130 amatőr rádiós találkozott Makón

A házigazda klub már 32. alkalommal rendezte meg ezt a nemzetközi összejövetelt.
Magyarországról, Romániából és Szerbiából összesen 130 amatőr rádióst láttak vendégül szombaton a makói Maros-parti Zöld Házban. Fodor Antal, a házigazda Makói Rádióamatőr Klub elnöke arról számolt be, hogy már 32. alkalommal rendezték meg a Délkelet-határ menti Nemzetközi Rádiós Találkozót. A résztvevők látványos bemutatókat tartottak, valamint nagyon sok elektronikai eszközt, rádiós kelléket is kiállítottak. Az utóbbiakat egymás között cserélték vagy adták-vették. Az elnök hozzátette: az amatőr rádiózásnak nagyon sok műfaja van.
Fodor Antaltól megtudtuk: a világ minden tájával tartják a kapcsolatot az amatőr rádiósok. Az elnök kiemelte: ráadásul nagyon sokféle módon. Valaki a digitális távközlést részesíti előnyben, mások pedig a műholdaznak. Olyan amatőr rádiósok is vannak, akik a Holdról visszaverődő jeleket hallgatják.
Az elnök érdekességként megjegyezte: az Egyesült Államokban és Ausztráliában azokon a hatalmas és alig lakott területeken, ahol nincs földi vagy műholdas szolgáltatás, a rádió az egyetlen kapcsolattartó eszköz. Fodor Antal arról is szólt, hogy a rádiózás szerepe ezért a vészhelyzetekben elengedhetetlen.
A szombati makói találkozón szakmai előadásokat is meghallgathattak az érdeklődők. Így például az is kiderült, milyen szerepe van az amatőröknek a meteorológia rádiószondák felkutatásában és alkalmazásában. Emellett arról is beszéltek a szakemberek, hogyan kell használni a gyakorlatban az úgynevezett EH-antennákat. Ezen kívül a 3D-s nyomtatók segítségét is igénybe tudják már venni az amatőr rádiósok.
Ahogy a mindennapos rádiózás során, úgy a makói nemzetközi találkozó hivatalos nyelve is az angol volt. Fodor Antal elárulta: még gyakorlásra is kiválóan alkalmas az amatőr rádiózás. Ha például az angolszász területről egymással szlengben beszélgető amatőrök külföldivel találkoznak az éterben, azonnal átváltanak az irodalmi angolra.