Gyászol a vásárhelyi művészvilág: elhunyt Kéri László

A Munkácsy-díjas festőművész 1984 óta élt és alkotott Vásárhelyen.
Kéri László 1949-ben Budapesten született. 1976-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskolán. Mestere Sarkantyu Simon volt, de Sváby Lajost is annak tartotta. 1977-ben állított ki először.
A festőművész, grafikus 1984-ig Szentesen élt, ezután került Hódmezővásárhelyre szintén festőművész feleségével, a 2019-ben elhunyt Blaski Mártával. A Kohán György utcai művészkolónia oszlopos tagjaivá váltak. 1987-ben nyerte el az Őszi Tárlat fődíját, a Tornyai-plakettet. Azóta is állandó résztvevője, szervezője volt a legjelentősebb hazai kortárs képzőművészeti seregszemlének. 1998-ban elismerésben részesült a szegedi Táblaképfestészeti Biennálén, valamint számos díjat nyert a békéscsabai Alföldi Tárlatokon és az az egri Akvarell Biennálén is. A Munkácsy-díjat 2017-ben vehette át, 2022-ben az Őszi Tárlat életműdíját is megkapta.
Fontosabb kiállításai Vásárhelyen, Szentesen, Szegeden, Kaposváron, Varsóban, Bécsben, Franciaországban, Hollandiában, Csongrádon és Budapesten voltak. Egyéni tárlatok, csoportos kiállítások résztvevője volt, mind itthon, mind külföldön, de díszlettervek is köthetőek nevéhez. Alkotásai hazai köz- és magán gyűjteményekben megtalálhatóak, például a Magyar Nemzeti Galéria és a vásárhelyi Tornyai János Múzeum is őrzi műveit.
Kéri László festői világa tipikusan európai gyökerű volt. Eszközeit és kifejező fogalomtárát illetően is. Festőként olykor megidézte a kultúra letűnt századait, ám mégis kizárólag saját korát kutatta. Képeinek egyetlen visszatérő motívuma maga az élet. Erőteljes színvilágú, zaklatott, groteszk hangulatot árasztó képeinek középpontjában mindig az ember áll.
A Promenad24 szerkesztősége osztozik a család gyászában. Nyugodjon békében!
Fotó: hodmezovasarhely.hu