A talaj mindennek az alapja: eköré épül a vásárhelyi Mezőgazdasági Kar Agrártrendek konferenciája

Az Agrártrendek konferenciát elsősorban a gazdálkodóknak szervezték, hogy naprakész, a gyakorlatban hasznosítható információkat kapjanak, de minden érdeklődőt szeretettel vártak, akit érdekel a mezőgazdaság.
Hupuczi Júlia beiskolázási dékánhelyettes, főszervező lapunknak kiemelte, mint egyetemi karnak, fontos nekik az edukáció és az is, hogy a kibocsájtott hallgatók szakmai gyakorlatának képviselőivel tartsák a kapcsolatot. Emellett az életen át tartó tanulás hívei is, és éppen ezek hívták életre most, első alkalommal az Agrártrendek konferenciát: szeretnék, ha a szakemberek folyamatosan hallanának az új tudományos eredményekről, aktuális trendekről, gyakorlati tanácsokat kapnának.

Mint megtudtuk, első alkalommal a fő célcsoport a gazdálkodók voltak, de minden érdeklődőt vártak.
A központi téma a talaj volt, ami Hupuczi Júlia szerint mindennek az alapja, a növénytermesztésnek és az állattenyésztésnek is.
„Szeretnénk, ha az Agrártrendek Konferencia a minden évben megrendezésre kerülő Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok téli, edukációs programja lenne. A célunk, hogy a térség mezőgazdasági szakembereinek olyan aktuális, naprakész tudást adjunk át a meghívott előadók és a céges szaktanácsadók segítségével, amely segíti az eligazodást a felgyorsult mezőgazdasági fejlődés, a digitalizáció és a környezeti változások világában. Célunk, hogy a szakmai nap témakörei felöleljék az agrárium minden területét, a termőhelyi adottságok megismerésétől a jogi szabályozáson keresztül a végtermék előállításáig” – részletezte magával a konferenciával kapcsolatban.

Kurusa Tamás, a Hód-Mezőgazda Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese elmondta, már tavaly igyekeztek az Állattenyésztési Napokra egy kis megújulást hozni, konzurciumban a Mezőgazdasági Karral a tanösvény volt ennek az eredménye, a mostani konferencia pedig ennek továbbgondolása.

„A tápanyagutánpótlástól kezdve a különféle talajtani kezeléseken át igyekszünk ma egy szakmai képet felvázolni, és abban bízunk, hogy a mostani információkat a gyakorlatban is tudják majd hasznoístani a megjelent gazdálkodók. Megjelenik az is, mi, itt Csongrád-Csanádban hogyan gondolkodunk a talajról, előkerül a klímaváltozás is, és szakmailag célokat is meghatározunk a következő 5-10 évre” – vázolta Kurusa Tamás.