttesekkel közösen teremtettek fesztiváli hangulatot a szerb városban. Októberben pedig Hollandiába utazott az együttes 6 párosa, ahol az immár 35. alkalommal megrendezett fesztivál alkalmából szlovén, belga, holland és skót együttesek mellett mutathattuk meg a magyar néptáncos virtust.
Szeptembertől új jelentkezőkkel bővült a „Forgatós-Család”
Szeptembertől ismét elkezdődhetett a próbatermi felkészülés, mely időszakban a Bóbita csoport – óvodás korú gyermekeihez folyamatosan érkeznek az új jelentkezők.
Az év végére is maradt még a versenyekből, egy szólistánk Aranysarkantyús táncos, szóló versenyen előválogatóján indult, és bár nem került be a döntőbe, a zsűri részéről pozitív visszajelzést kapott a szakmai felkészülését illetően.
Kétszeres gálaműsorral ünnepelték a születésnapot
15 éves jubileumi gálaműsoruk keretében „Zeng a lélek…” című gálaestre decemberben Makóra látogatott a magyar néptáncmozgalom kiválóságai közül Sztanó Hédi Martin György díjas néptáncművész, etnográfus, filmrendező. A Hagyományok Háza Martin György Médiatárának nyugalmazott munkatársa, Könczei Árpád zeneszerző, Harangozó Gyula díjas koreográfus, a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes alapítója, valamint Kakuk Pál, a Magyar Állami Népi Együttes egykori tánckarvezetője és örökös tagja, a ráckevei KÉVE Táncegyüttes művészeti vezetője.

Hivatalos elfoglaltságai miatt csak levél útján tudta köszönteni az ünneplő táncegyüttest és a megjelent közönséget Dr. Balatoni Katalin köznevelési helyettes államtitkár. Makó Város Képviselőtestülete részéről Czirbus Gábor alpolgármester gratulált a Forgatós Táncegyüttesnek.
A gálaest során a Forgatós Táncegyüttes valamennyi csoportja színpadra lépet, és a decemberi jeles napok kiemelésével egy falusi család életén keresztül bemutatta a Kárpát-medence széles néptánc, népzene és viselet kincseit is. A műsor vendége volt a deszki Bánát Táncegyüttes, aki egy szerb tánccal köszöntötte az ünneplő Forgatóst és a nézőket
részletezte a művészeti vezető.
Hozzátette, a rendezvényen a szervezők törekedtek arra, hogy az érdeklődők ne csak lelki, és zenei élménnyel gazdagodjanak, hanem az esztétikumhoz, a népi gyökerekhez is eljusson. Éppen ezért Laczkó Tibor viseletgyűjtő és a KÓKA Táncegyüttes tagjai viseletbemutatóval várták a Hagymaházba ellátogatókat, Samu Mónika népi iparművész pedig ékszerein keresztül vitte közelebb a nézőket a gyermek és fiatal felnőttek haj és ékszerviselési szokásokhoz.
-Az Együttes ezzel a műsorával ismét lelki feltöltődést nyújtott az adventi várakozás időszakában, és egy olyan ajándékot adott át, amely a régi időket megidézve, áhítattal, és hittel átitatott – tette hozzá Doktor László.
Az együttes december 21-én a „Forgatós Karácsony” bensőséges rendezvényével zárta az évet, és megy egy rövid szabadságra, majd január 10-től folytatja a 2024-25-ös évadot, izgalmas műsor készítésével, és a tehetség gondozói programjával, Táncházak szervezésével.
fotók Makói Forgatós Táncegyüttes Facebook oldala
Címkék:
makói forgatós táncegyüttes