Sokoldalú mester hagyatékát kapta meg a makói múzeum

Totóbé Ferenc kovácsként, lakatosként, szerszámkészítőként, fafaragóként, kertészként és szakácsként is dolgozott.
A 10 éve elhunyt Totóbé Ferenc hagyatékát kapta meg a makói József Attila Múzeum. Az örökhagyó fia, ifjabb Totóbé Ferenc elmondta: édesapja igen sokoldalú ember volt, hiszen kovácsként, lakatosként, szerszámkészítőként, fafaragóként, kertészként és szakácsként is dolgozott. Nagyon sok alkotás maradt utána, többek között ő készítette el Makó városkulcsának a mintadarabját, illetve azt a prést is, mellyel később kiöntötték a város címerét. Érdekesség, hogy a Maros-parti bigecsét egykoron Bálint gazda is felkereste, mert híre ment a makói kertésznek.
Ifjabb Totóbé Ferenctől megtudtuk: édesapja Dombegyházán született, elsőként ott a kovácsmesterséget tanulta ki. Mivel makói lányt vett feleségül, így a Maros-parti városba költözött. Itt több gyárban is dolgozott, ahol fejlesztette a kézügyességét, illetve különféle mesterleveleket szerzett. A múzeum bejáratánál lehet megtekinteni a különféle alkotásait, illetve tervrajzait.

A néhai mester egyik érdekes alkotása is a múzeumba került. Fia ennek kapcsán kiemelte: a II. világháború során először a német, majd a vörös hadsereg fosztotta ki Magyarországot. Ez a tragédia Dombegyházát sem kímélte, így szinte mindent elvitték az ott élőktől, így a Totóbé családtól is. Mivel a földet meg kellett művelni, az elkobzott igásállatok helyett a dombegyháziak magukat fogták be az ekék elé. Ezt mintázta meg vasból az édesapja.
Makón nagyon gyorsan otthonra talált Totóbé Ferenc. A helyiek befogadták és ezt ő meg is hálálta. Nagyon sok közösségi rendezvényen vett részt, ahol a szakácstudományát csillogtatta meg. A múzeumba több olyan fotó is került, melyeken hatalmas bográcsokban készíti az ételt a makóiak számára.
