Már a tárgyalás előtt meghozták az ítéletet Molnár Áronék az algyői horgásztavakról

8 év után, diktatórikus módon vette vissza az algyői önkormányzat a horgásztavakat a helyi horgászegyesülettől. Mint oly sok esetben, a nagyrészt a polgármester lekötelezettjeiből álló testület tájékozódás és az érintettek meghallgatása nélkül szavazta meg az előterjesztést.
Közmegelégedésre végezte munkáját a horgászegyesület
Algyői Természetvédő Horgász Egyesület 2008 óta működik, jelenleg közel 300 tagot számlál. Alapítója és elnöke az algyőiek által jól ismert Karasz Béla. Az önkormányzat még 2016-ban, megvásárolta az algyői vasútállomás mögött található horgásztavakat és a horgásztanyát. A tavak üzemeltetésével a horgászegyesületet bízta meg a képviselő-testület. A horgásztanya üzemeltetését és bérbe adását az önkormányzat nem engedte át, noha ez jelentősen segítette volna az egyesület önálló gazdálkodását.
A megkötött haszonbérleti szerződés (2016. június 1.) értelmében az egyesület gondoskodott a horgászengedélyek kiadásáról, a haltelepítésről és a környezet rendben tartásáról. Minden évben több rendezvényt szerveztek; a legnagyobb szabású a május 1-jén rendezett „szezonnyitó” horgászverseny. Az egyesület tehát hosszú évekig eredményesen végezte a munkáját; panasz, kifogás az önkormányzat részéről nem merült fel – mondta kérdésünkre válaszolva Karasz Béla az egyesület elnöke.

Még a tárgyalásra sem hívták meg az érintettet
A jó együttműködés 2023-ig tartott, amikor is részben az aszályos időjárás, részben az érintett felek – az egyesület, az algyői önkormányzat (tulajdonos) és az ATIVIZIG (a tavak vízellátását biztosító csatorna kezelője) – közötti párbeszéd hiánya miatt a tavak vízszintje vészesen lecsökkent. Egyébként a problémát végül sikerült közös erőfeszítéssel megoldani.
A zöldterület gondozásában és a tavak körül összegyűjtött szemét átvételében a korábbi években az önkormányzat partnerhez méltóan segítette az egyesület munkáját. Az utóbbi időben e téren is egyre kevéssé számíthatott az egyesület az önkormányzatra. A polgármester és az alpolgármester többek között turisztikai fejlesztések elmaradásával és a horgásztanya környezetének elhanyagolásával vádolja az egyesületet, holott ezek éppen a tulajdonos önkormányzat feladatai lennének.
Az ítéletet 2023. szeptember 21-i ülésén mondta ki az önkormányzat. Előtte néhány nappal, az egyesület elnöke, Karasz Béla tudomást szerzett az előterjesztésről, így még azt megelőzően írásban tájékoztatta álláspontjáról a polgármestert, a jegyzőt és néhány képviselőt, tételesen megcáfolva az ellene felhozott vádakat.
Válaszra azonban nem méltatták, és az ominózus ülésre sem hívták meg. Nos, valószínűleg az ítélet már a tárgyalás előtt megszületett…
A képviselő-testületi ülés jegyzőkönyvéből az derül ki, hogy a Molnár Áron polgármesteren és vele egy követ fújó Füzesy István alpolgármesteren kívül mindössze egyetlen képviselő volt, aki érdemi kérdéseket tett fel, egy képviselő nyilvánította a nemtetszését az eljárás miatt. Mindenki más kérdés nélkül emelte kezét a magasba, holott egy 300 fős algyői egyesületről és a sokéves munkájukról döntöttek.
A polgármester kitalálja, a többi meg bólogat?
Sokkal több kérdés merül fel, mint amennyi a válasz. A képviselők miért nem hallgatták meg a másik felet, hiszen mindegyikük ismeri Karasz Bélát? Miért nem érdemelte meg a mintegy 300 fős tagsággal bíró egyesület és annak vezetése, hogy legalább az ülésre meghívják őket, hogy reagálhassanak a polgármester vádjaira?
Amennyiben az önkormányzat egy hosszan tartó folyamat eredményének tekinti a kialakult helyzetet, akkor miért nem lépett korábban? Tulajdonosként a tavak és a környezet állapota folyamatosan ismert volt előttük, napi szinten volt lehetőségük róla meggyőződni. A horgászok soraiban vannak önkormányzati dolgozók is, illetve a testület tagjai is rendszeresen látogatták az egyesület rendezvényeit.
A legfőbb kérdés, ami most választás előtt még inkább motoszkál az ember fejében: vajon az elmúlt években hány fontos ügyben születhettek meg így a döntések? Ez a döntés jól tükrözi a Molnár Áron és képviselő-testületének működését. Egy ember kitalálja, a többi bólogat és emeli a kezét. Felmerül a kérdés, hogy ezek a képviselők kit képviselnek, az őket megválasztó algyőieket vagy a polgármestert?
A kérdések megválaszolását rábízzuk az olvasókra.