Ne ijedjenek meg, szirénapróba lesz Algyőn 11 órakor!

Figyelem, ez hangos lesz: a rendszer teljes körű próbáját tartják 11 órakor, jobb, ha felkészül rá!
Országszerte szirénapróba lesz március 4-én, hétfőn 11 órakor – jelentette be a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A lakossági riasztó rendszer (MoLaRi) hangos üzemű, azaz teljes körű próbájára kerül sor – közölték, hozzátéve: ebben az időpontban az ország több száz pontján megszólalnak majd a szirénák.
Azt írták: egyik jelentős projektjük keretében (előre meghatározott) alsó és felső küszöbértékű veszélyes vegyi ipari üzemek körzetében, országos kiterjedésű, magas rendelkezésre állású, redundánsan működő adatátviteli hálózatra épülő meteorológiai és vegyi monitoring, valamint lakossági riasztó (Monitoring és Lakossági Riasztó – MoLaRi) rendszert telepítettek. Mint részletezték, a veszélyes ipari üzemben esetlegesen bekövetkező meghibásodás, baleset miatt a levegőbe veszélyes vegyi anyag (gáz) kerülhet, amelynek a koncentrációját a telepített mérőszondák (monitoring végpontok) mérik, és ezzel párhuzamosan jelzik az értéket a katasztrófavédelem ügyeletén is. A 24 órás ügyeleti rendszerben működő katasztrófavédelmi ügyeleten a mért adatokat kiértékelik, majd szükség esetén a szirénarendszeren (riasztó végpontokon) keresztül az érintett lakosságot riasztják, illetve értesítik a magatartási szabályokról. Hozzátették: a rendszert nem a vegyi üzemek jelentette fokozottabb veszélyeztetettség miatt alakították ki, hanem a magasabb szintű üzemi felügyelet biztosítása és a lakosság biztonsága érdekében.
A MoLaRi-rendszert Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Fejér, Hajdú-Bihar, Heves, Komárom-Esztergom, Pest, Tolna, Vas, Veszprém, Zala megyében és Budapesten építették ki, ennek során 667 lakossági riasztó-tájékoztató, illetve 419 monitoring végpontot telepítettek. Jelenleg éles üzemben Algyőn 5 sziréna (riasztó végpont) működik.
Figyelem, ez próba!
A folyamatos üzembiztonság fenntartása és ellenőrzése érdekében a rendszer részeit meghatározott időszakonként tesztelik. A próbák alkalmával körülbelül 10 perc időtartamban hangképeket és „élőbeszédet” sugároznak le a végpontokon.
A hangos üzemű (teljes körű) próbánál a következő szöveget, illetve jelzést adják le indításként: „Figyelem, ez próba! Figyelem, ez próba! Most a katasztrófariadó jelzését hallják”. A szöveges részt követően azonnal megszólal a szirénajelzés, két percig tartó, váltakozó hangmagasságú, mélyebb tónusú (üvöltő) hang.
Ezután ismét szöveges üzenetet hallhatunk: „Figyelem, ez próba! Figyelem, ez próba! Most a veszély elmúlt jelzését hallják”. A szöveges rész után rögtön következik az újabb szirénajelzés: kétszer fél percig tartó, félperces szünettel megszakított egyenletes hangjelzés.
A szirénajelzést megint szöveges rész váltja: „A próbának vége! A próbának vége! A jelzésekkel kapcsolatban a lakosságnak teendője nincs. Ez a rendszer próbája” – tájékoztat honlapján a katasztrófavédelem.
Illusztráció: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság/Szőke Péter