A marosvirágzás is bekerült az értéktárba

Tíz éve működik a Települési Értéktár Bizottság, melynek célja azon értékek gyűjtése, amikre a makóiak büszkék lehetnek, erősítik a város iránti ragaszkodást és öregbítik a város jó hírnevét. A bizottság idén két pályázaton is sikeresnek bizonyult.
A Nemzeti értékek és hungaricumok gyűjtemények népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának című pályázaton 3 millió forint összeget nyert el a bizottság. A Makói Városi Televízióval közösen 8 kisfilmet készítettek el. A filmek forgatókönyvét Szikszai Zsuzsanna, néprajzkutató, a bizottság elnöke írta. Emellett a jövőre átnyúló Értékeink hagyományos és modern formában való megmentése pályázaton 3 millió forint támogatást nyert el a bizottság.
Külön figyelmet fordítanak a technika rohamos fejlődése adta lehetőségekre, a digitális, virtuális világban való megjelenésre is. Így gazdag gyűjteménye az értéktár honlapján is bárki számára elérhető. Ugyanakkor a személyes kapcsolatok segítése szintén nélkülözhetetlen feladata a bizottságnak. Ennek keretében családi programokat is szerveztek a József Attila múzeumban.
Mint megtudtuk, idén a települési értéktárba a Papós-Szilágyi asztalosműhely, a marosvirágzás, Lator László költő, műfordító, valamint Istók Margit zongoraművész, zongoratanár munkássága, az Espersit-ház, a Makó környéki pásztornemzedékek, az elfeledett építőmester, Kövecs Antal szellemi öröksége, a Makói Polgári Fiúiskola épülete, Bíró Annamária munkássága és az Istók-ház került be. Ezzel az első értéktári könyv megjelenése óta 63 új beazonosított értékkel gazdagodott Makó.
A település kincseit újfent kötetbe rendezik. – A második értéktári könyv megjelenése jövőre várható – mondta el Szikszai Zsuzsanna, a Települési Értéktár Bizottság elnöke.