Ambrus István: Mártély 5,5 milliót fizetett vissza a korábbi szabálytalanságok miatt

5,5 millió forintos visszafizetési kötelezettség terhelte Mártélyt annak a pályázatnak a kapcsán, melyben csalás miatt egy jelenlegi, illetve két volt térségi polgármestert is a vádlottak padjára ültetett a szegedi ügyészség – árulta el Ambrus István.
A 2022-es időközi választást követő átadás-átvételkor azzal szembesült Mártély új polgármestere, Ambrus István, hogy mintegy 41 millió forintos adósságállományt örökölt meg a Putz Anita vezette önkormányzattól. Ennek a része volt az is, hogy egy korábbi TOP-os, uniós pályázatban 5,5 millió forint támogatást vissza kellett fizetni az államkincstárnak. Erről annak kapcsán nyilatkozott lapunknak Ambrus István, hogy mint hétfőn megírtuk, a szóban forgó projekt kapcsán a szegedi ügyészség költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt három politikus – egy jelenlegi és két volt polgármester – ellen is vádat emelt.
Tegnap beszámoltunk róla: a Promenad24 több forrásból származó információi szerint a büntetőeljárásban érintett két település Mindszent és Mártély. A vádirat szerint az ő konzorciumuk által a helyi közösségek erősítésére 2017-ben elnyert, 27 milliós összegű TOP-os pályázattal kapcsolatban történtek szabálytalanságok, visszaélések a 2018-2020-as időszakban. Mindszent polgármestere akkor a jelenlegi településvezető, Zsótér Károly volt, Mártély esetében 2019 előtt Borsos József, 2019 után Putz Anita töltötte be a polgármesteri tisztséget. E helyütt is fontos tehát megerősíteni: szó sincs arról, hogy Ambrus István, Mártély mostani vezetője a vádlottak között lenne.
Ambrus István hírportálunknak elmondta: amikor az időközi választást követően 2022 augusztusában átvette a polgármesteri tisztséget, akkor realizálták, hogy az érintett, szabálytalanságokba fulladt pályázat kapcsán 5,5 millió forint visszafizetési teher ott szerepel az egyéb kötelezettségek sorában. Megjegyezte, ez is benne volt abban a 41 milliós tartozáscsomagban, amit az előző faluvezetés rájuk hagyott, s amit valahogy kezelni kellett ahhoz, hogy rendbe tegyék a település ügyeit. Elárulta, az általa irányított önkormányzat részletfizetést kért és kapott a Magyar Államkincstártól, s az 5,5 milliós adósságot ugyanúgy törlesztették és kitisztázták, mint a falu összes tartozását.
Emlékeztetőül: a Szegedi Járási Ügyészség közölte, három polgármesterrel és egy társukkal szemben azért emelt vádat, mert a két vármegyei település önkormányzata által elnyert pályázati pénzek elszámolásával csaltak. A vádirat szerint az önkormányzatokat a 2018 októbere és 2020 októbere közötti pályázati elszámolások során képviselő polgármesterek településenként 8,5 millió és 2,7 millió forint vagyoni hátrányt okoztak a hazai és az uniós költségvetésnek, mely az eljárás során maradéktalanul megtérült. A vádlottakat és a részükre az elszámolásokhoz a fiktív céges számlákat kiállító társukat a járási ügyészség költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásával vádolja. A terheltek bűnösségének kérdésében a Szegedi Járásbíróság fog dönteni. Az ügy fejleményeire a következőkben is visszatérünk.