Megnyílt az ország egyik legnagyobb képzőművészeti seregszemléje, a 70. Őszi Tárlat (fotógalériával)

Mintegy százhatvan alkotással, szombaton délben nyílt meg a 70. Vásárhelyi Őszi Tárlat, az Alföldi Galériában. Az alkotások idén több mint fele festmény, a többi grafika és szobormű.

A megjelenteket Gál Boglárka, a Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ megbízott főigazgatója köszöntötte. Beszédében kiemelte, ma immár 70. alkalommal az országban művészetet kedvelő emberek és művészetbarát vásárhelyi emberek szeme a nagy múltra visszatekintő Őszi Tárlatra szegeződik. A megbízott főigazgató külön köszöntötte azokat a kiállító és alkotó művészeket, akik nélkül a 70. tárlat nem jöhetett volna létre.

Márki-Zay Péter polgármester köszöntőjében kiemelte, 70. születésnapja van ma a Vásárhelyi Őszi Tárlatnak, így, véleménye szerint nem lehet meghatódás nélkül itt állni. Hozzátette, a tárlat 70 éves fennállása is bizonyítja, Vásárhelynek nagyon fontos volt mindig is a művészet és nagyon fontos most is.

Kiemelte, idén összesen 158 alkotást csodálhatunk meg 128 alkotótól, a munkákat most is szakmai zsűri válogatta ki a beérkező 530 műből. 88 festmény látható, a többi grafika, szobor, vagy egyéb kategóriába tartozó alkotás, és ez alkalommal is Nátyi Róbert, művészettörténész, a Szegedi Tudományegyetem, Bartók Béla Művészeti Karának dékánja volt a főkurátor.

Nahimi Péter, a Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ korábbi főigazgatója köszöntőjében egy másik kerek évfordulóról is megemlékezett: Galyasi Miklós, a Tornyai János Múzeum egykori igazgatója idén 50 éve, hogy elhunyt. Beszédében kitért a meghurcoltatására is, és kiemelte, bár a bebörtönzése utána kiszabadult Galyasi szinte mindenét elveszítette, a művészettől sosem szakadt el. Miután szabadon engedték is részt vett az Őszi Tárlatokon, még azután is, hogy nem igen akartak érintkezni vele akkoriban az emberek.

Ibos Éva művészettörténész, a Tornyai János Múzeum fő muzeológusa, a jubileumi Őszi Tárlat Évkönyvének szerkesztője a megnyitón értékelésében kiemelte, több generáció munkái láthatók a falakon és termekben, a huszonéves művészektől kezdve a 80-as éveikben járó alkotókig.

Hozzátette, a műveket tanulmányozva érezhető, hogy világlátások is keverednek, és mint ahogyan eddig is, egy társadalmi látkép is áttükröződik a munkákon. Első ránézésre sem egy idilli az összkép. A fiatalabb alkotóknál is felsejlenek korunk uralkodó érzései, a szorongás, a bizonytalanság, és még a békésnek és problémamentesnek tűnő képeken is ott lappanganak ezek.

A tájképekkel kapcsolatban a művészettörténész kiemelte, a 17. században lett önálló téma az alkotásokban, és soha sem volt üres díszlet, és a mostani tájképek sem azok. Szimbolikus, vagy emocionális tartalommal bírnak, és látleletet adnak az adott korról.

A művészettörténész a tárlat megtekintőinek azt javasolta, „olvassák” most is jól a műveket, azaz a saját szemüvegükön keresztül tanulmányozzák azokat.

A szakmai zsűri a legkiválóbb alkotókat idén is díjazta, összesen 16 elismerést adtak át.
KÉPGALÉRIA