Stílus és bútortörténeti előadássorozat indult a makói könyvtárban

„Stílus és bútortörténet a művészettörténet mentén” című előadássorozat keretében Gilinger Katalin művésztanár mesél a bútorok történetéről, segít eligazodni a művészettörténeti korok között minden második héten hétfőnként tíz alkalommal a makói könyvtár emeletén.
Az első részt Szikszai Zsuzsanna múzeum és könyvtár igazgató nyitotta meg, és ajánlotta mindenki figyelmébe a rendhagyó órának is beillő előadásokat, melyeken a közönség bátran visszakérdezhet.
A hétfő délután induló rendezvény a művészettörténet korszakain keresztül érdekes, képekkel, illusztrációkban bővelkedő, hasznos, izgalmas előadás az ókortól egészen a XXI. század dizájnjáig mutatja be a bútorok stílusának változásait.
„A stílus meghatározza mindenkor társadalmát, igényét, kulturális színvonalát. Azok a tárgyak, amik körbevesznek bennünket tükrözik a korunkat, tükrözik a társadalmunkat. Azt szoktam mondani, mutasd meg a lakásod, megmondom ki vagy” – kezdte előadását Gilinger Katalin.
Gilinger Katalin szerint a jelenkorban minket körül vevő tárgyak elég szegényesek. Sajnos nem fából, nem mesteremberek készítik a bútorainkat, hanem gyárakban bútorlapokból rakják össze. Nem az általunk szeretet tárgyaink vesznek körbe minket, nem rólunk szólnak, hanem inkább a pénzről. Fontos lenne, hogy érzelmileg mi válogassuk meg a tárgyainkat, ne helyettünk dizájn centerek mondják meg milyen bútoraink legyenek.
Arra a kérdésre, hogy az ízlés hogyan alakul ki, Gilinger Katalin így válaszolt.
„Nehéz dolog az ízlés. Az ízlést nem lehet tanítani, de befolyásolni igen. Az ember születik egy környezetbe és onnan már hoz magával valamit, amit elfogad, vagy aztán elvet, vagy továbbfejleszt. Ezekben segítenek a lakáskultúrával foglalkozó előadások. A művészettörténeti korokra való rátekintés, azokból levont következtetések, szerintem sokkal fontosabb kérdéseket vetnek fel.”
Az előadássorozat kettő hét múlva, november 18-án a középkor stílusával folytatódik.

Címkék:
bútortörténet