Négy évtizede kutatja a makói zsidóság történetét Tari János

Megmentők és megmentettek című filmjének levetítésével indult a Holokauszt 80. évfordulójára szervezett programsorozat.
Tari János: Megmentők és megmentettek című filmjének hagymaházi levetítésével indult Makón a Holokauszt 80. évfordulójára szervezett programsorozat. Az alkotó arról számolt be: 40 éve kutatja a Maros-parti város zsidóságának történetét, könyveket írt, valamint 16 filmet készített ebben a témában. Makó gazdag zsidó múltját feldolgozta, de nyomon követi a városból elszármazott családok jelenlegi életét, örökségük ápolását.

Az alkotótól megtudtuk: szülei egykoron egy zsidó fakereskedő telepének egy részét vásárolták meg Makón és ott építettek házat. Tari János kifejtette: gyermekként nem tudta, kik is azok a zsidók, mit kell róluk tudni, mert nem volt téma a családjában. Egyetemistaként viszont ezt a témát választotta vizsgafeladatként és azóta is ezzel foglalkozik.
A kutatási eredményeiről olyan változatokat készít, melyek a fiatalok számára is fogyaszthatóak. A célja az, hogy a diákok is megismerjék, egykoron milyen virágzó volt a makói zsidó közösség.

A makói önkormányzat május 21-e és június 16-a között tartja a Holokauszt 80. évfordulójára szervezett megemlékező programsorozatát. Azért ekkor, mert nyolc évtizede történt a makói zsidóság legnagyobb tragédiája. Május 21-én állították fel a városban a gettót, ahová több száz családot hurcoltak és embertelen körülmények között tartották őket fogva majd egy hónapon át. A záródátum, vagyis június 16-a pedig a gettó felszámolásának és az ott fogvatartottak deportálásának a napja.
Ma, vagyis szerda délután 5 órától ismét a Hagymaházban folytatódik a megemlékezés. A makói zsidóság történetét és tragédiáját bemutató kiállítást tekinthetik meg az érdeklődők. A Makói Zsidó Közösség nevében a tárlatot Gajda-Simon Hajnalka ajánlja a jelenlévők figyelmébe.