A magyar kormányzat minden áron megvédi a gazdák érdekeit

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége szakmai fórumot tartott csütörtök délután Földeákon, az uniós Közös Agrárpolitikáról, különös tekintettel az induló vidékfejlesztési pályázatokra.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke kérdésünkre elmondta, hogy az elmúlt időszakban több olyan körülmény is bekövetkezett, ami a gazdálkodókat reagálásra, alkalmazkodásra készteti.
„A gazdasági helyzet, a piaci körülmények, az értékesítési lehetőségek, azok nagyon messze vannak az optimálistól. Ez egyrészről piaci adottság, másrészről pedig egy rendkívül elhibázott brüsszeli politikának a következménye. Így aztán nekünk fejleszteni kell, hatékonyságot kell növelni, versenyben, talpon kell maradni, és ehhez mindenképpen nagy segítség, hogy nemcsak a változtatási kényszer van itt, hanem egyfajta fejlesztési lehetőség is. Éppen a magyar kormányzat gazdasági, gazdálkodók melletti elköteleződése, azért a forintok szintjén is tetten érhető, hisz 2900 milliárd forint áll rendelkezésre a Vidékfejlesztési Programban, ennyi pénz az, amiből fejlesztéseket lehet megvalósítani” – fogalmazott a NAK elnöke.

A fórumon elhangzott, hogy a magyar támogatási rendszer Európai Uniós szinten is példátlanul magas a hazai társfinanszírozás miatt, ez a forrás egy óriási lehetőséget jelent a magyar vidék számára. Egy ilyen 80%-os társfinanszírozás azt jelenti, hogy minden 100 Ft-ból, amit a gazdálkodóknak kifizetnek, 80 Ft a hazai és 20 Ft az uniós forrás, tehát ez semmiképpen nem egy kegyelemkenyér, vagy ingyenkenyér, amit Brüsszelből kapunk.
A bürokratikus terhek, a gazdálkodói életforma vegzálása, az állattenyésztésnek a diabolizálása mind oda vezetett, hogy a társadalom bizonyos rétegei elkezdték ellenségként definiálni a vidéki embereket, a gazdálkodókat, azokat, akik egyébként az élelmiszert előállítják. Ehhez még hozzájöttek azok a rendkívül szigorú, Brüsszelben megfogalmazott szabályok, amelyek az életszerűséget nagyon sok esetben közelről sem ismerték, és ebből egy rendkívül jelentős versenyhátrány egyébként is kialakult a világpiacon.

„Magyarországon a kormányzat azt érti, hogy mi a gazdálkodók problémája, és megérti azt, hogy mit kell tenni, tehát mi szövetségben dolgozunk a kormányzattal. Nem azt állítom, hogy mindig mindenben egyetértünk, de a kardinális kérdésekben, és az alapvető érdekek képviseletében, nem is kell szinte egyeztetni, annyira nyilvánvalóan azonosak az érdekeink. Jól látható, hogy a kormányzat akár az európai uniós jog megsértése árán is hajlandó a gazdálkodók érdekében cselekedni” – fogalmazott Győrffy Balázs.