Napi jó hír: megerősítette a befektetési ajánlású magyar államadós-osztályzatot az S&P Global Ratings!

A nemzetközi hitelminősítők magas ütemű, 2-3 százalék közötti növekedést várnak a magyar gazdaságban. Padlóra szorítottuk az inflációt, stabilizálódhat a költségvetés, újraindul a növekedés, reményteljes évnek ígérkezik 2024 és 2025 is!
Megerősítette a devizában és a helyi valutában fennálló hosszú és rövid futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek befektetési ajánlású, „BBB mínusz/A-3” szintű besorolását pénteken az S&P Global Ratings nemzetközi hitelminősítő. A magyar szuverén osztályzatot a másik két globális hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Moody’s Ratings is a befektetési kategóriában, az S&P osztályzatánál eggyel jobb fokozaton tartja nyilván.
Az S&P Global Ratings a péntek éjjel Londonban bejelentett osztályzati megerősítéssel együtt érvényben hagyta a minősítés stabil kilátását is. A besorolás stabil kilátása tükrözi az S&P azon várakozását, hogy a magyar gazdaság kilábalása, a folytatódó dezinfláció és a kamatok csökkenése középtávon segíti a kormány költségvetési konszolidációs erőfeszítéseit, elősegítve a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-ráta stabilizálódását – áll a hitelminősítő indoklásában.
Az elemzés szerint a befektetési ajánlású osztályzat megerősítése a cég azon megítélését jelzi, hogy az idei magyar „költségvetési megcsúszás” csak átmeneti fejlemény, és a közfinanszírozás helyzete 2025-től javulni kezd a gazdasági stabilitás veszélyeztetése nélkül. Az S&P Global Ratings közölte: várakozása szerint a magyar kormány 2024 második felében hiteles konszolidációs programot jelent be, amely körvonalazza a költségvetési pálya stabilizálásához vezető lépéseket, és ennek egyik szakpolitikai rögzítőeleme lesz az esetleges túlzottdeficit-eljárás lehetősége.
Az S&P Global Ratings előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék reálértéken számolva az idén 2,2 százalékkal bővül. Ehhez a hajtóerőt elsősorban a hazai kereslet adja, amely 2024 második felében várhatóan folyamatosan élénkül a meredek ívben csökkenő kamatok és a mind lendületesebb reálbérnövekedés környezetében – áll a hitelminősítő elemzésében. A cég megjegyzi ugyanakkor, hogy a külső – mindenekelőtt a német – kereslet gyengesége visszahúzó hatást gyakorolhat a magyar gazdaság kilábalására.
Középtávon, a 2025-2027-es időszakra az S&P Global Ratings azzal számol, hogy a magyar gazdaság 2,8 százalékos reálnövekedést ér el éves átlagban. A cég szerint a magyar elektromosjármű-iparban és az ehhez kapcsolódó akkumulátorgyártó ágazatban eszközölt jelentős befektetések élénkülő növekedési dinamika feltételeit teremtették meg a 2025 és 2027 közötti időszakra.
A hitelminősítő közölte: tudomása szerint ebben a szektorban a továbbiakban is jelentős közvetlen külföldi befektetések várhatók, hiszen csak tavaly 13 milliárd euró értékű befektetésre tettek vállalást az elektromosjármű-ágazat vezető vállalatai, köztük a világ legnagyobb gyártója, a BYD. Az S&P Global Ratings szerint az európai uniós folyósítások is alátámasztják a magyar gazdaságra szóló, 2024-2025-re érvényes növekedési előrejelzéseit. A cég kedvező fejleményként felidézi, hogy az Európai Unió decemberben 10,2 milliárd euró – a tavalyi magyar GDP-érték 5,3 százalékának megfelelő – kohéziós finanszírozást szabadított fel.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Címkék:
Magyarország gazdaság beruházás varga mihály infláció befektetés gazdasági növekedés Pénzügyminisztérium Gazdaságfejlesztési Minisztérium szankciós infláció Nagy Márton GDP háborús infláció beruházások gazdaságpolitika nemzetgazdasági minisztérium államadósság hitelminősítő fitch ratings Moody's hitelminősítés költségvetési hiány GDP növekedés adósságcsökkentés S&P Global Ratings hiánycsökkentés S&P Standard&Poor's Moody's Investors Service Standard and Poors Scope Ratings Japan Credit Rating Agency Standard&Poor's S&P