Grezsa István: a 21. századi magyarság feladata, hogy előnyt kovácsoljon Trianonból

„El kell azt érni, hogy erőforrásként tekintsünk a határon túli magyarságra és azt, hogy természetes legyen az, hogy egy nemzet tagjai lehetünk határoktól függetlenül” – jelentette ki Grezsa István a vásárhelyi Fidesz-KDNP kedd esti megemlékezésén. A kormánypártok polgármesterjelöltjének beszédére több százan kíváncsiak voltak a Szent István téri Országzászlónál.
„A 104 évvel ezelőtti békediktátum, elsősorban a nyugat-európai nagyhatalmak gőgje miatt egy nemzetet halálra ítélt. Elveszítettük lényegében minden természeti erőforrásunkat, a nemzet területének és népességének több mint kétharmadát. Ezeréves gyökereinkből táplálkozva azonban hihetetlen gyorsasággal újra felépült az ország, és a második világháború előtti utolsó békeévben Ausztria szintjére emelkedett a gazdaságunk” – hangsúlyozta Grezsa István.

A Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje hozzátette: talán még ennél is nagyobb az a veszteség, amit a diktátum a velünk élő Kárpát-medencei népek lelkében elültetett, az évszázados gyűlöltség magvai ugyanis máig hatnak ránk és a környező népekre is.

A politikus rámutatott: az 1920. június 4-én aláírt szerződés sohasem törölhető ki a magyar nemzet emlékezetéből. „2010 óta ezt a napot Nemzeti Összetartozás Napjának hívjuk, ami viszont megágyaz annak, ami a trianoni veszteségből képes előnyt kovácsolni. Az a mi nemzedékünk és a következő generációk feladata, hogy a magyar nemzet betöltse azt a hivatását, amit 1100 éve betölt a Kárpát-medencében. El kell azt érni, hogy erőforrásként tekintsünk a határon túli magyarságra és azt, hogy természetes legyen az, hogy egy nemzet tagjai lehetünk határoktól függetlenül” – fejtette ki Grezsa István.

A polgármesterjelölt szerint létszámunknál, kultúránknál és reményeink szerint hamarosan gazdasági erőnknél is fogva újra Kárpát-medence legbefolyásosabb nemzete lehetünk. „Annak az eszmének kell elterjednie, hogy az egész Kárpát-medence az otthonunk, függetlenül attól, milyen országnak hívják ma, és milyen arányban lakják magyarok. A nemzeti gyanakvást felül kell írnia a közös érdekeknek, nálunk és a szomszédos népeknél is. A 21. századi magyarság hivatása ennek meghaladása, és mi a Szent Istváni örökségünknek köszönhetően kovásznép lehetünk: összeszervezhetjük a népeket, miközben mindenki megőrzi szuverenitását” – magyarázta Grezsa István. Úgy véli, a múltról való megemlékezés kötelességünk, de azt is meg kell ilyenkor vizsgálnunk, hogyan lehetünk jobbak, többek, erősebbek és befolyásosabbak.

Az eseményt Kotormán Szejke népdalokkal tette még színvonalasabbá. A polgármesterjelölt beszéde után a több száz résztvevő mécseseket helyezett el az Országzászlónál.






