17 fagyos nap volt az idei nyáron a Bükkben

Talán nem gondolnánk, hogy az idei melegrekordokkal tűzdelt nyáron minden ötödik napon fagypont alá hűlt a levegő a Bükk egy mikroklimatikus szegletében.
2024 nyara előreláthatólag a országosan az országos mérések kezdete óta (1901) a legmelegebb lesz, európai átlagban szintén (OMSZ). De hogyan „reagál” egy mikroklimatikus közeg egy ilyen periódusra? – tette fel a kérdést a Dobos András a Miskolci Egyetem-Földrajz-Geoinformatika Intézetének kutatásvezetője, aki a Bükk-fensíkon található Mohos-töbör mikroklímáját elemezte, értékelte. Mielőtt az elemzést olvasnának tisztázzuk a földrajzi fogalmak jelentéseit.
- Mi az a töbör?
A töbör a karsztos vidékeken oldódásos folyamatok során kialakuló, néhány száz méter átmérőjű (Mohos-töbör metszete közel 400 méter) és néhány tíz méter mély (Mohos-töbör esetében mintegy 30 méter mély), tál alakú, zárt, lefolyástalan medence
- Mit nevezzünk a töbör mikroklímájának?
A töbrök esetében a mikroklíma azok zárt felszíni formakincséből ered. A tál alakú, kvázi zárt völgyekhez hasonlítható képződményekben a hideg levegő derült, szélcsendes éjszakákon megreked, felhalmozódó, inverziós módon rétegződik. A töböraljban mért értékek a felszín felett 2 méterrel kerülnek rögzítésre.

A bevezetőben feltett kérdés azért érdekes, mert a töbrök mikroklímarendszerének érvényesülésének feltétele a nyugodt, derült, szélcsendes éjjeli periódusok legalább időszakos megléte. Így a kérdésre van egzakt válasz, azonban ezt a nagytérségi anomália jellege fogja meghatározni. „A” eset: átlagosnál hidegebb, dinamikus időjárás (pl: ciklonok, hidegcseppek hatása – ált. csapadékos, aktív légmozgás): a töbrök mikroklímarendszere a nagytérségi légköri hatások által felülíródik, nem épül ki a töbrön belül a hőmérsékleti inverzió így a töböralj hőmérsékleti trendjei nem mutatnak negatív anomáliát a töbör környezetéhez képest. „B” eset – Az átlagosnál melegebb, de nyugodt, anticiklonális időjárás: A töbör mikroklímarendszere érvényesül, a léghőmérsékleti inverzió a kifolyási vonalon belül kiépül és a napi léghőmérsékleti minimumérték a környezethez képest jelentős (Bánkúthoz viszonyítva ált. -15 °C-os T anomália) anomáliaként van jelen. Ez a klasszikus nagy hőingással járó nyári fagyok időszaka a fennsíki töbrökben, köszönhetően a kedvező kisugárzási paramétereknek, melyek a derült- szélcsendes időjárás és a terepobjektumok (talajtakaró, növényzet stb) ill. regionális légtömegek viszonylagos szárazsága . A „C” esetben, átlagosnál hidegebb, de nyugodt időszakot feltételezünk (pl: posztciklonális időszakok): Ilyenkor egy hidegfront mögött a hideg levegő nyugalomba kerül, és a derült idő mellett éjjelente általában jelentősen mérséklődik a légmozgás. Ilyenkor várhatóak a legalacsonyabb hőmérsékletek az alacsonyabb T-max.-ok okozta redukált kiinduló T-érték miatt. Ha a frontrendszer jelentős csapadék nélkül halad át, szintén nagyon magas napi hőingási faktorral számolhatunk. A 2024-es nyár abszolút minimumát is egy ilyen, hidegfront utáni nyugalmi helyzet hozta el (-5,9 °C) a Mohos-töbörben. A 2024-es nyarat a „B”-eset dominálta, rövid „C” és „A” periódusokkal. Tehát a mögöttünk álló nyár kimondottan kedvezően alakult a Mohos-töbör (és általában a fennsíki töbrök) mikroklímarendszerének érvényesülésének szempontjából. Több esetben alakultak ki kiterjed talajmenti, és légköri (2 m) fagyok a fennsík zárt, domborzati depresszióval jellemezhető karsztrétjein (Nagy-mező, Zsidó-rét (Mohos-töbör rendszere), Lusta-völgy).
A Mohos-töbör meteorológiai állomás (meteorológiai sztenderdek szerint mér – lakott településen kívül) nagy számú, zavartalan kiépülési görbét detektált a kisugárzási periódusokban. És bár sok esetben ez nem eredményezett légköri fagyot, (talajmentén ettől még feltételezhető 5 °C alatti 2 m -es T-min. esetén) gyakran voltak igencsak frissek a reggelek.

A 2024-es nyári évszak statisztikai jellemzése:
Szélsőértékek: Abszolút T-min. -5,9 °C (a legalacsonyabb az országban). Abszolút T-max. 32,9 °C. Az évszak hőtartománya 38,5 °C volt. A 24 órán belüli hőingás számos alkalommal meghaladta a 30 °C-t, legnagyobb értéke 33,8 °C volt (elképzelhető felülmérés).
– Fagyos napok száma (T-min. <= 0 °C): 17 db = 18,5 % / 92 nap. Tehát majdnem minden 5-ik nap légköri fagyott hozott a Mohos-töbörben (2 m).
– ebből 10 x -1 °C; 6x -2 °C; 3x -3 °C és 1x -5°C alá ment a napi léghőmérséklet.
– T-min. <= 1 °C : 25 db = 27,2 % / 92 nap. Tehát az 1 °C- alatti T-min.-el jellemezhető napok száma 25 db volt a Mohos-töbörben (2 m).
– T-min. <= 5 °C : 49 db = 53,3 % / 92 nap. Tehát 49 alkalommal csökkent 5 °C alá a napi T-min., ami az esetek több mint felét jelenti.
– T-min. <= 10 °C : 87 db = 94,6 % / 92 nap. Tehát az esetek 95 %-ban 10 °C alá csökkent a léghőmérséklet a Mohos-töbörben.
Utóbbi három adatsor jól szemlélteti, hogy a hideg légtó általában legalább kis ideig ki tudott épülni a Zsidó-réti depressziórendszer fő hidegakkumulációs pontján, tehát a Mohos-töböraljban.
3 esetben volt hőségnap (T-max. >= +30 °C) és fagyos nap, valamint 7 esetben nyári (T-max. >= 25 °C) és fagyos nap 24 órán belül a Mohos-töbörben. A középhőmérséklet 15,6 °C, a maximumok átlaga 26,5 °C (!), míg a minimumoké 4 °C volt.