Vármegyei tűzoltófőhadnagy: fontos, hogy a nyári szünetben otthon lévő gyermek tudja, hogyan kell segítséget kérni!

A vakáció alatt gyakran maradnak otthon a nagyobb gyermekek, kamaszok egyedül, míg a szülők dolgoznak. Nagyon fontos, hogy ismerjenek bizonyos dolgokat és ha baj van, tudják, hova fordulhatnak – figyelmeztetett Molnár Krisztina, vármegyei tűzoltófőhadnagy.
Azt hinnénk, a szén-monoxid mérgezéses esetek a fűtési időszakban magasabbak, nyáron pedig csekély. De nem! Nyáron legalább annyi riasztást kapnak vármegyénk lánglovagjai.
A nyári időszakban nemcsak a szén-monoxiddal kapcsolatos riasztások emelkednek meg, hanem az elektromos tüzek is és persze a szabadtéri tűzesetek! Molnár Krisztina, vármegyei tűzoltó főhadnagy, katasztrófavédelmi szóvivő tanácsait rendkívül fontos megfogadnunk a nyári időszakra, hogy a vakáció a szórakozásról és ne a pusztító lángokról szóljon.
„A nyári időszakban gyakran riasztanak bennünket elektromos tüzekhez, amelyeket gyakran valamilyen konyhai eszköz, klíma vagy akár ventilátor okoz. Mivel nyár, így a gyerekeknek szünidő is van, és igen sokszor a szülők, míg dolgoznak otthon hagyják nagyobb gyermeküket, akik aztán például vasalni szeretnének vagy főzni, mosni, ezzel besegítve a háztartásba. Ezzel semmi gond nincs, viszont nagyon ajánlom minden szülőnek, hogy magyarázzon el mindent a gyermekének, melyik eszköz hogy működik, ha például tudjuk, hogy egy régebbi elektromos hálózattal rendelkezik a lakásunk, ami nem úgy bírja a terhelést, figyelmeztessük a gyermeket, hogy ha megy a klíma és mondjuk a mosogatógép, akkor már ne tegyen be egy mosást” – részletezte Molnár Krisztina vármegyei tűzoltó főhadnagy.

Hozzátette, a fent említettek mellett legalább annyira fontos az is, hogy a gyermek tudja, kit hívjon, ha baj van.
„Ha egy szomszédhoz szalad át ha például füstöt érzékjel az is jó, de még jobb, ha megtanítjuk arra, hogy ilyenkor azonnal hívja a 112-es számon a segélyhívót, miközben azonnal menjen ki a lakásból. Ne próbálja maga eloltani a keletkezett tüzet, ne gondolja, hogy majd magától elmúlik, meneküljön a lakásból és hívjon minket, az operátoraink mindenben segítenek! Egyébként emelkedő tendenciát mutat, hogy egy gyermek hívja a 112-őt, ezzel életeket mentve” – részletezte Molnár Krisztina.
Szén-monoxid, a néma gyilkos
A főhadnagy kiemelte, bár azt hihetnénk, hogy a szén-monoxiddal kapcsolatos problémák a fűtési időszakban a gyakoribbak, ez nem igaz. Nyáron megemelkedik az ilyen esetek száma, a kémény házon kívüli része ugyanis a nagy melegben felforrósodik, míg házon belül hűvösebb van, így egy légdugó keletkezik és nem tudja az égéstermék a kéményt. Így aztán nyáron is kiemelten fontos kéményeink megfelelő állapotban-tartása és a szén-monoxid érzékelő használata is.

Grillezés és nyári bográcsozások szabadtéri tüzek
Nyáron a grillezések, szalonnasütögetések időszaka is van, de fontos néhány dologra odafigyelnünk, minden évben ugyanis számos riasztást kapnak a lánglovagok vármegyénkben olyan esetekhez, ami kerti sütögetésből-főzésből indult ki.
- Soha ne hagyjuk őrizetlenül a tüzet, egy másodpercre sem! Minden pillanatban feltámadhat a szél, legyen kéznél mindig olyan anyag, amivel el tudjuk oltani a tüzet.
- Figyeljük, hol és mikor van tűzgyújtási tilalom! A tűzgyújtási tilalom elrendelése több szerv együttes véleménye alapján történik, ez tarthat heteken keresztül, de mindössze pár napig is. Oka legtöbbször a szárazság és a hőség. Ilyenkor még a kijelölt helyeken sem szabad tüzet gyújtani, kertünkben azonban lehet, ha 200 méteres körzetben nincs fásítás vagy erdő
A leghosszabb tűzgyújtási tilalom az elmúlt időszakokban egyébként 84 nap volt, de volt, hogy mindössze 3-4 nap. A katasztrófavédelem honlapján mindig megtaláljuk az aktualitásokat! – hangsúlyozta Molnár Krisztina.
Az egyéb tüzek – például a puszták, erdők területein létrejövők – igen gyorsan terjednek, ha szeles idő van még megfékezhetetlenebb, így aztán amellett, hogy nem gyújtunk tüzet tilalom idején, figyeljünk arra is, hogy ne dobjunk ki az autónk ablakán üveget vagy cigaretta csikket, mert fél pillanat alatt lángra kap és gyorsan terjed, ezzel több hektár mezőgazdasági terület vagy erdő leégését okozva – részletezte a tűzoltófőhadnagy.

Vármegyei rendőrőrnagy: ahol gurul a labda, ott megjelenik a gyermek is!
Múlt hét pénteken kicsengettek, így aztán – napszaktól függetlenül – rengeteg gyermekkel találkozhatunk a parkok, játszóterek környékén. Vad Róbert fokozott óvatosságra inti a közlekedőket és egyúttal jó tanácsokat ad a szülőknek is a nyárra.